piątek, 21 września 2018

Studenci z Japonii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM


Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM trwa międzynarodowy letni kurs dotyczący hydrobiologii wód lądowych. W zajęciach uczestniczą wspólnie studenci z UWM i Uniwersytetu z Hokkaido w Japonii.

To już 3. edycja międzynarodowego projektu naukowego organizowanego od 2016 roku przez Wydział Nauk Rybackich Uniwersytetu Hokkaido iWydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ze strony polskiej uczestniczą w nim studenci z wydziałów Biologii i Biotechnologii oraz Wydziału Nauk o Środowisku. Ze strony japońskiej bierze udział 4 studentów Uniwersytetu Hokkaido.

- Kurs dotyczy ekosystemów śródlądowych Polski i jest to temat dosyć interesujący dla studentów z Japonii, ponieważ jako studenci nauk rybackich w programie swoich studiów mają zajęcia dotyczące przede wszystkim ekosystemów morskich. Dla nich jest to rodzaj uzupełnienia wiedzy – wyjaśnia prof. Alicja Boroń z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, jedna z osób koordynujących projekt.

Jak podkreśla prof. Boroń, mieszane polsko-japońskie studenckie grupy realizują w zasadzie miniprojekty badawcze. W laboratorium wykonują badania dotyczące biologii molekularnej. Obiektem badań jest ryba koza pospolita i karaś srebrzysty, tworzące mieszańce i poliploidy. Uzyskane wyniki omawiają na seminarium. Każdy student bierze udział w wykładach oraz zajęciach terenowych. Uczestnicy kursu zwiedzą także m.in. Kraków i Gdańsk.

Czy system studiowania studentów japońskich różni się od studiowania studentów polskich? Prof. A. Boroń twierdzi, że studenci japońscy mają na naukę więcej czasu.

- Brałam udział w wielu zajęciach na uniwersytecie Hokkaido i mam wrażenie, że tam jest więcej czasu na realizację danego przedmiotu. Wykład trwa na przykład 30-40 minut, po czym wykładowca zadaje studentom pytania i rozpoczyna się dyskusja. Studenci są mobilizowani, aby dyskutować o problemach przedstawionych na wykładzie – mówi prof. Boroń.

Zajęcia letniego międzynarodowego kursu na Wydziale Biologii i Biotechnologii wysoko oceniają i studenci polscy i japońscy.

- Myślę, że to dobra okazja do poszerzenia swego doświadczenia, poznania nowych ludzi. Tu, w laboratorium Diagnostyki Molekularnej badamy ekspresję genu dotyczącego receptora androgenowego w jajniku kozy. Dobrze nam się pracuje z kolegami z Japonii. Owszem, na początku była bariera językowa, ale dajemy sobie radę. Korzystamy w razie wątpliwości z programu do tłumaczeń w komórkach. Nauczyłem się kilku japońskich słów, np. oishii – to znaczy bardzo dobre, smaczne - opowiada Paweł Wydorski, student biotechnologii WBiB

Makoto Inada z Uniwersytetu Hokkkaido oprócz tematyki zajęć bardzo podoba się Kortowo i bliskość jeziora.

- Na zajęciach skupiamy się na ichtiologii, a to mnie niezwykle interesuje. Macie bardzo ładny kampus. Cieszę się, że mamy dodatkowo możliwość zwiedzenia Polski – dodaje.

Zajęcia trwają od 14 do 27 września. Po ich ukończeniu studenci uzyskają certyfikaty i punkty ECTS.

Koordynatorzy projektu z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM liczą, że w niedalekiej przyszłości uda się zorganizować także wyjazd studentów polskich na Uniwersytet Hokkaido.

- Uczelnia ta dysponuje dwiema jednostkami pływającymi. Jedna to bardzo nowoczesny statek. Profesor Takafumi Fujimoto, koordynator projektu ze strony i japońskiej, zaproponował, abyśmy za dwa lata znaleźli fundusze na to, aby nasi studenci mogli wziąć udział w zajęciach na Uniwersytecie Hokkaido. Byłyby to badania dotyczące Morza Japońskiego – mówi prof. Boroń.

Współpraca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Uniwersytetu Hokkaido trwa już 20 lat.

Studenci z Japonii nie ograniczają się tylko do uczestnictwa w zajęciach na UWM. Wezmą także udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, przybliżając język i kulturę Japonii. W trakcie poprowadzonych przez nich zajęć będzie można nauczyć się kaligrafii oraz wysłuchać prezentacji na temat języka japońskiego.

mah

źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/studenci-japonii-na-wydziale-biologii-biotechnologii-uwm

środa, 12 września 2018

Coś dla nauczycieli - wideokonferencja Edu Moc OnLine


To już TRZECIA edycja wspaniałej, niepowtarzalnej, bezpłatnej konferencji organizowanej przez Superbelfrów RP. Nie wychodząc z domu, bierzesz udział w szeregu webinariów (wideokonferencji), spotkań, warsztatów i wykładów. Przez 12 godzin masz możliwość poznać nowe rozwiązania i sprawdzone metody. Wśród prelegentów znajdą się, oprócz nauczycieli, specjaliści z dziedzin związanych z edukacją, pracownicy naukowi oraz goście specjalni.

PROGRAM: http://bit.ly/emo2018

W tym roku będziemy się zastanawiać, jak skutecznie wprowadzać coś, co nowe oraz jak nie poddawać się, gdy coś nie wyszło. Planujemy również atrakcyjne KONKURSY DLA NASZYCH WIDZÓW.

Szczegóły techniczne:
  • Miejsce: Kanał YouTube Superbelfrów (link będzie podany w dyskusji w dniu konferencji)
  • Hasztag konferencji: #edumoconline
  • Koszt: BEZPŁATNE
  • Dla kogo: wszystkich zainteresowanych
  • Zaproszenia na wystąpienia oraz slow chat: w dyskusji oraz na kanale Flipgrid (flip code:emo2018 bezpośredni link: https://flipgrid.com/emo2018 hasło: Emoc2018)
Wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/245133716146182/
Strona Superbelfrów: http://www.superbelfrzy.edu.pl/

poniedziałek, 10 września 2018

Relacja z Wystawy Dalii


VI Olsztyńska Wystawa Dalii dobiegła końca. Dopisała nam pogoda, w ciągu dwóch dni odwiedziło nas ok. 800 osób, które wzięły udział w różnych aktywnościach przygotowanych na wystawie. Zwiedzający wytypowali najładniejsze dalie wystawione przez 7 wystawców (ok.200 odmian).

Najwięcej głosów publiczności uzyskała odmiana Emory Paul z uprawy Stanisława Zaręby z Rakowic. Jest to odmiana dekoracyjna o dużych kwiatach, których średnica dochodzi do 25 cm, a kolor to głęboki róż wpadający w fiolet. Drugie miejsce otrzymała odmiana Myrtle's Folly z uprawy Grażyny Sadłowskiej i Władysława Żarnowskiego z Olsztyna. Jest to odmiana jeleniorożna o środku żółtym, a płatkach różowych. Wielkość kwiatu 15 do 20 cm. Miejsce trzecie przypadło odmianie Penhill Watermelon z uprawy Ady i Krzysztofa Hermanowicz. Jest to odmiana półkaktusowa o kolorze żółto-pomarańczowym. Wielkość kwiatu do 20 cm.

Wyróżnione przez publiczność zostały jeszcze następujące odmiany: odmiana Cornel, typu kulistego o kolorze głębokiej czerwieni z ogrodu Zbigniewa Legata z Orzechowa, odmiana Hale Bopp, żółta, jeleniorożna z ogrodu Mieczysława Szuwarskiego z Olsztyna, odmiana Apelsini Sniega, gwieździsta, żółto-pomarańczowa o biało zakończonych płatkach z ogrodu Barbary i Stanisława Janiszewskich z Olsztyna, odmiana Show'n Tell, jeleniorożna, pomarańczowo-czerwona z żółtymi końcami płatków płatkach. Publiczność w tym roku preferowała odmiany o dużych kwiatach,a jeżeli chodzi o typ kwiatu to najwięcej odmian jelenorożnych.

więcej na stronie UWM

Teresa Jagielska
fot. Archiwum UWM


czwartek, 6 września 2018

Letnia Szkoła Biologii - "Jakość Jeziora Kortowskiego"

(Zajęcia terenowe z ekologii, Jezioro Kortowskie, fot. H. Ciecierska)
W dniach 4-7 września  2018 na terenie Kortowa przebywają maturzyści z Przasnysza. Uczestniczą w zajęciach, zorganizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii UWM pn. "Letnia Szkoła Biologii". Tematem jest jakoś wód i ekosystemu Jeziora Kortowskiego. Głównym celem było zapoznanie uczniów z procesem badawczym (od sformułowania tematu, celu, hipotezy, poprzez dobór metod badawczych, badania terenowe i analizę materiału aż do wyciągania wniosków. Zajęcia odbywają się w trzech panelach: toksykologia środowiskowa (dr E. Ejdys, dr Regina Frączek), ekologia (prof. H. Ciecierska, mgr K. Lewandowski) oraz mikrobiologia molekularna (prof. A świątecki, dr D. Górniak). Zajęcia rozpoczął wykład inauguracyjny, poświęcony metodzie badawczej (prof. J. Nowakowski) a zakończy zwiedzanie Laboratorium Diagnostyki Molekularnej i zajęcia ze statystyki (dr A. Górski).

A tu relacja Radia UWM FM

Więcej zdjęć z zajęć z ekologii na wydziałowym FanPage  (https://www.facebook.com/biologia.olsztyn/)

St.Cz.

(Na zajęciach laboratoryjnych, ekologia, fot. H. Ciecierska)

poniedziałek, 3 września 2018

Ogłoszenie naboru na pierwszy cykl zajęć w ramach projektu Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0, semestr zimowy (wrzesień 2018-styczeń 2019)

Ogłoszenie naboru na pierwszy cykl zajęć w ramach projektu Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0, semestr zimowy (wrzesień 2018-styczeń 2019) 

UWM w Olsztynie, w ramach projektu Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0 (w ramach projektu w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Nr umowy: WND-POWR.03.01.00-00-U145/17-00),

ogłasza nabór na pierwszy cykl zajęć, realizowanych w semestrze zimowym 2018 (wrzesień 2018-styczeń 2019) w ramach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy 2.0.

(więcej o projekcie, oraz o zakresie oferowanych zajęć oraz informacje dodatkowe)

Rekrutacja dzieci i młodzieży prowadzona jest za pośrednictwem ankiety kierowanej do szkół. Oferta skierowana jest do wszystkich szkół w woj. warmińsko-mazurskim.

Zgłoszenie szkoły należy nadsyłać do 15 września 2018 drogą elektroniczną na adres mailowy: e-mail stanislaw.czachorowski@uwm.edu.pl (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii i Biotechnologii, UWM w Olsztynie, Plac Łódzki 3, 10-727 Olsztyn)

Szkoły do realizacji projektu wybrane zostaną wg następujących kryteriów
Kryteria obowiązkowe:
- szkoła w woj. warmińsko-mazurskim;
- deklaracja szkoły o zorganizowaniu przejazdu
- poprawnie wypełnione dokumenty projektowe

Kryteria premiujące (dodatkowe):
- pochodzenie uczniów z terenów wiejskich i małych miasteczek (brane będzie pod uwagę miejsca zamieszkania uczniów) oraz wyniki egzaminów gimnazjalnych z roku 2016 i 2017 (preferowane będą szkoły z gmin i powiatów o niższych wynikach z przedmiotów przyrodniczych);
- udział w wytypowanych klasach uczniów niepełnosprawnych (aby zapewnić udział co najmniej 2% uczniów z niepełnosprawnością).;
- wcześniejszy udział nauczycieli jako opiekunów szkolnych projektów badawczych, klubów młodego odkrywcy,
- deklaracja szkoły o zorganizowaniu szkolnego festiwalu nauki z udziałem przedstawicieli samorządów i rodziców.

Szkoły typujące uczniów do udziału w zajęciach będą musiały uzyskać zgodę rodziców na udział niepełnoletnich uczniów w Projekcie oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych.