![]() |
Już po raz drugi na UWM odbędzie się Noc Sów. Tym razem wydarzenie przygotował Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Wydział Humanistyczny. Noc Sów odbędzie się 15 marca 2025 r. o godz. 11.00 w Collegium Biologiae (ul. Oczapowskiego 1A), sala P06.
Program:
- dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM „Wstęp czyli ewolucja życia nocnego
- dr Andrzej Górski „Dzienne życie sów”
- dr hab. Sławomir Studniarz, prof. UWM wiersz "Nocne łowy sowy."
- dr hab. Iwona Maciejewska, prof. UWM wykład literaturoznawczo-kulturoznawcy pt. „Czy sowa to zawsze mądra głowa?- O sowach na poważnie i na wesoło”.
Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone sowom, organizowane przez Stowarzyszenie Jestem na pTAK!. Pierwsza edycja Nocy Sów odbyła się w 2012 roku. Wydarzenie to szybko zyskało popularność i na stałe zagościło w kalendarzu miłośników przyrody w Polsce. W naszym regionie odbywała się już m.in. w Krutyniu, Pieckach i Olsztynie.
Noc Sów to cykl spotkań i warsztatów organizowanych w różnych miejscach, takich jak parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, muzea i centra edukacyjne. W ramach wydarzenia odbywają się m.in.: prelekcje i wykłady: prowadzone przez ornitologów i specjalistów z zakresu ochrony przyrody, podczas których uczestnicy mogą dowiedzieć się więcej o biologii sów, ich zachowaniach, diecie i roli w ekosystemie.
Odbywają się warsztaty czyli praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy mogą nauczyć się rozpoznawania różnych gatunków sów po głosie, tropienia sów, budowania budek lęgowych dla sów, a także w ramach warsztatów rękodzielniczych wykonywania dekoracyjnych sów z różnych materiałów. W czasie nocy Sów organizowane są nocne spacery po lesie lub parku, podczas których uczestnicy mają szansę posłuchać odgłosów sów i zaobserwować te ptaki w ich naturalnym środowisku. Organizowane są także konkursy i gry edukacyjne dla dzieci i dorosłych, których celem jest utrwalenie wiedzy na temat sów.
W ubiegłym roku Noc Sów odbyła się w dniach 24-25 lutego. W tym roku odbywa się nieco później, w dniach 14-16 marca. Dlaczego tak późno? Bo w tym roku organizatorzy chcą dać szansę usłyszeć nie tylko puszczyka, ale też inne sowy, które przystępują do lęgów nieco później.
W tym roku w Olsztynie Noc Sów odbędzie się 15 marca, w sobotę, na terenie Wydziału Biologii i Biotechnologii o godzinie 11.00. Zatem będzie to bardziej dzień sów niż noc. Ale niektóre sowy aktywne są także za dnia. Olsztyńskie wydarzenie jest organizowane wspólnie z humanistami, dlatego prócz krótkiego wykładu ornitologicznego, będzie można posłuchać sowiej poezji oraz wysłuchać prelekcji literaturoznawczej o pisarzach patrzących jak sowy.
Sowy są fascynującymi stworzeniami, które od wieków inspirowały mitologię, sztukę i literaturę. Ich wyostrzone zmysły i doskonałe przystosowanie do życia nocnego uczyniły je prawdziwymi strażnikami nocy. W Polsce występuje kilkanaście gatunków sów, z których najbardziej znane to puszczyk, uszatka i płomykówka.
Noc Sów to ważne wydarzenie edukacyjne, które przyczynia się do popularyzacji wiedzy o sowach i ich ochronie. Dzięki temu wydarzeniu coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z roli, jaką sowy pełnią w ekosystemie, i z potrzeby ich ochrony.
Stanisław Czachorowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz