Zespół Antropologii Niezdyscyplinowanej ZAND przy Ośrodku Etnologii i Antropologii Współczesności w IAE PAN zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się we wtorek 6 października 2020 roku, o godz. 15:00 (on-line).
Naszym gościem będzie dr Magdalena Kozhevnikova, która wygłosi referat: Biotechnologiczne hybrydy
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w seminarium proszę o kontakt mailowy do 4 października (niedziela wieczór), żebym mógł Państwu przesłać link do spotkania w aplikacji MS Teams. Adres e-mail: smyrzy.smyrzy@gmail.com
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Łukasz Smyrski i Zespół ZAND
Problematyka seminarium
Rozwijające się biotechnologie i coraz większa ingerencja w organizmy ludzi i innych żywych stworzeń, zmusza humanistów do nowego spojrzenia na relacje człowieka z otoczeniem i rezygnacji z myślenia o człowieku jako o gatunku uprzywilejowanym.
W tym kontekście przedstawione zostaną biotechnologiczne praktyki hybrydyzacji i chimeryzacji człowieka, zarówno ze światem zwierzęcym, roślinnym, jak i materią nieożywioną. Mają one głównie pragmatyczne cele, takie jak pozyskanie ludzkich komórek macierzystych, wyhodowanie organów do transplantacji, stworzenie zwierzęcych modeli ludzkich chorób itp. Potencjalnie jednak możliwe jest znaczne rozszerzenie spektrum ludzkich możliwości (human enhancement), aż po zdolność regeneracji, widzenia w ciemności, zwiększenia siły mięśni itd., co mogłoby doprowadzić do tworzenia ludzi z określonymi cechami do realizacji pewnych zadań państwowych i społecznych (żołnierze, ratownicy ekstremalni, sportowcy), bądź stanowiłoby gwarancję zwiększenia odporności na pogarszające się warunki ekologiczne i rozszerzałoby możliwości adaptacji do nowych warunków życia (na przykład w trwale zanieczyszczonym środowisku, w zmienionym klimacie lub w kosmosie).
Hybrydyzacja i chimeryzacja zostaną zaprezentowane w świetle nabierających coraz większego znaczenia post- i transhumanizmu. Wnioski będą dotyczyć między innymi konieczności zbudowania nowej, ponadgatunkowej etyki.
Dr Magdalena Kozhevnikova – antropolożka i bioetyczka, studiowała w Polsce i Niemczech, przez kilka lat pracowała w Rosyjskiej Akademii Nauk. Zainteresowania badawcze: podmioty pozaludzkie, hybrydy i cyborgi, biotechnologie i bioetyka, animal studies.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz