poniedziałek, 23 stycznia 2023

Wydział Biologii i Biotechnologii znowu popularnonaukowo i edukacyjnie zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy



Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie znowu popularnonaukowo i edukacyjnie zagra w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Kiedy? W niedzielę 29 stycznia w galerii handlowej Aura (Olsztyn) w godzinach 12.00-17.00. Szczegóły na Facebooku.

Co będzie? Pokazy edukacyjne w wykonaniu wykładowców akademickich i studentów

Grzybowe krzyżówki. Z nami zgłębisz się w wiedzę o grzybach. Rozwiążesz krzyżówki tematyczne, sprawdzisz spostrzegawczość, rozwiniesz talenty plastyczne. Quizy, gry i zabawy z grzybami w roli głównej poprowadzą mykolodzy ( dr hab. Anna Biedunkiewicz, studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Mykologów).

Co żyje zimą w rzece Łynie? Można będzie zobaczyć organizmy, które żyją zimą w rzece Łynie, przyniesione prosto z rzeki (wodne bezkręgowce). Eksperci opowiedzą o biologii tych organizmów i powiedzą jak je rozpoznać (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM oraz studentka biologii Magdalena Stawicka)

Krew bez tajemnic, Ile jest cukru w cukrze? Zobaczyć DNA. Opowiemy m.in. o właściwościach krwi. Pokażemy jak wyglądają krwinki czerwone u różnych gatunków zwierząt. Wyjaśnimy czym są układy grup krwi. Na stoisku będzie można przeprowadzić samodzielnie identyfikację antygenów grup krwi z użyciem wystandaryzowanych odczynników. Wyjaśnimy jaki cukier i w jakich ilościach znajduje się w popularnych produktach spożywczych. Oprócz tego, będzie można zobaczyć DNA! W trakcie pokazów będzie ono rozdzielane na specjalnym aparacie do elektroforezy. Powiemy również o tym, jak wyizolować DNA we własnej kuchni. (dr Aleksandra Kurzyńska, dr hab. inż. Grzegorz Panasiewicz, prof. UWM, dr hab. inż. Barbara Kamińska, prof. UWM, dr hab. Beata Kurowicka).

Zadziwiające zwierzęta morskie . Zaprezentujemy wystawę morskich zwierząt wodnych (muszle ślimaków i małży, okazy gąbek, skorupiaków, szkarłupni: rozgwiazdy, jeżowce) pochodzących z zasobów Katedry Zoologii i kolekcji prywatnej. Opowiemy o ich ciekawej budowie i niezwykłych przystosowaniach (prof. dr hab. inż. Alicja Boroń, dr hab. Dorota Juchno, prof. UWM, mgr Małgorzata Tanajewska).






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz