piątek, 18 września 2020

Na UWM powstaje mała encyklopedia przyrody

 


50 nauczycieli akademickich z trzech wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaangażowało się w stworzenie małej encyklopedii przyrody. To jeden z elementów projektu „Spotkania z Nauką” w którym uczestniczą także pracownicy Biblioteki UWM. Szczegóły zdradził nam prof. Stanisław Czachorowski.

Projekt Spotkania z nauką jest przedsięwzięciem z zakresu popularyzacji nauk ścisłych z wykorzystaniem aktywizujących metod przekazu oraz budowaniem pozytywnego obrazu nauk przyrodniczych poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami w przestrzeni uniwersyteckiej, z wykorzystaniem nowoczesnych metod komunikacji. Odbywać będzie się to w formie wykładów i warsztatów wyjazdowych, zajęć na uczelni, wystaw oraz pikników naukowych.

"Projekt adresowany jest głównie do uczniów szkół średnich, ale i szerokich kręgów społecznych. Będzie trwał łącznie dwa lata. Są to cykliczne spotkania z nauką na terenie uczelni. Również we wrześniu rozpoczęliśmy wyjazdy z warsztatami (głównie terenowymi) do szkół" - tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Kolejnym elementem działań naukowców jest upowszechnianie wiedzy w formie pisanej. "Nazwaliśmy to umownie małą encyklopedia przyrody. Powstanie co najmniej 150 haseł dotyczących biologii i nauk biologicznych. Prawie codziennie na blogu projektowym ukazują się artykuły. Na podstawie prostych opisów chcemy opowiadać o zasadach, prawach zachodzących w przyrodzie ożywionej. Oczywiście nie jest to encyklopedia wielotomowa, ale krótki poradnik - jeszcze jedna forma upowszechniania nauki."

W jaki sposób wybierane są hasła i tematy? "Na razie pracownicy piszą to, co chcą. Czekamy też na zgłoszenia ze szkół. Takie pierwsze zapotrzebowania się pojawiły - np. co to są wirusy? Chcemy uczniom w formie dialogu - za pośrednictwem zdalnej komunikacji i internetu - opowiadać na pytania."

W prace zaangażowali się już naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Nauk Społecznych. Wpierają ich także pracownicy Biblioteki UWM w Olsztynie.

Z prof. Stanisławem Czachorowski spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Źródło: Radio UWM FM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz