czwartek, 1 grudnia 2022

Jeziora na słodko czyli dlaczego organizujemy nasz kiermasz ciast?

 

Dlaczego organizujemy nasz kiermasz ciast? [1/3] (więcej na FB)

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest nam bliska zarówno pod względem geograficznym, jak i również mentalnym – wakacyjne wypady nad jezioro, łowienie z tatą ryb, żeglowanie czy szybkie, orzeźwiające kąpiele. Te wszystkie wspomnienia zostaną z nami na długo, ale czy w dzisiejszych czasach możemy być pewni, że jeziora też? Kraina obejmuje powierzchnie 1732km² centralnej części Pojezierza Mazurskiego, z czego aż 486km² zajmują jeziora. Tworzą piękny krajobraz będący mocną wizytówką naszego regionu, dlatego z jeszcze większą troską powinniśmy dbać o te tereny.

Należy powiedzieć to głośno: według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z 2020 roku o stanie środowiska w województwie warmińsko-mazurskim, stan naszych jezior można określić jako zły. Podczas sporządzania raportu zbadano 41 jezior naszego województwa, z czego prawie wszystkie nie przeszły badań w pełni pozytywnie. Jedynie stan dwóch z badanych jezior został określony jako dobry (Źródło: PMŚ).

Podczas oceniania stanu jezior bierze się pod uwagę elementy biologiczne, uwzględniające fitoplankton, fitobentos, makrofity i ichtiofaunę, oraz elementy fizykochemiczne. Pod względem biologicznym, stan określany jest za pomocą klas I-V i w tym kryterium zdecydowana większość badanych jezior znalazła się w klasie III (Źródło: PMŚ). Ocena fizykochemiczna służy za ocenę dodatkową i może obniżyć ogólną ocenę stanu jezior. To doprowadziło do wyłonienia spośród badanych jedynie dwa jeziora o stanie dobrym.

Dlaczego stan naszych jezior nie maluje się tak kolorowo jak byśmy chcieli? Odpowiedź znajdziecie w kolejnych postach

Link do raportu GIOŚ
https://www.gios.gov.pl/.../stan_srodowiska_2020...

Magdalena Stawicka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz