wtorek, 25 kwietnia 2023

Podagrycznik - dobroczynny chwast, który leczy podagrę i wspiera wątrobę

Kwitnący podagrycznik, fot. S. Czachorowski

Spotkaliśmy tę roślinę na Płucidudze Dujżej. Wszyscy znają tę roślinę, ale prawie nikt nie wie, jak się nazywa i do czego służy - popularne zioło, które może pomóc w artretyzmie i dolegliwościach stawów, a także może być stosowane w kuchni jako zamiennik szpinaku lub sałaty. Chociaż nazwa tego ziela kojarzy się nie bez powodu z leczeniem podagry, to podagrycznik może być stosowany także we wspomaganiu lub leczeniu innych układów. Jest to zioło bardzo korzystnie wpływające na pracę jelit. Przyspieszy metabolizm, reguluje biegunki oraz zaparcia. Ponadto ma również korzystny wpływ na wątrobę. Wynika to z jej właściwości detoksykujących, które mają również działanie oczyszczające. Ponieważ wątroba to narząd, w którym zachodzi detoksykacja, odtruwające działanie podagrycznika ma szczególnie wspomagający wpływ. Pomaga również w leczeniu irytującej choroby hemoroidów. W tym celu warto stosować maść z podagrycznika. Wspomaga gojenie się różnych ran, więc w przypadku hemoroidów również przynosi ulgę.

Podagrycznik swą nazwę zawdzięcza właśnie wykorzystywaniu w leczeniu podagry, inaczej dny moczanowej, artretyzmu. Jest stosowany w leczeniu tej choroby od setek lat. Istnieją nawet doniesienia, że neandertalczycy używali go do łagodzenia bólu stawów - więc pochodzą one nawet sprzed czasów naszych babć. Używali go również mnisi w średniowieczu. Te zapiski dowodzą, że zioło to jest bardzo skuteczne w walce z bólem i zdeformowanymi stawami.

Podagrycznik z walce z niedoskonałościami cery

Jak się okazuje podagrycznik zwalcza przebarwienia skórne. Jego bogate właściwości są również skuteczne w walce z trądzikiem. Warto w tym celu przygotować napar (podobnie jak w przypadku napoju: 1 łyżka ziela na szklankę wrzątku) i odstawić do ostygnięcia. Skórę trądzikową można moczyć w zimnej wodzie. Jest również skuteczny w leczeniu drobnych ran i podrażnień. Świeżo zebrane liście podagrycznika mogą być również używane do łagodzenia objawów trądziku i mogą być stosowane jako maseczka na twarz.

Obecnie pozycja komplementarnej medycyny niekonwencjonalnej jest stabilna i rośnie w siłę. Rośliny stosowane w fitoterapii są cennym źródłem naturalnych związków o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jedną z zalet wielu ziół (np. podagrycznika) jest ich rozpowszechnienie, łatwa uprawa i zastosowanie prostych technologii oraz metody ich przetwarzania.

Aegopodium podagraria jest rośliną często zapomnianą we współczesnej fitoterapii. Jest ona jednak łatwą do zdobycia i obiecującą rośliną o ogromnym potencjale terapeutycznym. Bogata zawartość związków bioaktywnych obecna w częściach nadziemnych i korzeniach gwarantuje m.in. właściwości przeciwzapalne czy przeciwdrobnoustrojowe. W ostatnich latach naukowcy skupili się głównie na korzystnym wpływie dny moczanowej na działanie metforminy – leku powszechnie stosowanego w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz korzystnego wpływu na wydalanie kwasu moczowego lub działanie przeciwzapalne. Okazuje się jednak, że ta roślina ma wiele pozytywnych właściwości, o których nie każdy wie!

Faustyna Kukwa

Wykorzystane w tekście źródło:https://www.wapteka.pl/blog/artykul/podagrycznik-dobroczynny-chwast-ktory-leczy-podagre-i-wspiera-watrobe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz