czwartek, 26 września 2013

W czasie 11. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki

 
Trwają 11. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki oraz zbliża się Europejska Noc Naukowców. Na obu popularnonaukowych imprezach nie brakuje licznych propozycji Wydziału Biologii i Biotechnologii.

st.cz.

poniedziałek, 23 września 2013

Konferencja Młodych Naukowców z Okazji Światowego Dnia Wody

Cele i zadania konferencji: 
 • umożliwienie młodym naukowcom przedstawienia swoich badań związanych z szeroko pojętym zagadnieniem wody, 
 • zdobycie doświadczenia w publicznych wystąpieniach, 
 • zwrócenie uwagi na różnorodność i istotność prowadzenia badań nad naszym największym skarbem jakim jest woda,
• poznanie innych naukowców o podobnych zainteresowaniach, 
• zwrócenie uwagi na wieloaspektowe spojrzenie na problemy związane z zasobami wodnymi, 
• promowanie edukacji ekologicznej dotyczącej wody. Problematyka konferencji dotyczyć będzie: 
• Ekosystemów wodnych (m. in. drobne zbiorniki wodne, jeziora, rzeki, torfowiska) 
• Zanieczyszczenia wód oraz oceny ich stanu (np. troficznego, ekologicznego), 
• Wpływu działalności człowieka na zbiorniki wodne (m. in. turystyka i rekreacja), 
• Ochrony i rekultywacji zbiorników wodnych, 
• Retencjonowania wód (mała retencja, zbiorniki zaporowe) oraz ochrony przeciwpowodziowej. 

 Z okazji Światowego Dnia Wody serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów oraz młodych adiunktów do wzięcia udziału w II Konferencji Młodych Naukowców, na której omówimy problemy związane z zagrożeniami, ochroną i gospodarowaniem zasobami wodnymi.


sobota, 21 września 2013

Znowu nam przybyło... polubień


Zbliża się nowy rok akademicki. Niebawem wręczone zostaną indeksy nowym studentom. Ale przybywa nam także wirtualnie. Liczba lajków na naszej facebookowej stronie przekroczyła 600.

St.Cz.

piątek, 20 września 2013

Debata dotycząca modyfikacji molekularnych w biologii i medycynie

Zapraszam do wzięcia udziału w debacie dotyczącej modyfikacji molekularnych w biologii i medycynie, która trwa na jak.gazeta.pl. Akcja pytań i odpowiedzi jest okazją do porozmawiania o biotechnologii w internecie bez zbędnych emocji.

Można pytać: na pytania użytkowników odpowiada m.in. prof. dr hab. Jacek Hennig z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Można też zabrać głos w dyskusji. Każdy, komu bliska jest poruszana tematyka i kto może wnieść coś wartościowego do rozmowy, jset serdecznie zaproszony: http://bit.ly/19XKmZy

Zapraszam i proszę o przekazanie zaproszenia.
Pozdrawiam,
Agata Kowalczyk Gazeta.pl

środa, 18 września 2013

Telewizyjne reperkusje po konferencji

Konferencja "Z laboratorium do kliniki" już się zakończyła. Ale efekty tego naukowego spotkania ciągle się pojawiają w nowych odsłonach. Tym razem w materiale Telewizji Kortowo.

wtorek, 17 września 2013

Nasi z misją na Syberii


PLAN DNI KULTURY POLSKIEJ z okazji 150. lecia wybuchu Powstania Styczniowego i 20 lecia odrodzenia ruchu polonijnego na południu Syberii

(....)
II CZĘŚĆ 16.09 do 29.09. 2013 r. WYKŁADY WARSZTATY PRZEZENTACJE ( proponowane tematy) Prowadzenie; mgr Zofia Wojciechowska Stowarzyszenie Zielone Dzieci i Stowarzyszenie Wspólnota Polska i dr Ewa Piotrowicz Stowarzyszenie Wspólnota Polska

1. Archiwistyka Społeczna- Zielone Archiwum Mówionej Historii Wykład i warsztaty. Zajęcia z elementami warsztatów dziennikarskich. 

2. Współczesność i tradycja. Promocja i zarządzanie dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Prezentacja i wykład, moduły: - projekty animacji społecznej narzędziem poznawczym i promocyjnym dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego - zdobycie kompetencji niezbędnych do skutecznej działalności w lokalnych i regionalnych organizacjach pozarządowych, omówienie zasad tworzenia i organizacji pracy w Mrągowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Zielonej Akademii - zdobycie wiedzy o sposobach promocji i zarządzania dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, działania i oferta edukacyjna UWM - wspólne pozyskiwanie funduszy UE, poznanie metodologii tworzenia aplikacji do sponsorów i mecenasów kultury

3. Śladem Ojców - dobre praktyki prezentacja z projektu : Śladem Ojców - multi wizualna prezentacja ze slajdami

4. Mazury wczoraj i dziś - multiwizualna prezentacja zapoznanie się z walorami przyrodniczych i kulturowych Mazur i ziemi mrągowskiej . Zaproszenie do współpracy

5.Ogrody wyobraźni Zapoznanie się z zasadami hortiterapii, - Instytut Hortiterapii- omówienie projektu, informacje o możliwości kształcenia w Polsce . - wprowadzenie do projektu Zielone Dzieciaki Ogród Cudów.

6.  Hortiterapia i florystyka- wykład, prezentacja i wspólne warsztaty florystyczne hortiterapii. Spotkania związane z tradycją mazurskiego ogrodu. Wykład z etnobotaniki ” Roślinne symbole w mazurskiej tradycji”.

 7. Mazurska Palinocka. Wspólna inscenizacja obrządku Mazurskiej Palinocki. Warsztaty i wykład z etnobotaniki.

 8. Warsztaty CHOREOGRAFICZNE EWY PIOTROWICZ Tradycja tańca narodowego, historia tańca mazurskiego, mazurskie zwyczaje.

Patronat medialny: Program Pomost, Radio Wnet, Kurier Mrągowski, Nowy Dziennik, Magazyn Polonia, media polonijne, lokalne i krajowe. Portal Kultura Warmii i Mazur ŚWIATOWID Wsparcie przy realizacji programu II części: urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Sejmik Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Urząd Miasta Mrągowa, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kultury w Olsztynie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska oddz. Warmińsko- mazurski. Współpraca: Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, Fundacja Dziedzictwo Nasze, Biblioteka Pedagogiczna w Mrągowie, Nadleśnictwo Mrągowo, Centrum Kultury i Turystki w Mrągowie

niedziela, 15 września 2013

Olsztyńskie Dni Nauki i Europejska Noc Naukowców


Jak co roku pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii aktywnie włączają się w popularyzację nauki w czasie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki oraz Europejskiej Nocy Naukowców. Tym razem wspomniane dni odbędą się w dniach 25-27 września 2013 r. Nasza oferta znajduje się nie tylko w dziale "Odkryj Przyrodę".

Zapisy internetowe już od 17 września. Szczegóły na stronie: http://www.dninauki.uwm.edu.pl/

St. Cz.

sobota, 7 września 2013

Biorefinery – Biobased Value Chains and Sustainable Development

(fot. S. Czachorowski)
W poniedziałek rozpoczyna się ciekawa i ważna konferencja naukowa, poświęcona energii odnawialnej i rozwojowi zrównoważonemu. The 4th International Environmental Best Practices Conference “Biorefinery – Biobased Value Chains and Sustainable Development” 8-12 września 2013 r. Olsztyn-Kortowo.

Szacuje się, że duża część z ok. 2000 produktów rafinerii petrochemicznej będzie musiało w przyszłości znaleźć swoje odpowiedniki w produktach z surowców odnawialnych (biomateriały, biochemikalia, biopaliwa, bioenergia, itp.). Zakłada się także, że dojrzałe technologie tzw. zintegrowanej biorafinerii powstaną ok. 2030 r. i będą istotnym elementem nowego jakościowo rynku bio-produktów i usług, tzw. bio-gospodarki. Dlatego dzisiaj tematyka biorafinerii jest wyjątkowym wyzwaniem badawczym, ponieważ o przyszłym sukcesie zadecyduje synergia efektów badań interdyscyplinarnych w zakresie nauk biologicznych, technicznych, rolniczych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, i innych. Więcej informacji o konferencji na stronie http://www.ebp4.pl/

Wydział Biologii i Biotechnologii uczestniczy w badaniach, w zakresie oceny wpływu upraw wierzby uprawianej dla celów energetycznych na bioróżnorodność. Wstępne wyniki trzyletnich badań będą zaprezentowane na wspomnianej konferencji.

St. Cz.

środa, 4 września 2013

From labs to clinics - common aim, various techniques


Dzisiaj rozpoczęła się konfenercja "Z laboratorium do kliniki - wspólny cel, różne techniki". Potrwa do piątku. Słada się z dwu części:
1. Satellite Symposium: Modulating the structure of the apidocyte in response to changes in energy balance
2. XVLII Symposium of the Polish Society for Histochemistry and Cytochemistry - from labs to clinics - common aim, varoius techniques.

Szczegółowe relacje niebawem, po konferencji.

Zobacz więcej zdjęć (Facebook) lub tu  (Google+)

Krótka relacja z konferencji w e-Gazecie.

St.Cz.

poniedziałek, 2 września 2013

KhanAcademy po polsku poszukuje współpracowników - wolontariuszy

Lokalizacja zasobów Khan Academy po polsku sprawnie posuwa się do przodu - mamy już około 1100 filmów z polskimi napisami, ponad 450 filmów z polską ścieżką dźwiękową, tłumaczymy portal, zakładamy internetową "szkołę" Khan Plus. Rozmach przedsięwzięcia powoduje że organizacja zaczyna wymykać nam się spod kontroli :).

Poszukujemy osób, które pomogą nam rozwijać KAP, od managera projektu po kogoś, kto zajmie się pojedyńczą sprawą, na przykład znalezieniem sponsowa dla zlokalizowania jednej serii filmów. Mamy też duże problemy z "dystrybucją", 1/3 użytkowaników KA w Polsce pochodzi z Warszawy, chcemy coś zrobić aby KA docierało za pośrednictwem internetu wszędzie, a nie tylko do dzieci mieszkających w aglomeracjach.

Zapewniamy udział w twórczym przedsięwzięciu, unikalną możliwość kreowania rzeczywistości, różnorodne zadania. Chętni proszeni są o kontakt ze mna, mój adres mailowy.

Lech Mankiewicz (lech@cft.edu.pl)
Polski "adwokat językowy" Khan Academy

http://edukacjaprzyszlosci.pl/