Zapraszamy serdecznie wszystkie chętne osoby na zajęcia laboratoryjne, które odbędą się w sobotę 21 kwietnia na wydziale Biologii i Biotechnologii podczas Ogólnopolskich warsztatów „DNA-Encyklopedia życia”.
Na zajęciach zaprezentujemy jak łatwo w domowym zaciszu możemy izolować DNA z truskawek czy też izolować je z własnego policzka. Inną ciekawą atrakcją na zajęciach będzie możliwość zobaczenia w jaki sposób działa metoda elektroforetycznego rozdziału DNA oraz rozdział barwników poprzez chromatografię (Damian Tański)
Wykłady o zwierzętach w biotechnologii.
Wprowadzenie małych naukowców do "tajników" biotechnologii. Dzieci dowiedzą się wielu ciekawostek dotyczących zwierząt wykorzystywanych w badaniach. Usłyszą m.in. o muszce owocowej, która poleciała w kosmos czy też o super myszy. Pod koniec wykładu dzieci będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym z nagrodami (Aleksandra Kurzyńska).
Wykłady o DNA
Wiedza w pigułce - czyli kilka prezentacji zawierających ważne informacje i ciekawostki dotyczące DNA. W sam raz na trening przed egzaminem gimnazjalisty i licealisty (Marcin Martyniak).
Debata o żywności GMO
Warto bać się żywności genetycznie modyfikowanej? Kilka faktów o transgenicznych roślinach, komercyjnych firmach biotechnologicznych i łososiu atlantyckim będzie punktem odniesienia do dyskusji o dobrych i złych stronach GMO (Aleksandra Kurzyńska).
Oocyty i plemniki
Warsztaty umożliwią uczestnikom zapoznanie się z technikami pobierania oocytów z pęcherzyków jajnikowych świni domowej oraz przygotowania preparatów do obserwacji plemników pod mikroskopem (Dominika Tworus).
Zajęcia komputerowe
Celem zajęć jest zapoznanie młodzieży z programami umożliwiającymi określenie struktur przestrzennych białek, ich analizę i ich modyfikowanie, a w efekcie wizualizacjię i modelowanie molekularne białek. Uczestnicy kursu będą mieli możliwość samodzielnego zapoznania się z programem do wizualizowania molekularnego – RasMol. Podczas zajęć prezentowane będą również animacje obrazujące procesy molekularne zachodzące w komórce (Tomasz Molcan, Kamil Myszczyński).
DNA moimi oczami - konkurs plastyczny ma na celu edukację najmłodszych uczestników poprzez dobrą zabawę. Dzieci będą miały okazję poznac strukturę DNA oraz znaczenie tej czasteczki w świecie organizmów żywych.Zajęcia pobudzią wyobraźnię uczestników i wprowadzą ich w wielki świat małego genomu (Marta Kowalewska, Natalia Pawłowska).
Uaktualniony plan Warsztatów, znajduje się na stronie http://www.uwm.edu.pl/biotech/Encyklopedia/glowna.html
Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz