sobota, 3 grudnia 2022

Czyste jeziora to zadowolony chruścik

Kiermasz ciast 9 grudnia (piątek) szczegóły na Facebooku
 

Nasza inicjatywa ma na celu przybliżenie i upowszechnienie tematu o stanie i ochronie Wielkich Jezior Mazurskich, które są siedliskiem chruścików. Ale czym właściwie są te chruściki? Otóż nie chodzi w tym przypadku o słodkie ciastka pieczone na tłusty czwartek.
Chruściki są niewielkimi owadami spokrewnionymi z motylami. Swoją łacińską nazwę Trichoptera (włoskoskrzydłe) zawdzięczają obecnym włoskom na skrzydłach dorosłych osobników.
W Polsce występuje blisko 290 gatunków chruścików, w Europie ponad 900, zaś na całym świecie opisano ponad 14 tysięcy gatunków obecnie żyjących, oraz 685 gatunków kopalnych. Crunoecia irrorata jest gatunkiem prawnie chronionym w Polsce od 2004 roku.
Chruściki to owady dwusiedliskowe, larwy żyją w wodzie, a osobniki dorosłe prowadzą lądowy, nocny tryb życia. Postacie dorosłe odżywiają się sokami roślinnymi, niektóre gatunki w tej fazie nie pobierają pokarmu w ogóle. Larwy chruścików pod względem odżywiania są bardzo zróżnicowane. Występują gatunki drapieżne, roślinożerne, detrytusożerne oraz wszystkożerne. Niektóre są wyspecjalizowane w odżywianiu się gąbkami czy glonami.
Najczęściej występującymi na Warmii i Mazurach gatunkami chruścików są m.in.: Hydroptila cornuta, Hydroptila dampfi, Hydroptila pulchricornis, Molanna angustata, Hydroptica sparsa, Orthotrichia costalis, czy Agraylea sexmaculata.
Chruściki należą do grupy organizmów wskaźnikowych, bioindykatorów. Wykorzystywane są w ekologicznym monitoringu wód. Chruściki występują we wszystkich typach wód śródlądowych. Duża liczba larw najczęściej świadczy o dobrej jakości wody. Dlatego jeśli chcemy wiedzieć, jaką mamy wodę, należy szukać chruścików.
11 grudnia obchodzony jest Dzień Chruścika. Inicjatorem powstania w 2003 roku Dnia Chruścika był Lech Pietrzak (ówczesny doktorant w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego).
 
Oliwia Pielach, Joanna Łukasiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz