Za oknem szaro i deszczowo, jedynie kalendarz przypomina mam, że mamy zimę. Warto jednak choć na chwilę wybrać się na spacer do lasu lub parku. Wprawnemu obserwatorowi uda się zauważyć pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Tak, tak wiosny! Niestety brak mrozu oraz wysokie temperatury jak na grudzień spowodowały, że przyroda zaczyna znowu budzić się z bardzo krótkiego „zimowego” snu. Na wierzbach można zaobserwować pierwsze rozwijające się kotki. Nabrzmiewają pąki lilaka, jeszcze chwila i zakwitnie dereń jadalny, forsycja czy wawrzynek wilczełyko. Również wiosenne gatunki grzybów zaczynają wytwarzać swoje owocniki. Przykładem może być czarka austriacka (Sarcoscypha austriaca), które wytwarza owocniki na przedwiośniu.
W Olsztynie zazwyczaj te piękne, szkarłatnie zabarwione czarki można obserwować od początku marca do pierwszych dni maja. Kilka lat temu w Olsztynie obserwowano czarkę pod koniec stycznia. W tym roku pierwsze owocniki zostały znalezione 26 grudnia.
Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz