poniedziałek, 6 listopada 2023

Zalety i wady Chatu GPT oczami studentki mikrobiologii

Mikrobiolog korzystający z Chatu GPT” - Grafika wygenerowana w kreatorze obrazów Bing.

Chat GPT jest to zaawansowany model języka naturalnego, stworzony przez OpenAl. Może być wykorzystywany w różnych dziedzinach, takich jak; komunikacja, tworzenie przeróżnych treści, badań naukowych i wiele innych. Zadane przeze mnie pytanie brzmiało następująco: „Jak to narzędzie sensownie wykorzystywać w kierunku mikrobiologia, do czego się nadaje, do czego nie ?” 

Odpowiedzi, wygenerowane przez Chat, były jednoznaczne i skonkretyzowane. Zastosowania, w których Chat GPT może być sensownie wykorzystywany w mikrobiologii :

1. Generowanie treści: Chat GPT może pomóc w tworzeniu artykułów, raportów, opisów produktów i innych treści tekstowych takich jak materiały edukacyjne. Jest szczególnie przydatny do zadań wymagających wielu tekstów o różnej tematyce.
  • Mikrobiolodzy mogą wykorzystać Chat GPT do tworzenia materiałów edukacyjnych, notatek związanych z mikrobiologią.
2. Tłumaczenie: Może służyć do automatycznego tłumaczenia tekstu z jednego języka na inny, co jest przydatne zarówno w komunikacji międzynarodowej, jak i w przetwarzaniu dużych ilości tekstu.

  • Większość artykułów związanych z zagadnieniami mikrobiologii pisane są na skalę międzynarodową, co wiąże się z dominacją języka angielskiego w tekstach. Chat GPT umożliwią sprawne i przejrzyste przetłumaczenie tekstu, bez wątpliwości o jego poprawność. Program pozwala na dokładne tłumaczenie, nawet specjalistycznych słów z zakresów mikrobiologicznych.

3. Przetwarzanie danych: Treści mikrobiologiczne składają się z wielu, ściśle połączony ze sobą informacji. Przy pomocy Chaty GPT można liczyć na pomoc przy analizie dużych zbiorów tekstowych, wydobywaniu informacji oraz generowaniu gotowych raportów na podstawie danych tekstowych.

  • Chat GPT może pomóc w analizie i przeglądzie ogromnej ilości literatury naukowej i danych mikrobiologicznych, które ze względu na swoją specyfikę aktualizowane są stosunkowo często. Może pomóc w identyfikacji ważnych publikacji, przeprowadzanych eksperymentów, czy nowych odkryć lub trendów w danej dziedzinie mikrobiologii.

4. Nauka i badania naukowe: Mikrobiolodzy mogą wykorzystywać Chat GPT do analizy literatury, generowania hipotez lub wspomagania w tworzeniu artykułów naukowych.

  • Mikrobiolodzy mogą korzystać z Chat GPT do rozwiązywania trudnych problemów natury badawczej. Mogą przedstawiać problemy badawcze lub hipotezy związane z działaniami ze ścieżki mikrobiologii, a Chat GPT może pomóc w generowaniu przejrzystych sugestii dotyczących metod badawczych, eksperymentów lub interpretacji wyników.

Warto jednak zaznaczyć, że Chat GPT to narzędzie, które działa na podstawie powszechnie dostępnej wiedzy i nie zastępuje w pełni eksperta z danej dziedziny. Mikrobiolog powinien mieć narzędzie na uwadze, lecz nie zapominać o krytycznym myśleniu, względem otrzymywanych odpowiedzi. Należy uwzględniać ograniczenia i możliwe błędy w generowanych odpowiedziach, a ewentualne otrzymane treści weryfikować za pomocą rzetelnych źródeł z zakresy danej dziedziny mikrobiologii.

Sytuacje mikrobiologiczne , w których Chat GPT może być niewłaściwy:

1. Diagnostyka kliniczna: Chat GPT nie jest w stanie zastąpić doświadczonego zawodowo mikrobiologa, bądź lekarza.

  • W procesie diagnozowania konkretnej infekcji lub choroby, jednym z najistotniejszych aspektów jest możliwość dostępu do specjalistycznego sprzętu. Pozwoli on na przeprowadzenie analizy mikroorganizmów na różnorodnych próbkach biologicznych, niezbędnych do uzyskania rzetelnych wyników.

2. Planowanie toku diagnostycznego: Sugestie generowane przez model Chatu GPT, w zakresie planowania toku diagnostycznego, należy interpretować każdorazowo indywidualnie. Po przeprowadzonym badaniu generowane odpowiedzi mogą kierować się uogólnionymi zasadami, nie biorą pod uwagę indywidualności przypadku.

  • Model nie jest w stanie uwzględnić wszelkich aspektów technicznych i praktycznych związanych z przeprowadzaniem skomplikowanych badań mikrobiologicznych.

3. Interakcje między mikroorganizmami: Celem mikrobiologów jest często badanie skomplikowanych interakcji między różnymi mikroorganizmami w danym środowisku.

  • Badania łączą w sobie specjalistyczną wiedzę mikrobiologiczną oraz umiejętność korzystania ze specjalistycznych narzędzi, których Chat GPT nie jest w stanie interpretować.

4. Wiedza ekspertów: Chat GPT posiada w swojej bazie informacje względnie ogólnodostępne. Wiedza ta może być niewystarczająca, aby sprostać specjalistycznym wymaganiom.

  • W niektórych sytuacjach mikrobiolog może potrzebować dostępu do głęboko specjalistycznej i rzetelnej wiedzy, która nie jest dostępna w ogólnych modelach językowych.

5. Leczenie chorób: Chat GPT nie jest w stanie zastąpić lekarza w prowadzeniu leczenia pacjentów z infekcjami mikrobiologicznymi.

  • Określenie odpowiedniego leczenia wymaga dostępu do bieżących informacji na temat oporności mikroorganizmów i dostępnych leków, których Chat GPT nie posiada.

Podsumowując, Chat GPT może spełniać swoją rolę, narzędzia pomocy, w tak skomplikowanej i wielopłaszczyznowej dziedzinie jaką jest mikrobiologii. Swoją przydatność argumentuje przy generowaniu sugestii, analizie specjalistycznej literatury, czy komunikacji naukowej. Należy jednak pamiętać, że żadna z licznie dostępnych internetowych form pomocy, nie zastąpi ekspertów mikrobiologicznych w sytuacjach, które wymagają specjalistycznej, usystematyzowanej, rzetelnej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności analizy laboratoryjnej.

Ideą Chatu GPT jest szybkie i sprawne generowanie tekstów, pozwoliło mi to na stworzenie wypowiedzi w szybkim czasie. Otrzymany tekst wymagał dopracowania pod względem językowym, potrzebna była weryfikacja słownictwa ściśle związanego z zagadnieniami mikrobiologii. Ogólny zamysł Chatu GPT, jako narzędzia wspomagającego pracę, jest w mojej ocenie pozytywny. Stosunkowo prosta obsługa i otrzymane odpowiedzi wywarły na mnie zaskakująco pozytywne wrażenie. Chat działał w sposób bardzo sprawny, a generowane odpowiedzi nie odbiegały od sensu zadawanych przeze mnie pytań. Należy jednak pamiętać o weryfikacji otrzymywanych informacji, gdyż problemem nie jest brak zrozumienia tematu przez Chat, lecz poziom wiarygodności generowanych treści. W mojej ocenie Chat GPT jest czymś, co w przyszłości pozbawi człowieka wizji samodzielnego myślenia, ponieważ po tak krótkim czasie działania Chatu można zauważyć, że młodzież posiłkuje się formami sztucznej inteligencji, przy odrabianiu praca domowych. Do form pomocy, takich jak Chat GPT, należy podchodzić w sposób rozważny z uwzględnienie wszystkich jego wad i zalet. Należy pamiętać, że nadal jest to jedynie forma pomocy w uzyskiwaniu informacji, a nie rzetelne źródło, które będzie jedyną formą bazową do naszej pracy.

Karolina Długińska (studentka mikrobiologii)

1 komentarz:

  1. Kiedyś myślałam, że zdecyduję się na studia na kierunku medycznym bądź związanym z biologią. Ale teraz chyba bym sobie nie poradziła, myślę za to nad zdrowiem publicznym, na https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/zdrowie-publiczne-i-stopnia/ można takie studia rozpocząć. To zawsze bliska dziedzina medycynie mimo, że z nieco innej strony.

    OdpowiedzUsuń