niedziela, 5 stycznia 2020

Noc Biologów 2020 i globalne zmiany klimatu


Hasłem przewodnim tegorocznej, ogólnopolskiej Nocy Biologów 2020 są Globalne zmiany środowiska. W Olsztynie przygotowaliśmy kilka propozycji, bezpośrednio związanych z hasłem wiodącym.


Zmiany klimatu
Prowadzą: dr hab. Hanna Ciecierska; dr hab. Dorota Górniak; dr Katarzyna Krawczyk; dr Joanna Ruszczyńska; dr Justyna Święczkowska (09:00-20:00)     
Problem zmiany klimatu, który dotyczy nie tylko naszego kraju ale całego globu zostanie przedstawiony jako sesja posterowa: przyczyny, skutki, mity oraz działania w celu jego ochrony.  
Hol Collegium Biologiae, ul. Oczapowskiego 1A (parter)

Zostań „Ratownikiem Przyrody”
Prowadzi: prof. dr hab. Alicja Boroń
Pokazanie działalności człowieka skutkującej niszczeniem przyrody (wyręby lasów, efekty globalnego ocieplenia, niewłaściwe sortowanie śmieci, skutki używania plastików) oraz prostych działań, które może wykonać każdy aby stać się Ratownikiem Przyrody (ograniczanie drukowania i zużycia papieru, właściwe sortowanie śmieci, zastępowanie wyrobów plastikowych innymi, ograniczenie kupowania ubrań, korzystanie z transportu publicznego, promocja ekologicznego zachowania się, i inne) oraz przedstawienie wymiernych korzyści z takich działań.

Czy barwniki naturalne są „eko”?
Prowadzą: dr Ewa Szypulska; dr Janusz Wasilewski
Krótki wykład (20 minut) połączony z warsztatami (40 min.). Uczestnik pozna technologię barwienia tkanin barwnikami naturalnymi i jej wpływ na środowisko. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł własnoręcznie sprawdzić jak wyciągi z surowców roślinnych wybarwiają wybrane tkaniny naturalne i syntetyczne.

Fotosynteza a globalne zmiany środowiska
Prowadzi: dr hab. Anna Bochenek
Zajęcia laboratoryjne polegające na ekstrakcji oraz badaniu fizycznych i chemicznych właściwości barwników fotosyntetycznych. Podczas ekstrakcji (trwa ok 0.5 h) zostanie przedstawione znaczenie fotosyntezy dla globalnych zmian środowiska w historii Ziemi oraz nadzieje, jakie budzi ten proces w próbach przeciwstawiania się zmianom zachodzącym obecnie.

Giełda pomysłów - odzysk surowców wtórnych
Prowadzi: mgr Teresa Jagielska
W chwili obecnej zagospodarowanie odpadów staje się dużym problemem. Produkujemy coraz więcej śmieci, szczególnie takich, które rozkładają się przez dziesiątki lat. Dlatego może warto się zastanowić, czy możliwe jest powtórne wykorzystanie niektórych rodzajów odpadów do sporządzenia rzeczy użytecznych. Zapraszamy wszystkich chętnych z własnymi pomysłami na „drugie życie” dla odpadów ale mamy kilka własnych i zapraszamy do tworzenia.

Wpływ promieniowania jonizującego na organizm człowieka – czy jest się czego bać?
Prowadzi: dr Janusz Najdzion
Słuchacze wykładu otrzymają odpowiedzi na następujące pytania:
  • - Dlaczego promieniowanie jonizujące jest szkodliwe dla człowieka?
  • - Czy każda dawka promieniowania jest szkodliwa?
  • - Jakie są teorie dotyczące szkodliwości małych dawek promieniowania?
  • - Jakie dawki promieniowania otrzymujemy na co dzień i od czego one zależą?
  • - Czy w związku z tym mamy się czego obawiać?

Katastrofy w elektrowniach jądrowych i ich skutki biologiczne – prawdy, półprawdy i mity.
Prowadzi: dr Janusz Najdzion
Słuchacze wykładu otrzymają odpowiedzi na następujące pytania:
  • le osób poniosło śmierć na skutek 3 największych katastrof w elektrowniach w Three Mile Island, Czarnobylu i Fukushimie?
  • Jaki był wpływ tych katastrof na zapadalność na choroby nowotworowe?
  • Jaki był wpływ tych katastrof na zdrowie ludzi w Polsce?
  • Jaki był wpływ tych katastrof na faunę w okolicach elektrowni?
Wpływ antropogenicznych źródeł pokarmu na funkcjonowanie populacji ptaków
Prowadzą: dr hab. Jacek Nowakowski, prof. UWM
Zostanie pokazana rola pokarmu pochodzenia antropogenicznego (intencjonalne i nieintencjonalne dokarmianie) na zmiany zasięgów gatunków, dynamikę liczebności i zagęszczenia, poszerzanie niszy ekologicznej, procesy populacyjne (rozrodczość i śmiertelność) oraz zmiany behawioralne prowadzące do adaptacji w środowisku miejskim
Wykład ma pomóc zrozumieć jak dokarmianie ptaków wpływa na funkcjonowanie populacji ptaków.

Jak długo żyją rośliny, zwierzęta i nasze śmieci?
Prowadzi: prof. dr hab. Alicja Boroń
Postery i gabloty prezentujące długość życia wybranych roślin i zwierząt w porównaniu do „czasu życia naszych śmieci”, czyli czasu wymaganego do rozłożenia się śmieci wytwarzanych przez ludzi.

Woda, las, człowiek - dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze
Prowadzą: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, prof. dr hab. Katarzyna Glińska-Lewczuk
Wystawa zdjęć z krótkimi opisami oraz QR Kodami, linkującymi do obszerniejszych artykułów i filmów (wykorzystanie mobilnego Internetu). Fotorelacja z wizyt studyjnych i współpracy francusko-polskiej w zakresie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionów Europy. Plansze dotyczą współpracy badawczej, różnorodności biologicznej ekosystemów wodnych i leśnych, konferencji zorganizowanej w ramach Dnia Wody, bioróżnorodności starych odmian roślin uprawnych i raz zwierząt gospodarskich, przyrodzie Parku Brenne, wodzie w krajobrazie i wykorzystywania zasobów wodnych na przestrzeni wieków, produkcji żywności wysokiej jakości, powiązaniu bioróżnorodności i gospodarki w skali regionalnej.


Zobacz szczegółowy program

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz