niedziela, 26 kwietnia 2015

Pomost na jeziorze, piękne miejsce... ale zaśmiecone strasznie !

(Pomost na Jeziorze Kortowskim, fot. S. Czachorowski)

(Pomost na Jeziorze Kortowskim, fot. S. Czachorowski)
Kortowo jest pięknym kampusem uniwersyteckim. Zwłaszcza gdy dopisze pogoda, dużo zieleni, jezioro, plaża. Można posiedzieć na pomoście, pokontemplować, cieszyć się życiem. Jednym z ulubionych, studenckich miejsc są pomosty na Jeziorze Kortowskim. Urokliwe miejsce.... Ale nie całkiem.
(Marzec, widok z pomostu, mnóstwo śmieci na lodzie, fot. K. Zawadzka)
Ubocznym efektem obecności studentów są przeogromne ilości śmieci. Puszki, butelki, torebki foliowe... pływają w wodzie, walają się na dnie. Brzydko. Ten dysonans estetyczny uwiera każdą duszę i psuje radość obcowania z przyrodą. Co roku odbywają się sprzątania, nawet z udziałem płetwonurków. A śmieci wracają.

Studenci trzeciego roku biologii szukają pomysłu, aby nie tylko posprzątać, ale zrobić tak, by śmieci się nie pojawiały. Szukają pomysłu. Nawet coś wymyślili. Niebawem ujawnią swoje rozwiązanie.

St. Czachorowski

piątek, 24 kwietnia 2015

Świat Roślin 2015 - majówka z etnobotaniką

 
Fascynujący Świat Roślin 2015, 21 maja 2015
Uczelnia: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Miejsce: Przystań Kortowska, Szklarnie Kortowskie (Kortowo, miasteczko uniwersyteckie)

Organizatorzy: Wydziały - Biologii i Biotechnologii, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Stowarzyszenie PRO-Natura, Akademicki Klub Płetwonurków Skorpena

Hasło tegorocznej akcji „Majówka z etnobotaniką”

Rośliny kosmetyczne w użyciu
Osoba odpowiedzialna: dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr Aldona Fenyk mgr A.M. Gomolińska. Wykonawcy: Dr Magdalena Kucewicz, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM.
Człowiek od zarania swojego istnienia poszukiwał w otaczającym go środowisku specyfików poprawiających zdrowie i urodę. Na zasadzie prób i błędów poznawał właściwości otaczających go roślin. Dzięki ich wytrwałej pracy i poświęceniu znamy dziś właściwości lecznicze i kosmetyczne kilkunastu tysięcy roślin z całego świata. Czy w domu można zrobić krem? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czego potrzebujemy poza roślinami? Co jeszcze jest potrzebne do produkcji kremu? Skąd się bierze zapach w kremie? Co ma wspólnego owca z kremem? Na naszym stoisku odpowiemy na te i wiele innych pytań, ponadto pokażemy jak zrobić kosmetyki, które wykonywały nasze babcie oraz te współczesne. Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00.

Zapomniane rośliny w kuchni
Osoba odpowiedzialna: Dr Aldona Fenyk
Wykonawcy: Dr Magdalena Kucewicz, dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM
 Od zarania wieków człowiek wykorzystywał rośliny do spożywania, wiele z nich zostało zapomnianych, a są bogate w wiele substancji cennych dla człowieka - poznamy ich smaki na nowo (np. pokrzywa, czosnek niedźwiedzi, kurdybanek, trybula, mniszek, babka i inne…..) Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00.

Rośliny surwiwalowe – jak przetrwać w terenie?
Osoba odpowiedzialna: dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM
Wykonawcy: Dr Magdalena Kucewicz, dr Aldona Fenyk, dr Anna Źróbek-Sokolnik, dr Monika Szczecińska, dr hab. Jakub Sawicki, prof. UWM, Mgr Jarosław Chmielewski.
W terenie możemy przeżyć bez mydła, jedzenia i picia. Dzięki znajomości roślin i ich własności możesz np. w lesie przetrwać: wyżywić się, być czystym i w razie uszkodzeń ciała wyjść również z tego cało, poznamy rośliny, które nam to umożliwią. Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00.

Jak oglądać rośliny w wodzie?
Osoba odpowiedzialna: dr Piotr Dynowski
Wykonawcy: dr Anna Źróbek-Sokolnik
 Przystań Kortowska, Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody 9.00 – 17.00

Grzyby uzależnione od roślin
Osoba odpowiedzialna i wykonawca: Dr Darek Kubiak, dr Ewa Sucharzewska
Przybliżenie bogactwa morfologicznego i taksonomicznego grzybów i porostów w różny sposób powiązanych z roślinami. Obserwacje makro- i mikroskopowe grzybów – saprotrofy, pasożyty i symbionty roślin. Wystawa porostów. Centrum Biologiae Ul. Oczapowskiego 1A Sala 303 9.00-10.00 10.10- 11.10 11.20-12.20. Rezerwacja tel.  523 42 95

Terapia zajęciowa w ogrodzie (hortiterapia dla wszystkich)
Osoba odpowiedzialna i wykonawca: Dr Beata Płoszaj - Witkowska.
Zajęcia dla różnych grup wiekowych pokazujące typ zajęć terapeutycznych z siewu nasion roślin jednorocznych wprost do gruntu. Ogród dydaktyczno doświadczalny ul. Heweliusz 22 – kolekcja roślin ozdobnych 12.00-13.00 13.00-14.00. Rezerwacja tel. 508109060

Wystawa roślin egzotycznych połączona z mini- warsztatami przygotowania sadzonek z wybranych roślin
Osoba odpowiedzialna i wykonawca: Mgr Teresa Jagielska Dr Sylwia Okorska.
Różnorodny świat roślin zadziwia swoim bogactwem. Flora naszego klimatu jest nam bardziej znana niż np. rośliny tropikalne, subtropikalne i sukulenty. W szklarni znajdziemy się na tajemniczej odległej wyspie w otoczeniu roślin egzotycznych. Będziemy mogli przyjrzeć się im z bliska, dotknąć i z wybranych zrobić sadzonkę. Szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii Ul.Heweliusza 22 Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin 9-14.

Hanna Ciecierska

czwartek, 23 kwietnia 2015

Wizyta w Rybnie


W ramach akcji „Wypożycz naukowca” w czwartek 23.04.2015 r. gościliśmy w Zespole Szkół w Rybnie, powiat działdowski. Zostaliśmy zaproszeni przez panią dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Magdalenę Anczykowską.

Dr Jolanta Szlachciak wygłosiła referat pt. "Celowo i na gapę - inwazyjne gatunki zwierząt", natomiast prof. Stanisław Okrasa „Zniewolony mózg – biologiczne podłoże uzależnień". Przyjęto nas bardzo serdecznie, młodzież była zainteresowana tematyką, zadawała pytania. Na pamiątkę zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia, otrzymaliśmy w podziękowaniu pamiątkowe dyplomy i gadżety reklamujące gminę.

J.S.


środa, 22 kwietnia 2015

Czterostronicowa wkładka o Nocy Biologów 2015

W środę 22 kwietnia, w światowy Dzień Ziemi, w Gazecie Olsztyńskiej i Dzienniku Elbląskim ukazała się czterostronicowa wkładka poświęcona styczniowej Nocy Biologów 2015. Możliwe było to dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Stanisław Czachorowski

sobota, 18 kwietnia 2015

Nabór wniosków w XIX konkursie o stypendium Deutsche Bundesstiftung Umwelt


Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska ​ ​ ogłasza nabór wniosków w XIX konkursie o stypendium Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Celem programu stypendialnego Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) jest kształcenie przyszłych polskich kadr w dziedzinie ochrony środowiska oraz ułatwienie absolwentom zdobycia doświadczenia zawodowego. Ponadto uczestnictwo w programie otwiera możliwość nauki języka niemieckiego oraz nawiązania cennych kontaktów branżowych.

Program stypendialny umożliwia odbycie 6-12 miesięcznego ​zawodowego bądź naukowego stażu w Niemczech. Podczas stypendium można zrealizować zaproponowany przez siebie projekt ​ ​ dotyczący ​ważnych zagadnień ​ ochrony środowiska w Polsce lub w Niemczech. Staż można odbyć na uniwersytetach, w ministerstwach, przedsiębiorstwach, instytutach badawczych, urzędach, organizacjach pozarządowych, centrach badawczo - biznesowych itp. ​Program skierowany jest do absolwentów​ szeroko rozumianej ochrony środowiska – oznacza to wszystkie kierunki studiów, zawierające w swoim programie tematykę ochrony i zarządzania środowiskiem, ochrony przyrody, zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej itp.

Dotychczas staże odbywali między innymi także absolwenci zarządzania, geografii, nauk politycznych, architektury i wielu innych. Wysokość stypendium wynosi 1060, - euro na miesiąc i jest ono wolne od podatku. Ponadto DBU finansuje koszty ubezpieczenia (OC, wypadkowe, chorobowe) w Niemczech. ​

Termin składania wniosków: 16.06.2015 - 16.09.2015.​ Więcej informacji o stypendium znajduje się na naszej stronie oficjalnego partnera DBU w Polsce Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska: www.sds.org.pl oraz na www.facebook.com/Stypendia.DBU

W razie pytań zapraszam serdecznie do kontaktu.
Z poważaniem
Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska
Grzegorz Brzozowski-Zabost
tel. +48 507 059 007

piątek, 17 kwietnia 2015

Wolontariat na Uniwersytecie Dzieci


Do wiedzy garna się wszyscy. W Olsztynie już od wielu lat funkcjonuje Uniwersytet Dzieci. W tych samych salach wykładowcy, w których zasiadają studenci UWM w Olsztynie co jakiś czas w sobotę pojawiają się nietypowi studenci - dzieci. Do dobrego funkcjonowania Uniwersytetu Dzieci potrzebni sa wolontariusze, np. studenci UWM. To okazja zrobić cos dobre a przy okazji zdobyć praktykę zarówno w zakresie kompetencji organizacyjnych jak i pedagogicznych.

Uniwersytet Dzedzi w Olsztynie poszukuje kolejnych wolontariuszy. Drogi studencie i studentko - możesz dołączyć.

Czy zastanawialiście się kiedyś "Po co kawkom sygnalizacja świetlna?", "Kto mieszka w wodzie?" albo "Jak działa silnik?" Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy Was do udziału w zajęciach Uniwersytetu Dzieci. Nawet jeśli etap dzieciństwa uważacie już za zamknięty, to wolontariuszem w naszej Fundacji może zostać każdy! Wystarczy chęć, odrobina aktywności i garść odpowiedzialności.

Co robią wolontariusze? Główną ich aktywnością jest pomoc w sobotnich zajęciach (warsztatach czy też wykładach). Pomoc polega na wsparciu organizacyjnym przed zajęciami, jak i wsparcie animacyjne dzieci podczas zajęć. Jesteś zainteresowany / zainteresowana? Chcesz wiedzieć więcej? Napisz na adres: wolontariat_olsztyn@ud.edu.pl, podaj swój nr telefonu i umów się na spotkanie.

Wioleta Farkowska

czwartek, 16 kwietnia 2015

Zaproszenie na Polish Evolutionary Conference 2015

Polish Evolutionary Conference (PEC) jest cykliczną konferencją naukową organizowaną przez Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN we współpracy z różnymi krajowymi ośrodkami naukowymi. Celem PEC jest stworzenie forum do prezentacji i dyskusji wyników badań z zakresu biologii ewolucyjnej prowadzonych w Polsce i za granicą.

Pierwsze wydanie PEC miało miejsce w Krakowie we wrześniu 2013 r. Konferencja bazuje na doświadczeniach Warsztatów Biologii Ewolucyjnej, organizowanych przez Komitet w Warszawie w latach 1996-2012. Jest kierowana do wszystkich badaczy ewolucji, w tym do doktorantów i studentów.

III Polish Evolutionary Conference organizowana jest przez:
  • Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 
  • Komitet Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN 
  • Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący Poznańskie Konsorcjum RNA 
Program obejmuje wykłady plenarne oraz 15 minutowe referaty zgłoszone przez uczestników, jak również sesję posterową. Odbędzie się również sesja specjalna RNA and Evolution sponsorowana przez KNOW Poznańskie Konsorcjum RNA. Językiem konferencji będzie angielski.

Wykłady plenarne:
  • Eva Jablonka, Tel Aviv University “The evolutionary implications of epigenetic inheritance” 
  • Grażyna Jasieńska, Jagiellonian University “An evolutionary view on women's biology and health” 
  • Jochen Wolf, Uppsala University “Speciation genomics in natural populations” 
  • Ryszard Korona, Jagiellonian University “Genetic dominance and epistasis as buffers against natural selection: insights form experimental analyses of the yeast model”.  
Z powodów logistycznych liczba uczestników konferencji jest ograniczona do 120 osób, dlatego doradzamy wczesną rejestrację. Równocześnie informujemy, że dzięki naszej współpracy z Polskim Towarzystwem Nauk o Człowieku i Ewolucji, można będzie słuchać w Poznaniu referatów o tematyce ewolucyjnej przez cztery kolejne dni! Informacje o konferencji PTNCE, która poprzedzi PECIII, można znaleźć wśród aktualności na stronie www naszej konferencji.

 Komitet Organizacyjny:
Prof. dr hab. Jacek Radwan
Prof. dr hab. Izabela Makałowska
Prof. dr hab. Tomasz Osiejuk

więcej na stronie: http://www.pec2015.pl/

środa, 15 kwietnia 2015

Sepsa badana na żywo

Dr hab. Elżbieta Kołaczkowska z Zakładu Immunologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z zespołem prof. Paula Kubesa z Uniwersytetu Calgary w Kanadzie stworzyła nowatorski model badań nad sepsą antybiotykoporną i wykorzystała go do analiz sieci neutrofilowych, unieszkodliwiających patogeny. Wyniki tych badań właśnie opublikowało prestiżowe czasopismo „Nature Communications”.

MRSA – podstępna bakteria 
Sepsa czyli posocznica to ogólnoustrojowe zapalenie rozwijające się najczęściej po wniknięciu patogenów (bakterii, wirusów, grzybów) do krwi. Rozwój sepsy jest niebezpieczny dla organizmu i skutkuje bardzo wysoką śmiertelnością sięgającą nawet 30% (umiera 1 na 3 chore osoby). Wynika to z uszkodzeń wielonarządowych (płuc, nerek, wątroby) spowodowanych albo przez toksyny wydzielane przez patogen, a jeszcze częściej przez maksymalnie zaktywowane do jego zniszczenia mechanizmy obronne naszego własnego organizmu (zgodnie z zasadą „gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”). Ponadto osoby, które przeżyją sepsę zmagają się przez resztę życia z jej skutkami, np. amputacjami kończyn.

W leczeniu sepsy jednymi z najważniejszych leków są antybiotyki mające wyeliminować patogeny. Poważne trudności pojawiają się, gdy patogen jest na nie odporny, nie ma wtedy wielu innych możliwości leczenia. Przykładem takiego wyjątkowo problematycznego patogenu jest bakteria - gronkowiec złocisty, a zwłaszcza gronkowiec złocisty oporny na metycylinę i inne pochodne antybiotyki (ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus - MRSA). To właśnie na jego badaniu skupiła się uwaga dr hab. Elżbiety Kołaczkowskiej z UJ. Wraz z zespołem badaczy z Uniwersytetu w Calgary, kierowanym przez prof. Paula Kubesa, zaproponowała ona nowy model badań mechanizmów rozwoju zakażania wywołanego przez MRSA. Idea ta okazała się na tyle interesująca, że tekst na jej temat opublikowało ważne w dziedzinach związanych z naukami biologiczno-medycznymi czasopismo „Nature Communications” (Impact Factor 10,742).

Wyjątkowość tego modelu polega m.in. na tym, że w badaniach zastosowano mikroskopię in vivo (intravital microscopy), czyli metodę mikroskopowego obserwowania zjawisk zachodzących wewnątrz żywego organizmu w czasie rzeczywistym. Krótko mówiąc, dzięki tej metodzie zjawiska zachodzące wewnątrz organizmu (np. przepływ krwinek w naczyniach krwionośnych) rozgrywają się na naszych oczach. Możemy je także nagrać (cyfrowe filmy video), a potem mierzyć różne parametry przy pomocy specjalistycznego oprogramowania i porównywać jak wyglądają one u osobników zdrowych, a jak u tych chorych. Dzięki temu możemy poznać „niewidoczne” dotychczas zmiany czy zachowania np. komórek odpornościowych walczących z bakteriami. A ich poznanie mogłoby umożliwić skuteczniejsze leczenie i zapobieganie uszkodzeń narządów u chorych z sepsą.

Neutrofile zarzucają sieci 
Elżbieta Kołaczkowska i Paul Kubes skoncentrowali się w swoich badaniach na niedawno poznanym mechanizmie eliminowania patogenów przez neutrofile. Neutrofile to jeden z typów białych krwinek (leukocytów). Dziesięć lat temu odkryto nowy mechanizm walki neutrofilii z patogenami polegający na tworzeniu zewnątrzkomórkowych sieci neutrofilowych (NET, ang. Neutrophil Extracellular Traps). NET są wyrzucane z neutrofilii i działają podobnie do sieci rybackich czy pajęczych, mają za zadanie złapanie bakterii, ich unieszkodliwienie oraz, dodatkowo, zabicie. NET są utworzone z zdekondensowanego (a więc nieupakowanego, a rozwiniętego) DNA komórki, które stanowi szkielet sieci (podobnie jak rozpięta pajęczyna), do którego przyczepione są enzymy i białka przeciwbakteryjnie, które normalnie znajdują się wewnątrz neutrofila (Rycina).
Schematyczne przedstawienie NET
– zewnątrzkomórkowych sieci neutrofilowych.

 W swoich badaniach Kołaczkowska i Kubes wykazali, że takie NET są wyrzucone przez neutrofil również w czasie sepsy wywołanej przez gronkowca złocistego opornego na antybiotyki. Okazało się, że choć NET są wytwarzane w celu zneutralizowania bakterii MRSA zaraz po infekcji, nie są potem skutecznie usuwane i pozostają w naczyniach krwionośnych przez wiele godzin po wyeliminowaniu bakterii. Niektóre ich składowe, takie jak enzym elastaza neutrofilowa, powodują uszkodzenia komórek wątroby, prowadząc w konsekwencji do poważnej niesprawności tego narządu. „Kiedy jednak usunęliśmy NET, a przede wszystkim, kiedy nie dopuściliśmy do ich wytworzenia przez neutrofile, wątroba nie ulegała uszkodzeniu” – informuje dr hab. Elżbieta Kołaczkowska. Wyniki te jednoznacznie wskazują, że NET mają również swoją ciemną stronę, mogą niszczyć nasze własne narządy.

Jak więc je usuwać, bądź nie dopuszczać do ich tworzenia? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, badania Kołaczkowskiej i Kubesa skoncentrowały się na enzymie deoksyrybonukleazy (DNaza), który tnie DNA na drobne fragmenty, na tyle niewielkie, że nie są już w stanie utworzyć przestrzennej sieci. Dotychczas uważano, że ponieważ DNA stanowi szkielet NET, pocięcie go przy pomocy podanej dożylnie DNazy usunie skutecznie cały NET. Takie wyniki istotnie uzyskano w badaniach in vitro, a więc na pojedynczych komórkach hodowanych w próbówce. Bardzo trudno było jednak zweryfikować tę hipotezę w żywych organizmach. Umożliwiło to dopiero zastosowanie mikroskopii in vivo na modelach zwierzęcych (myszy laboratoryjne).

„Ku swemu zaskoczeniu zaobserwowaliśmy, że choć DNaza całkowicie usuwa DNA, to pozostałe cząsteczki przyczepione do NET, w tym elastaza neutrofilowa, są tylko częściowo przez nią odrywane od naczyń krwionośnych. W konsekwencji, użycie DNazy nie chroni przed uszkodzeniem wątroby.” – podkreśla badaczka z Krakowa.

W serii kolejnych eksperymentów, dr hab. Kołaczkowska i prof. Kubes wykazali, że wynika to z faktu, iż elementy NET, w naczyniach krwionośnych żywych osobników, wiążą się z białkami pokrywającymi od wewnątrz ściany naczyń krwionośnych, już bez udziału DNA. Tak więc metoda z użyciem DNazy nie sprawdza się do usuwania całych sieci NET. Obecnie najbardziej obiecujące w zapobieganiu tworzenia się NET wydają się substancje hamujące (inhibitory) tworzenie enzymów, takich jak PAD4 (deaminaza 4 peptydylo argininy). Zespoły Kołaczkowskiej i Kubsa testują obecnie inhibitory PAD4 przy pomocy mikroskopii in vivo.

Artykuł opublikowany w Nature Communications:
Kolaczkowska E, Jenne CN, Surewaard BG, Thanabalasuriar A, Lee WY, Sanz MJ, Mowen K, Opdenakker G, Kubes P. Molecular mechanisms of NET formation and degradation revealed by intravital imaging in the liver vasculature. Nat Commun. 2015 Mar 26;6:6673. doi: 10.1038/ncomms7673. Artkuł jest dostępny za darmo online (Open Access) wraz z filmami video (Supplementary information): http://www.nature.com/ncomms/2015/150326/ncomms7673/full/ncomms7673.html

AUTOR BADAŃ: Dr hab. Elżbieta Kołaczkowska jest adiunktem w Zakładzie Immunologii Ewolucyjnej w Instytucie Zoologii UJ. Jest immunologiem, zajmuje się odpornością wrodzoną organizmów, w tym NET – zewnątrzkomórkowymi sieciami neutrofilowymi. Opublikowała ponad 40 artykułów badawczych w czasopismach naukowych, w tym w „Nature Reviews Immunology”, „Journal of Experimental Medicine”, „Nature Communications”. Absolwentka UJ (1996), stopień doktora otrzymała na Uniwersytecie w Tromso w Norwegii (2001), zaś habilitację uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2011 roku. Jest dwukrotną stypendystką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (program START) oraz stypendium Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego. Otrzymała także kilka nagród Rektora UJ, oraz nagrody za prezentacje na międzynarodowych konferencjach naukowych oraz publikacje (np. Nagrodę im. Wacława Mayzla za najlepszy artykuł opublikowany w Postępach Biologii Komórki). Odbyła staże na Uniwersytecie w Tokio (prestiżowe stypendium przyznane przez Japan Society for the Promotion of Science), Niemczech (Niemieckie Centrum Badań nad Nowotworami w Heidelbergu), Holandii (Uniwersytet w Wageningen) i Hiszpanii (Uniwersytet Kraju Basków w Bilbao/Leoia). Była też stypendystką programu Marie Curie, prestiżowego stypendium Unii Europejskiej przeznaczonego dla Europejskich naukowców na prowadzenie badań poza krajem zamieszkania. W ramach tego stypendium dr hab. Kołaczkowska odbyła dwuletni staż na Uniwersytecie w Calgary w Kanadzie oraz roczny na Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii. W trakcie pobytu w Kanadzie pracowała w laboratorium prof. Paul Kubesa, w którym prowadziła badania z wykorzystaniem mikroskopii in vivo (intravital microscopy), unikatowej metody pozwalającej na przeprowadzanie obserwacji wewnątrz żywych organizmów.

(P.Ż. )

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Wykład otwarty "Ethics of Sustainability – what makes sustainability a good thing?"

Wykład otwarty, 24 kwietnia (piątek) 2015 r.,  Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Plac Łódzki 3, III piętro, sala 316, godz. 11.30-13.00. Wstęp wolny. Filozof z gościnnym wykładem dla biologów.


Ethics of Sustainability – what makes sustainability a good thing?
Sustainability is not good in itself. It depends on whether what is being sustained is valuable (goal), how it is sustained (means), and whether its being sustained is consistent with the pursuit of the same kind of thing by others (ethical side-constraint). Unlimited economic growth is universally impossible and pursed sectionally by groups such as businesses or countries is damaging to others. On the other hand sustaining the bases of human well-being (and that of other living things) is a more realisable and acceptable goal. Sustainability is a contestable concept in that some disagreements about what is sustainable depend on different values.

Dr Nigel Dower is Senior Lecturer in Philosophy at the University of Aberdeen and Academic Consultant (t/a ‘Cosmopolitan Agendas’). His main research interests are in the field of the ethics/philosophy of development, environment and international relations. Much of his research work has stemmed from his involvement in the 1970s in several organisations campaigning for a more just and peaceful world, through membership of the World Development Movement and the United Nations Association (he is still Chairman of the Aberdeen Branch of UNA). More recently his work has focussed more on the challenge of globalisation, especially its implications for our understanding of global civil society, on the relevance of the Earth Charter and of the widening but contested understanding of security. In 1997 he wrote World Ethics - the New Agenda for the Edinburgh University Press (1998) and is Editor of its Edinburgh Studies in World Ethics. His interest in development ethics is reflected in membership of the International Development Ethics Association (IDEA), of which he is President, and the Development Ethics Study Group of the Development Studies Association (DSA), of which he is convener. He is also a member of the Educational Advisory Board for the Earth Charter and the IUCN Ethics Specialist Group.

In 1997-1999, as one of the Associate Directors of the Centre for Philosophy, Technology & Society (which operated from 1990 to 2002), he led a research project on the idea of global citizenship and how educational courses at Undergraduate level might be developed. This resulted inter alia in Global Citizenship - A Critical Reader, edited by Nigel Dower and John Williams (EUP 2002) and his latest book An Introduction to Global Citizenship (EUP 2003).

He is a Secretary to the W. Bednarowski Trust, Department of Philosophy, University of Aberdeen. Philosophy, School of Philosophy, Divinity and Religious Studies University of Aberdeen Old Brewery High Street Aberdeen · AB24 3UB United Kingdom.

piątek, 10 kwietnia 2015

DNA - Encyklopedia Życia znowu w Olsztynie


Naukowe Koło Biotechnologów zaprasza na Warsztaty DNA - Encyklopedia Życia.

Warsztaty - DNA: encyklopedia życia odbędą się w dniach 17-18 kwietnia 2015 r. w godzinach: 10.00-15.00 w budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wydarzenie to skierowane jest do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Warsztaty odbędą się w trzech blokach pokazowych: o godz. 10.00, 11.30 oraz 13.00. Maksymalna liczba uczestników w jednym bloku to 30 osób. Prosimy o wcześniejsze rezerwacje miejsc! UWAGA! Warsztaty nie są dla widzów o słabych nerwach. W trakcie pokazów mogą pojawić się drastyczne sceny. Więcej informacji oraz możliwość rezerwacji miejsc u przewodniczącego Naukowego Koła Biotechnologów - Damiana Tańskiego. e-mail: damian.tanski@gmail.com tel.: 662 098 066.

(źródło: FB)

wtorek, 7 kwietnia 2015

Pracownicy piszą scenariusze zajęć... dla Uniwersytetu Dzieci

Wydział Biologii i Biotechnologii od dawna współpracuje z Uniwersytetem Dzieci. Prowadza wykłady i ćwiczenia... ale także przygotowują scenariusze zajęć, dostępne dla wszystkich zainteresowanych, w szczególności nauczycieli. To jeszcze jedna z realizowanych form kształcenia pozaformalnego.

Przykładem jest scenariusz pt. "Dlaczego nasze kości są twarde", opracowany przez dr Barbarę Wasilewską z Katedry Anatomii Porównawczej.

Zobacz scenariusz na stronie Uniwersytetu Dzieci:

http://www.scenariuszelekcji.edu.pl/scenariusze/dla-klas-i-iii/edukacja-przyrodnicza/dlaczego-nasze-kosci-sa-twarde