środa, 19 sierpnia 2020

Z wizytą w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej

 

Prof. Renata Ciereszko z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kieruje pracą kortowskiego Laboratorium Diagnostyki Molekularnej. Z grupą naukowców realizuje obecnie dwa projekty badawcze finansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki. Pierwszy z projektów badawczych finansowany jest z konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki. Dotyczy roli i mechanizmu działania związku, który nazywa się tamoksyfen. Jest to antagonista receptorów estrogenowych, czyli związek, który blokuje działanie np. ekstrogenu właśnie na te receptory. Hormony działają poprzez receptory. Jeżeli zablokuje się dany receptor to ten hormon nie działa. Jest to ważny element funkcjonowania organizmu wykorzystywany w medycynie.

Tamoksyfen w przeszłości robił karierę jako środek antykoncepcyjny. Nie sprawdził się za bardzo. A od kilkunastu lat stosuje się go z pozytywnym skutkiem w leczeniu niektórych typów nowotworów piersi. Natomiast to, co my robimy dotyczy zupełnie innej, nowej roli, która została odkryta kilka lat temu przez mojego amerykańskiego kolegę. Okazuje się, że tamoksyfen może pełnić rolę ochraniającą pęcherzyki jajnikowe w trakcie leczenia nowotworów. To oznacza, że kobiety będące w okresie aktywności rozrodczej, które miały chorobę nowotworową i szczęśliwie ją przeżyły, są już zdrowe, wyleczone, dzięki tamoksyfenowi będą mogły w przyszłości mieć dzieci. Odkryte zostało to kilka lat temu, ale nieznany jest mechanizm tego działania. I tym się zajmujemy.

Badania realizowane są w tym momencie na szczurach. "Mamy nadzieję na ciekawe wyniki. Te badania zostaną przeniesione być może na makaki a potem na człowieka. Grant kończy się w przyszłym roku." Z prof. Renatą Ciereszko spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. 

Prof. Renata Ciereszko w ostatnim czasie realizowała także grant związany z mechanizmem działania receptora węglowodorów aromatycznych oraz substancji, które przez ten receptor oddziałują na nasze organizmy. "Ten receptor jest odbiorcą sygnałów środowiskowych jakimi są dioksyny i inne wielohalogenowe węglowodory aromatyczne. Dioksyny występują w środowisku. Człowiek je do tego środowiska uwalnia. Produkujemy je jako produkty uboczne. Ich źródłem jest kontrolowane i niekontrolowane spalanie odpadów, które zawierają chlor, np. tworzyw sztucznych, biomasy, drewna a nawet węgla kamiennego. A są to związki bardzo niebezpieczne i bardzo wolno się rozkładają. Dostajemy ich minimalne dawki codziennie w pokarmie. Ale po latach jest to odczuwalne dla organizmu. Niszczą DNA, czyli nasz materiał genetyczny oraz tworzą reaktywne formy tlenu, które mogą wpływać także na białka i zmieniać ich strukturę. To wszystko sprzyja różnym nieprawidłowością."

Źródło: Radio UWM FM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz