Zdjęcia w pokazy w czasie WOŚP, galeria handlowa Aura, Olsztyn 2023 r. |
Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się zimą w rzekach? Czasem o tej porze rzeka skuta jest lodem, czasem pogoda iście jesienna, tak jak w tym roku. Niemniej jest zimno i nieprzyjemnie. Jak zajrzeć pod wodą by zobaczyć co się tam dzieje? Czy życie w rzece zamiera, czy też trwa w najlepsze? Podczas naszego pokazu przybliżymy tajemnice podwodnego świata i odpowiemy na nurtujące pytania:
- Co owady robią zimą w rzece? Odkryjemy, jak różne gatunki owadów przystosowały się do życia w zimowych warunkach. Na przykład niektóre chruściki zjadają detrytus i rosną. Drapieżne bezkręgowce także są aktywne. A filtratorzy odcedzają to, co woda niesie
- Jakie bezkręgowce możemy spotkać w Łynie? Przedstawimy różnorodność bezkręgowców zamieszkujących naszą rzekę, od drobnych owadów i skorupiaków po większe mięczaki. A może uda się pokazać niezwykłe krasnorosty?
- Czy życie w rzece zimą zamiera, czy też kwitnie? Zaskoczymy Cię, opowiadając o tym, jak opadłe liście wpływają na życie w rzece zimą i jak zmieniają się warunki życia dla różnych organizmów.
- Czy zmiany klimatu mają wpływ na życie w rzece? Opowiemy, jak zmiany klimatu wpływają na ekosystemy rzeczne i jakie mogą być ich konsekwencje dla organizmów wodnych.
- Żywe bezkręgowce: Będziesz miał okazję zobaczyć z bliska różne gatunki bezkręgowców żyjących w rzece Łynie na terenie Olsztyna, takie jak owady, pajęczaki, skorupiaki i mięczaki.
- Preparaty zakonserwowane: Przygotujemy dla Ciebie specjalne preparaty, które pozwolą Ci dokładnie obejrzeć budowę różnych organizmów.
- Obserwacje pod binokularem: Dzięki binokularowi będziesz mógł podziwiać małe zwierzęta w powiększeniu i odkryć ich szczegóły budowy.
- Własny preparat mikroskopowy: Wykonasz swój własny, przyżyciowy preparat mikroskopowy i obserwować będziesz żywe mikroorganizmy, takie jak protisty i bardzo małe bezkręgowce.
Dlaczego warto wziąć udział w naszym pokazie?
- Poszerzysz swoją wiedzę: Dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o życiu w rzece zimą.
- Odkryjesz piękno przyrody: Zobaczysz, jak fascynujący jest świat, który na co dzień umyka naszej uwadze.
- Spędzisz miło czas: Nasz pokaz będzie nie tylko pouczający, ale także pełen ciekawych obserwacji i eksperymentów.
- dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM,
- dr Olga Jabłońska,
- studentki biologii: Natalia Depczyńska, Zuzanna Chlebicka, Antonina Górska, Patryk Przygodzki.
10 stycznia 2025 r., godz. 16.30-22.00 Kortosfera, Noc Biologów
Szczegółowy program Nocy Biologów w Olsztynie na stronie: https://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=olsztyn