niedziela, 18 grudnia 2022

Tęczowy świat dzieci w otoczeniu wody - Noc Biologów 2023

 


„Tęczowy świat dzieci w otoczeniu wody” - to warsztaty dla dzieci mogące stanowić świetny punkt wyjścia do dalszych działań w zakresie nie tylko dobrej zabawy, ale też nauki z uśmiechem na twarzy. Dziecko wykonując samodzielnie eksperymenty takie jak: „Dmuchamy balon za pomocą sody i octu”, „Chemiczne jojo”, czy też „Meduza w butelce” może poznać świat nauki przez zabawę, jednocześnie pobudzając wyobraźnię i uruchamiając logiczne myślenie, co pomaga w poznawaniu świata nauki i otaczającego nas środowiska.

"Woda - źródło życia - teraźniejszość i przyszłość" to hasło przewodnie, którym każdy z nas powinien się kierować w trosce o życie na naszej planecie. W jakim stopniu zadbamy o ten tak bezcenny płyn na Ziemi, tak zarówno w teraźniejszości jak i przyszłości będzie wyglądało nasze życie. Woda jest wszędobylska, a to dlatego, że wchodzi w skład naszego organizmu (ok. 70%) i stanowi środowisko, w którym przebiegają prawie wszystkie procesy życiowe. Umożliwia uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Wiele reakcji chemicznych zachodzi w środowisku wodnym, a więc nie ma też chemii bez wody.

Podczas wykonaniu eksperymentu „Dmuchamy balon za pomocą sody i octu” po wymieszaniu składników użytych do tego procesu następuje reakcja chemiczna: bąbelkowanie i pienienie się, wydziela się gaz (dwutlenek węgla), który wypełnia nasz balon. „Chemiczne jojo” skrywa pod tą nazwą również reakcję chemiczną, w której w końcowym etapie wytwarzany jest gaz dwutlenk węgla. Gaz ten, otaczając różnokolorowe krople wpuszczonego octu sprawia, że te stają się przez to lżejsze i unoszą się do góry. Jeśli doświadczenie przeprowadzimy prawidłowo to  różnokolorowe krople powinny wędrować od góry do dołu. W eksperymencie „Meduza w butelce”, aby uzyskać efekt swobodnego poruszania się meduzy, umieszczamy ją w wodzie uprzednio zabarwionej niebieskim barwnikiem. Następnie meduzę umieszczamy w wodzie zabarwionej niebieskim barwnikiem z dodatkiem detergentu i oleju, co powoduje zmianę parametrów wody, a więc jej gęstości i lepkości. Obserwujemy, jak meduza pływa w środowisku imitującym zanieczyszczenia cywilizacyjne.    

Samodzielne przeprowadzenie eksperymentów w wykonaniu dzieci, to nie tylko świetna zabawa, ale także cenne doświadczenie pomagające w poznawaniu świata nauki. W rzeczywistości proces edukacji może być niezwykle emocjonującą przygodą.  Przeprowadzone samodzielnie eksperymenty, pozwalają na obudzenie w Twoim dziecku ciekawości i zrozumienia, co dzieje się w otaczającej nas przyrodzie. Kreatywne spędzanie czasu przy jednocześnie dobrej zabawie, to jedna z najbardziej skutecznych form nauki i może być jednym ze sposobów do przekazania tego, co ważne. W trakcie takiego procesu dzieci znacznie szybciej się uczą, a zdobyta wiedza pozostaje z nimi przez lata.

dr Regina Frączek i dr Edyta Sienkiewicz-Szłapka

324 (III p.) Oczapowskiego 1A, godz. 14.00-15.00 oraz 16.00-17.00

Zgłoszenia i rezerwacja na adres e-mail: regina.fraczek@uwm.edu.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz