piątek, 8 czerwca 2012

Narew czyli o wzajemnych uwarunkowaniach przyrody, ludzi i kultury (konkurs)

Co czai się na północ i na wschód od Warszawy? Jak żyją ludzie nad Narwią i Bugiem? Czy to faktycznie Polska B? To tylko przykładowe pytania, z którymi można się pomocować, biorąc udział w konkursach na esej, reportaż, fotoreportaż i starą fotografię pn. „Narew – ludzie, przyroda, kultura”.

Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” uwzględniło sugestie uczestników i postanowiło przedłużyć termin składania prac do końca sierpnia tego roku. Pula nagród wynosi 136 000 złotych. Stowarzyszenie będzie bardzo wdzięczne za pomoc w rozpropagowaniu inicjatywy. Konkursy są adresowane zarówno do dziennikarzy, reporterów, literatów, fotografów, jak i do amatorów. Liczy się dobry pomysł. Jedna osoba może brać udział we wszystkich kategoriach konkursowych. Może również na poszczególny konkurs przesłać więcej niż jedną pracę. Odezwa konkursowa i regulaminy są tutaj: http://www.stopkapress.com.pl/art-narew.html.

Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA w Łomży, w roku swojego 30-lecia, wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkami Województw: Mazowieckiego - Adamem Struzikiem i Podlaskiego - Jarosławem Dworzańskim oraz Prezydentem Łomży - Mieczysławem Czerniawskim, ogłasza otwarte konkursy na esej, reportaż, fotoreportaż i starą fotografię.

Ich motywem przewodnim jest Narew i jej dorzecze. Zapraszając eseistów, reporterów i fotoreporterów, nie chcemy narzucać tematów ani sposobów ich ujęcia. Chodzi nam o materiał różnorodny, pokazujący mieszkańców terenów nadnarwiańskich, a także całego dorzecza Narwi.

Organizatorom konkursu zależy na ukazaniu istotnych problemów współczesności na tle przemian ekonomicznych, społecznych i obyczajowych, świadectwach życia codziennego, przyjrzeniu się źródłom utrzymania, sposobom spędzania wolnego czasu, próbie zbadania uznawanych wartości, przekonań i różnorodności opinii. I oczywiście reporterskim spenetrowaniu współczesnych konfliktów i sposobów ich rozwiązywania. Interesująca byłaby też odpowiedź, na pytanie, jaką rolę odgrywa wiara, wielokulturowość, w tym różnorodność wyznań i świątyń. Co urozmaica życie codzienne? Co dodaje radości, a co zasmuca? Na ile miejsce urodzenia i zamieszkania, a także środowisko przyrodnicze wpływają na ludzkie losy? Które tradycyjne wartości są nadal istotną częścią życia mieszkańców, a które zostały zastąpione przez nowe? Co stało się z przesądami, zabobonami, znachorami, bajarzami i strachami przeszłości? Ile prawdy jest w obiegowej opinii, że tereny na wschód od Wisły, na wschodnim pograniczu, są o sto, a nawet dwieście lat opóźnione w stosunku do środkowej i zachodniej Polski? A jeśli tak, to czy w każdej dziedzinie jest to niekorzystne?

Wiecej szczegółów na stornie organizatorów: http://www.stopkapress.com.pl/art-narew.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz