poniedziałek, 23 września 2019

NABÓR na kurs online - SZKOLNY PROJEKT BADAWCZY


NABÓR - STWÓRZ SZKOLNY PROJEKT BADAWCZY


Zapraszamy nauczyciel(k)i z woj. warmińsko-mazurskiego do realizacji z uczniami/ uczennicami klas IV-VIII projektu badawczego ze wsparciem on-line. 
Projekty mogą dotyczyć różnorodnych zagadnień związanych ze środowiskiem przyrodniczym, np.:
·      środowiska przyrodniczego w okolicach szkoły/miejscowości, funkcjonowania ekosystemu, form i celu ochrony przyrody, warunków życia różnych organizmów itp.;
·     zmian zachodzących w środowisku w wyniku działalności ludzi, np. związanych z hałasem, gospodarowaniem wodą lub śmieciami, emisją zanieczyszczeń, rozwojem lub ograniczeniem upraw, inwestycjami;
·      zagadnień bezpośrednio dotyczących uczniów, związanych np. ze zdrowym stylem życia, bezpośrednim wpływem każdego człowieka na środowisko przyrodnicze, czyli tzw. „śladem węglowym” itp.
DLACZEGO WARTO?
Realizacja projektu badawczego wpisuje się w cele ogólne i szczegółowe podstawy programowej zarówno przedmiotów przyrodniczych - przyrody, biologii, chemii, fizyki i geografii -  jak i matematyki. Uczy młodzież także planowania i współpracy,  porozumienia się, inicjatywności. Może być też dobrą okazją do rozwijania pasji i zainteresowań.
Uczniowie i uczennice realizujący projekt badawczy otrzymają wsparcie online w postaci webinariówkursu internetowego i biblioteczki online. Będą też korzystali z doświadczenia zarówno pracowników naukowych UWM, jak i opieki metodycznej moderatorów w kursie.
CO CZEKA UCZNIÓW I UCZENNICE KROK PO KROKU?
·       Wezmą udział w webinarium wprowadzającym do projektu badawczego prowadzonym przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dowiedzą się, na czym polega projekt badawczy oraz poznają różne jego przykłady.
·       Przez osiem tygodni będą pracować w grupach projektowych pod opieką osoby dorosłej (nauczycielki, innego pracownika szkoły, osoby wskazanej przez dyrektora) oraz przy wsparciu online  mentorki lub mentora – osoby z ramienia Fundacji CEO, zapoznając się z różnymi materiałami i wskazówkami oraz realizując kolejne kroki w projekcie badawczym.
·       Uczniowie i uczennice będą mogli konsultować - na Platformie internetowej - przebieg swojej pracy, zadawać pytania dotyczące projektu, radzić się w sprawach związanych z realizacją poszczególnych zadań, a po przesłaniu wskazanych materiałów - na każdym etapie - dostawać informację zwrotną.  
CO CZEKA NAUCZYCIELA/ NAUCZYCIELKĘ?
Zadaniami nauczyciela/szkolnego opiekuna zespołu projektowego w realizacji kursu będzie:
·     stworzenie uczniom warunków do realizacji projektu,
·    dbanie o poprawność merytoryczną podczas realizacji zadań,
·    zachęcanie uczniów do pracy,
·   monitorowanie przebiegu projektu, terminowości, wywiązywania się uczniów z przydzielonych zadań,
·      czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników itp.
ORGANIZACJA PRACY NAD PROJEKTEM BADAWCZYM
Praca podzielona została na cztery etapy – w taki też sposób przygotowaliśmy wsparcie online dla uczniów i uczennic (kolejne moduły). W każdym module uczniowie będą mieli zadanie do wykonania, związane z kolejnymi etapami w projekcie badawczym.
·       Podczas realizacji Modułu 1 „Jak zacząć?” uczniowie i uczennice zbudują grupy projektowe, wezmą udział w spacerze badawczym w poszukiwaniu tematu oraz sformułują problem badawczy projektu.
·       W Module 2 „Jak zaplanować?” grupy projektowe zapoznają się z zasadami planowania projektowego, wyznaczą zadania niezbędne do realizacji projektu i określą terminy wykonania kolejnych działań.
·       Realizacja Modułu 3 – „Działanie” będzie jednocześnie realnym działaniem uczniowskich zespołów projektowych, podczas którego uczniowie i uczennice będą szukać odpowiedzi na postawione pytania, przeprowadzą badania terenowe, doświadczenia i eksperymenty oraz zgromadzą materiały do prezentacji wyników.
·       Realizując Moduł 4 „Prezentacja i podsumowanie” zespoły projektowe przygotują prezentację efektów swojej pracy, a także przeprowadzą refleksja nad przebiegiem pracy projektowej, osiągniętymi rezultatami oraz zaangażowaniem uczniów w realizowane działania.
W trakcie trwania kursu i realizacji zespołowych projektów uczestnicy będą umieszczać efekty swojej pracy na platformie internetowej, na której zapoznawać się będą z kolejnymi modułami oraz na Padlecie.  
Planujemy tworzenie szkolnych grup liczących 5-8 uczniów/uczennic. Jeden nauczyciel może opiekować się więcej niż jedną grupą.

piątek, 20 września 2019

Nagroda dla naszego doktoranta



W dniach 9-12 września 2019 roku odbył się 25 Jubileuszowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. Obrady odbywały się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Było to niezwykłe wydarzenie naukowe ale również przyjacielskie spotkanie Parazytologów z Polski i Świata. Nie mogło na nim zabraknąć przedstawicieli Olsztyńskiego Oddziału PTP. W Zjeździe uczestniczyła silna 12-osobowa delegacja z czterech wydziałów - Biologii i Biotechnologii, Nauk o Zdrowiu, Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Środowisku. Zjazd był niezwykle udany dla Naszego Oddziału. Zarówno referaty jak i doniesienia w postaci posterów spotkały się z uznaniem uczestników Zjazdu. Niezwykłym jednak było to, że Członkowie PTP z Olsztyna zdobyli 4 główne nagrody przyznawane co trzy lata w trakcie zjazdów Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.

MEDAL IM. KONSTANTEGO JANICKIEGO otrzymała prof. Teresa Własow z Wydziału Nauk o Środowisku. Jest to odznaczenie honorowe Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego „Za zasługi dla Parazytologii”.

NAGRODĘ IM. WITOLDA KASPRZAKA zdobyła mgr Małgorzata Lepczyńska z Wydziału Nauk o Zdrowiu. Nagrodę przyznaje się za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe, zwłaszcza dotyczące pasożytniczych pierwotniaków jelitowych, mające istotny wpływ na stan wiedzy i kierunki dalszych badań, które są udokumentowane publikacjami naukowymi w czasopismach z IF. Małgorzata Lepczyńska dostała ją za cykl publikacji na temat patogeniczności Blastocistis i wykorzystywania probiotyków w eliminowaniu tego pierwotniaka. Nagrodę stanowi dyplom, statuetka i kwota pieniężna.

Kolejny Laureat zdobył aż dwie prestiżowe nagrody, przyznawane młodym parazytologom. Mgr Robert Stryiński, doktorant naszego Wydziału Biologii i Biotechnologii, został uhonorowany NAGRODĄ NAUKOWĄ IM. WITOLDA STEFAŃSKIEGO, którą przyznaje się dla uczczenia pamięci Profesora Witolda Stefańskiego - wybitnego Parazytologa. Nagrodę stanowi dyplom i kwota pieniężna. Robert otrzymał tę nagrodę za publikację: "Proteome profiling of L3 and L4 Anisakis simplex development stages by TMT-based quantitative proteomics", która została opublikowana w renomowanym czasopiśmie Journal of Proteomics (ISSN 1874-3919; IF = 3,722). Mgr Robert Stryiński zdobył także I NAGRODĘ w KONKURSIE MŁODEGO BADACZA za wygłoszenie w trakcie zjazdu referatu pt.: "Tissue-specific proteome of Anisakis simplex L4 larvae reveal potential molecular mechanisms involved in parasite development and pathogenicity". Szczególne gratulacje należą się w tym miejscu również dr hab. Elżbiecie Łopieńskiej-Biernat, opiekunowi naukowemu Roberta.

Jako przewodnicząca Oddziału Olsztyńskiego PTP oraz pracownik Wydziału Biologii i Biotechnologii jestem "podwójnie" dumna z osiągnięć moich Kolegów i Koleżanek i cieszę się, że mogę podzielić się z Państwem tymi wspaniałymi wiadomościami i ogrzać się w blasku WIELKIEGO SUKCESU naszych Laureatów, którzy są nie tylko cenionymi naukowcami ale też cudownymi ludźmi.

Jeszcze raz serdecznie gratuluję Laureatom!

Dr hab. Małgorzata Dmitryjuk

Przewodnicząca Oddziału Olsztyńskiego
Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego


środa, 18 września 2019

Zgłębianie wiedzy o różnorodności grzybów przez studentów SKN Mykologów w rezerwacie Las Warmiński

fot. 1. Fomitopsis pinicola 
W dniach 5-9 sierpnia 2019 roku podczas VIII Sesji Terenowej Polskiego Towarzystwa Mykologicznego odbyło się wielkie grzybobranie. Jak co roku członkowie PTMyk, naukowcy i sympatycy penetrowali dotychczas nie poznane miejsca, które nie były objęte badaniami mykologicznymi. W tym roku wybraliśmy się do rezerwatu Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego, nieopodal Olsztyna. Sesja w Lesie warmińskim została zorganizowana dzięki zaangażowaniu członków sekcji Różnorodność i ochrona grzybów PTMyk oraz dr. Dariusza Kubiaka z Katedry Mikrobiologii i Mykologii WBiB UWM w Olsztynie.

Studenckie Koło Naukowe Mykologów reprezentowali: mgr Kamila Kulesza – doktorantka w KMiM, WBiB UWM w Olsztynie a jednocześnie przewodnicząca SKN Mykologów oraz Michał Korytkowski – student II roku Mikrobiologii. Towarzyszyła im opiekun koła - dr hab. Anna Biedunkiewicz.

Po wstępnym instruktarzu jak zbierać grzyby, aby nie zniszczyć ważnych diagnostycznych cech, wyruszaliśmy każdego dnia w różne oddziały leśne obejmujące zarówno północną, środkową jak i południową część rezerwatu. Każde znalezisko było dla nas cenne. Mogliśmy w naturze zobaczyć jak bogata jest biota grzybów makroskopowych.

Codziennie wracaliśmy z koszami pełnymi pojemniczków z zabezpieczonymi przed zniszczeniem owocnikami, numerem oddziału, zanotowanym siedliskiem oraz inicjałami osoby, która dany owocnik znalazła. Po powrocie, ustawialiśmy się w kolejce do „odbioru” grzybów do dr Anny Kujawy – osoby o nieocenionej wiedzy na temat grzybów, która chodzącą „encyklopedią mykologiczną” i wraz innymi mykologami prowadziła główny rejestr oznaczonych gatunków.

Mogliśmy również zasmakować gatunków jadalnych, na które nie zwraca się uwagi lub z powodu niewiedzy nie zbiera się ich masowo, poszukując tylko borowików, podgrzybków, maślaków, czy pieprzników jadalnych pospolicie nazywanych kurkami.

Nasze podniebienia poczuły: gołąbka zielonawego (Russula virescens) muchomora czerwonawego (Amanita rubescens), a nosy zwąchały mądziaka psiego (Mutinus caninus).

Mamy głęboką nadzieję, że w kolejnych latach będziemy również uczestniczyć w takich przedsięwzięciach mykologicznych rozwijając pasję obserwacji, poznawania świata grzybów i uwieczniania go na fotografiach.

Informacje na temat VIII Sesji Terenowej Polskiego Towarzystwa Mykologicznego można przeczytać pod linkiem: http://www.ptmyk.pl/?p=3676

Tekst i fot. A. Biedunkiewicz

Fot. 2. Amanita phalloides

sobota, 7 września 2019

VII Olsztyńska Wystawa Dalii, 28-29 września 2019 r.


Wydział Biologii i Biotechnologii zaprasza na VII Olsztyńską Wystawę Dalii, która odbędzie się w dniach 28-29 września 2019 roku w godzinach od 10:00 do 16:00.

W tym roku podczas wystawy będzie można obejrzeć Uniwersytecką Kolekcję Dalii w gruncie, która liczy 300 odmian, włącznie z odmianą Olsztyn. Dalie wystawione przez osoby indywidualne będą podlegały ocenie publiczności. W trakcie wystawy organizujemy blok warsztatowy dla odwiedzających, któremu przyświeca idea powtórnego wykorzystania odpadów (upcykling). Damy drugie życie plastikowym opakowaniom po produktach spożywczych np. butelkom i kubkom oraz niepotrzebnym ubraniom i firankom. Będziemy malować, szyć, tworzyć kompozycje, sadzić rośliny. Program jest w trakcie przygotowania.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/386034582109371


Teresa Jagielska 

piątek, 6 września 2019

Studiuj na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM


Biologia, biotechnologia i mikrobiologia - to kierunki studiów, które w dodatkowej wrześniowej rekrutacji oferuje Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Po tych studiach jawi się możliwość znalezienia ciekawej pracy" - przekonuje prof. Aleksander Świątecki.

Więcej na stronie Radia UWM FM

niedziela, 1 września 2019

17 Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki


Już po raz siedemnasty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Tegoroczną edycję zaplanowano w dniach 25-27 września. Rejestracja na poszczególne atrakcje rozpocznie się 10 września. Tradycyjnie wiele propozycji przygotował Wydział Biologii i Biotechnologii.

W ciągu trzech dni zaplanowano ponad 450 różnego rodzaju imprez o charakterze edukacyjnym i artystycznym. Są to pokazy, prezentacje, konkursy, wykłady, wystawy, koncerty, zajęcia praktyczne, warsztaty i konsultacje skierowane praktycznie do wszystkich grup wiekowych" - wymienia Anna Smoczyńskakierująca Biurem ds. Nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Co roku zarówno my, czyli Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, jak i nasi partnerzy (jest ich około dwudziestu) dajemy możliwość zupełnie innego postrzegania nauki, naukowców i sztuki. Podczas festiwalu mieszkańcy Olsztyna i regionu mają wyjątkową okazję do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką, poznania miejsc niedostępnych (laboratoria, pracownie uczonych i artystów)."

Organizatorzy w tym roku po raz pierwszy współpracują z Dyrekcją Regionalnych Lasów Państwowych i Miejską Komendą Straży Pożarnej. Pozostałymi partnerami 17. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki są także: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Park Naukowo-Technologiczny, Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur oraz Skansen w Olsztynku. W tych miejscach zaplanowano także wydarzenia festiwalowe.

Szczegółowy program 17. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki dostępny będzie od 1 września na stronie: dninauki.uwm.edu.pl. Zapisy na zajęcia startują 10 września! Więcej na stronie Radia UWM FM.