czwartek, 16 lutego 2012

Natura 2000 i inwentaryzacje przyrodnicze w warunkach zimowych

EkoOcena Biuro Projektowe s.c. z Poznania zaprasza do udziału w kursie "Inwentaryzacje przyrodnicze w warunkach zimowych", będącym częścią cyklu "Ocena stanu środowiska na obszarach NATURA 2000".

Kurs odbędzie się w Poznaniu. Ma on na celu przybliżenie tematyki inwentaryzacji przyrodniczych w okresie zimowym poprzez organizację zajęć terenowych ukierunkowanych na praktyczną identyfikację elementów przyrodniczych. Tematyka kursu obejmie zapoznanie się z następującymi elementami przyrody ożywionej: ptaki zimujące, ssaki, drzewa i krzewy, elementy krajobrazu.

Inwentaryzacje przyrodnicze są podstawą przy realizacji przedsięwzięć syntetyzujących wiedzę o bioróżnorodności badanego obszaru (np.: gminy, województwa, obszaru NATURA 2000). Dotyczą one przyrody ożywionej (flora, fauna) jak i wybranych elementów przyrody nieożywionej (skały, naturalne odkrywki, stare kamieniołomy, punkty widokowe, koryta rzeczne, wodospady itp.).

Podstawą prac inwentaryzacyjnych jest właściwie przeprowadzone rozpoznanie w terenie. Prace terenowe pozwalają ustalić aktualny stan przyrody badanego obszaru. Dopiero takie rozpoznanie terenowe powinno być podstawą dalszych działań, którymi najczęściej jest waloryzacja przyrodnicza, czyli przyporządkowanie poszczególnym fragmentom badanego obszaru różnych kategorii w zależności od wartości przyrodniczej.

Proponujemy Państwu udział w kursie, będącym pierwszym z cyklu szkoleń na temat „Ocena stanu środowiska na obszarach NATURA 2000”. Ma on na celu przybliżenie tematyki inwentaryzacji przyrodniczych poprzez organizację zajęć terenowych ukierunkowanych na praktyczną identyfikację elementów przyrodniczych. Tematyka kursu obejmie zapoznanie się z następującymi elementami przyrody ożywionej: ptaki zimujące, ssaki, drzewa i krzewy.
Kurs realizowany jest przez kadrę Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, oraz ekspertów zewnętrznych, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie inwentaryzacji przyrodniczych.

W trakcie tego kursu przedstawiona zostanie problematyka inwentaryzacji przyrodniczych w okresie zimowym. W okresie tym można bowiem zidentyfikować wiele elementów przyrodniczych, których obserwacja może być utrudniona lub nawet niemożliwa w innych porach roku (n.p.: ptaki zimujące, obserwacja ssaków na podstawie pozostawionych tropów).
Wykłady i zajęcia kameralne prowadzone będą na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu - a zajęcia terenowe w Poznaniu i jego okolicach (Wielkopolski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka).

Po ukończeniu kursu (koszt 500 zł): uzyskają Państwo certyfikat uczestnictwa w kursie oraz będą Państwo posiadali umiejętności z zakresu identyfikacji wybranych ptaków, ssaków oraz roślin naczyniowych w warunkach zimowych.

ZGŁOSZENIA:
dr inż. Tomasz Zgoła – Sekretarz Kursu
tel.: 061 8466524 lub 061 8466510
tel.kom. 502 639 399
e-mail: zgolatom@up.poznan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz