środa, 19 kwietnia 2023

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) z Płocidugi Dużej

Jasnota Purpurowa Lamium purpureum,
dawne jezioro Płociduga Duża, kwiecień 2023,
fot. Klaudia Jopek.


Jasnota purpurowa Lamium purpureum

Ta niezwykła roślina, występująca na terenie całej Polski, niestety często traktowana jest jak niepotrzebny chwast! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości jasnoty purpurowej i to w szczególności panie powinny zaprzyjaźnić się z tym cud zielem.

Jasnoty w medycynie ludowej wykorzystywane były jako remedium: przeciwwirusowe, łagodzące zmiany skórne, przeciwskurczowe, również używano je w leczeniu paraliżu czy nadciśnienia. Ponadto jasnotę purpurową ceni się w fitoterapii za kojący wpływ na przewód pokarmowy - pobudza wydzielanie soku żołądkowego, soku trzustkowego a także żółci. Nie można zapomnieć o jej niezwodnym wpływie na układ moczowo – płciowy kobiet. Jeśli zmagasz się lub znasz kogoś kto boryka się z bolesnymi i obfitymi miesiączkami warto sięgnąć po jasnotę purpurową, która hamuje nadmierne krwawienia oraz reguluje dolegliwości miesiączkowe i upławy.

Specyficzny – nieco ziemisty smak nie powinien odstraszać, ponieważ roślina wychodzi nam naprzeciw i hojnie oferuje pomoc. Można ją spożywać zarówno na surowo – dodając do sałatek (bogate źródło witaminy C) jak i w formie naparu, który skutecznie zwalcza dolegliwości menstruacyjne oraz skurcze układu pokarmowego. Wystarczą jedynie 1-2 łyżki ziela jasnoty purpurowej na szklankę wrzątku i napar gotowy!

Warto pogłębiać wiedzę przyrodniczą, ponieważ wtedy w pełni (jednak z rozwagą) można korzystać z dóbr Matki Natury.

Klaudia Jopek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz