poniedziałek, 27 czerwca 2011

Z przeciwciałami za pan brat

Kolejna propozycja Wydziału Biologii na Olsztyńskie Dni Nauki dotyczy przeciwciał. Celem pokazu, przygotowanego przez dr Krystynę Bogus-Nowakowską i dr. Macieja Równiaka jest zapoznanie uczestników z podstawowymi informacjami na temat wykorzystywania przeciwciał w badaniach naukowych i laboratoriach diagnostycznych.

W pracowni immunohistochemicznej uczestnicy imprezy będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia poszczególnych etapów barwień na skrawkach mrożeniowych mózgowia zwierząt (wykonywanie różnych roztworów przeciwciał pierwotnych i wtórnych, obsługa automatycznych pipet, itp). Po wykonaniu barwień planowane jest przeprowadzenie obserwacji mikroskopowej preparatów, która pozwoli ocenić wynik reakcji antygen-przeciwciało na poziomie mikroskopii świetlnej i fluorescencyjnej.

piątek, 24 czerwca 2011

Świecące komórki mózgu

Wydział Biologii na tegoroczne Olsztyńskie Dni Nauki przygotowuje sporo atrakcji. Będzie m.in. pokaz pt. "Świecące komórki mózgu".

Celem imprezy, przygotowanej prez dr Krystynę Bogus-Nowakowską oeaz
dr. Macieja Równiaka, jest zapoznanie uczestników z jedną z technik histochemicznych stosowanych w badaniach naukowych - techniką immunofluorescencji. W pracowni immunohistochemicznej zostaną omówione kolejne czynności związane z procedurą techniki immunofluorescencyjnej tj. pobieranie i przygotowywanie materiału (perfuzja, utrwalanie imersyjne, przygotowanie materiału do krojenia), krojenie na mikrotomie mrożeniowym. Barwienie skrawków mrożeniowych. Po zapoznaniu uczestników z budową i obsługą mikroskopu epifluorescencyjnego Olympus BX51, planowana jest obserwacja preparatów z mózgowi ssaków wybarwionych (przy użyciu różnogatunkowych przeciwciał pierwotnych i wtórnych sprzężonych z fluorochromami: FITC izotiocjanian fluoresceiny) i CY3 (indokarbocjanina) pod kątem zawartości białek wiążących wapń (kalretyniny i parwalbuminy) w komórkach nerwowych i komórkach glejowych.

środa, 1 czerwca 2011

Domek ze złota? Czemu nie, dorzucimy jeszcze perły.

Behawior budowlany chruścików (Trichoptera, owady wodne) fascynuje nie tylko ekologów czy entomologów ale i artystów. Przykładem jest Hubert Duprat, który do współpracy przy wytwarzaniu nietypowej biżuterii "namówił" larwy chruścików. Na Wydziale Biologii ekologicznymi badaniami chruścików, w szczególności związanych z biomoniotirngiem, zajmuje się dr hab. Stanisław Czachorowski prof. UWM z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska. W swoich zbiorach ma różne chruściki z najprzerożniejszymi domkami, ale takich ze złotem czy perłami jeszcze nie :). Do tego potrzeba fantazji artysty.





A tu więcej o samym artyście i jego projektach, realizowanych z chruścikami: