Strony

wtorek, 28 czerwca 2016

Pomóżmy Bażyńskiemu zostać Drzewem Roku



Już tylko do czwartku 30 czerwca można głosować na drzewa w plebiscycie „Drzewo Roku”. W bieżącym roku dzięki staraniom młodzieży i nauczycieli z Bursy Szkolnej nr 4 w Elblągu, Dąb Bażyńskiego w Kadynach, został zgłoszony do konkursu.

Oprócz „naszego” dębu do finału konkursu dostało się także 15 innych drzew. Aktualnie Dąb Bażyńskiego znajduje się na dość odległym 9 miejscu co dzięki wspólnemu staraniu łatwo może się zmienić.

Głosy można oddawać na stronie konkursu: http://drzeworoku.pl/index.html

Konkurs promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim - profesor Jan Miodek, oraz reżyser Kazimierz Kutz.

Jan Piotrowski

poniedziałek, 27 czerwca 2016

IV Olsztyńska Wystawa Dalii


Na uniwersytecie życie nie zamiera nawet latem. I nie chodzi o badania terenowe ekologów, botaników czy zoologów. Prace rozpoczął zespół, przygotowujący czwartą już Olsztyńską Wystawę Dalii. Spotkanie odbyło się w szklarni.

Co będzie w czasie Wystawy? Będzie konkurs na najpiękniejszą dalię, konkurs fryzur z kwiatami, warsztaty malowania na szkle, plener malarski i oczywiście wystawa kwiatów.

Więcej na Facebooku.

Stanisław Czachorowski


O owadach w kawiarni naukowej w citaslow


Życie nigdy nie zamiera, edukacja nie ustaje. Nawet w wakacje realizujemy misję uniwersytetu. Mam na myśli kształcenie pozaformalne i ustawiczne. Formy bywają różnorodne. Treść pozostaje jedna - poznawanie rzeczywistości, uczenie metody naukowej, rozpalanie pasji poznawczej. Zapraszam do Barczewa, uroczego warmińskiego cittaslow.

Stanisław Czachorowski

sobota, 25 czerwca 2016

Wydział Biologii i Biotechnologii na Nocy Świętojańskiej


 Krótka fotorelacja z pikniku edukacyjnego "Noc Świętojańska w Parku Centralnym", 24 czerwca 2016 r.  Więcej zdjęć na Facebooku.

Stanisław Czachorowski

















czwartek, 23 czerwca 2016

Topielica i Noc Świętojańska

W czasie zbliżającej się Nocy Świętojańskiej w Parku Centralnym wspomnimy o topielicy.

(James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 3.0,
https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1704255)

W przybrzeżnej strefie zarośniętych roślinnością wód stojących rzadziej płynących żyje charakterystyczny pluskwiak różnoskrzydły zwany topielicą lub topielnicą. Jest to stosunkowo duży owad, mierzący wraz z rurką oddechową prawie 8 cm długości. Swoim wyglądem przypomina cienki patyczek, do którego przyczepiono odnóża.

Topielica jest gatunkiem drapieżnym, chwytającym swoje ofiary za pomocą pierwszej pary odnóży. Są one zaopatrzone w ostre kolce, dzięki którym ofiara nie ma szans wydostać się z tego uścisku. Można to porównać to uchwytu modliszki, rzadko występującego w Polce gatunku, spotykanego głównie na obszarach południowych. Topielice żywią się owadami wodnymi a nawet kijankami i małymi rybkami. Na swoje ofiary czatują siedząc nieruchomo, aby nie zdradzić swojej obecności. Mogą oddychać nie wychodząc z wody a jedynie wystawiając nad jej powierzchnię rurkę oddechową, za pomocą której pobierają powietrze.

W słowiańskich wierzeniach topielica była żeńskim demonem, który wabił młodych mężczyzn, aby ich później utopić. Dzisiaj na całe szczęście nikt nie wierzy w te przesądy ale pamiętajmy, że w naszych wodach żyje owadzi odpowiednik mitologicznej topielicy, który jest groźny dla drobnych zwierząt zamieszkujących nasze wody.

Krzysztof Lewandowski

środa, 22 czerwca 2016

Świtezianka (Noc Świętojańska)

W czasie zbliżającej się Nocy Świętojańskiej w Parku Centralnym wspomnimy o świteziance.
(Anthere - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=139380)

Kiedy w wyszukiwarce internetowej wpiszemy słowo „świtezianka” zazwyczaj na pierwszym miejscu wyświetli się nam link będący odnośnikiem do utworu Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. W swoim utworze Mickiewicz nawiązuje do ludowej tradycji, według której świtezianka to istota nadprzyrodzona zamieszkująca głównie jeziora, rzeki i bagna. Jej synonimami są między innymi boginka, rusałka, nimfa, panna wodna, goplana czy dziwożona. Przedstawiana była jako młoda, piękna, naga dziewczyna rzadziej jako stara, odrażająca kobieta, uwodząca i topiąca mężczyzn.

Wydawać się może, że w XXI wieku świtezianka nie ma już racji bytu. Okazuje się jednak, że nie do końca jest to prawda. Świteziankę może spotkać każdy z nas, jeżeli wiemy gdzie i na co patrzeć.

Będąc nad wodą nie wypatrujmy jednak pięknej zielonowłosej dziewczyny a niewielkiej, kilkucentymetrowej ważki, która nosi właśnie taką nazwę. W Polsce żyją dwa gatunki świtezianek: świtezianka dziewica i świtezianka błyszcząca. O ile samce łatwo odróżnić od siebie dzięki inaczej ubarwionym skrzydłom o tyle rozróżnienie samic wymaga już sporego doświadczenia. Samce świtezianek różnią się od innych gatunków ważek tym, że w ich skrzydłach dominuje kolor granatowo-niebieski. Dorosłe ważki latają najczęściej w pobliżu wód płynących, rzadziej z dala od nich. Czas ich życia jest stosunkowo krótki, bo zaledwie kilkumiesięczny. Dużo dłużej żyją ich larwy (nawet ponad rok). Zamieszkują one wody strefy przybrzeżnej jezior i rzek, gdzie polują na swoje ofiary. Należy pamiętać, że zarówno osobniki dorosłe jak i ich larwy to sprawni drapieżcy polujący na inne zwierzęta. W tym kontekście zarówno mityczna świtezianka jak i ważka o tej nazwie mają ze sobą coś wspólnego, ponieważ stanowią zagrożenie dla swoich ofiar.

Krzysztof Lewandowski

O czym opowiemy w czasie Nocy Świętojańskiej?


W czasie pikniku popularnonaukowego Noc Świętojańska w Parku Centralny będą nie tylko pokazy żywych paproci, wodnych bezkręgowców z rzeki Łyny, malowanie kamieni i dachówek, pokaz stawiania pijawek itd., zaprezentujemy krótkie wykłady ze sceny przy fontannie:

  • 18.35 Wydział Biologii i Biotechnologii UWM: Stanisław Czachorowski „O kwiecie paproci co go nie ma a jest” 
  • 18.45 Wydział Biologii i Biotechnologii UWM: Krzysztof Lewandowski „O topielicy która w wodach Olsztyna mieszka” 
  • 19.15 Wydział Biologii i Biotechnologii UWM Stanisław Czachorowski „O maści czarownic do latania” 
  • 19.40 Wydział Biologii i Biotechnologii UWM Krzysztof Lewandowski „Świtezianka z rzeki Łyny”
St.Cz.

piątek, 17 czerwca 2016

Opisy różnych gatunków paproci (na Noc Świętojańską)

Opisy gatunków paproci przygotowane  na Noc Świętojańską w Parku Centralnym 24 czerwca 2016 r.

Hanna Ciecierska









środa, 15 czerwca 2016

W poszukiwaniu kwiatu paproci


Profesor Hanna Ciecierska od kilku dni nieustannie poszukuje kwiatu paproci, z myślą o zbliżającym się świętojańskim pikniku w Parku Centralnym . Przygotowuje plansze edukacyjne i gromadzi kolekcję żywych roślin. By pokazać i opowiedzieć, m.in. dlaczego większość paproci rośnie na drzewie. A co nie wiedzieliście, że tam należy szukać paproci? Mnie też to zaskoczyło. A w czasie Nocy Świętojańskiej zaskakujących informacji będzie znacznie więcej.

St.Czachorowski




wtorek, 14 czerwca 2016

Biologiczna Noc Świętojańska w Parku Centralnym

W ramach współpracy z Klastrem "Archipelagi Kultury", Wydział Biologii i Biotechnologii włączył się w organizację pikniku edukacyjnego Noc Świętojańska w Parku Centralnym, która odbędzie się 24 czerwca w godz. 17.00-21.00 w Olsztynie (Park Centralny).

Razem z Towarzystwem Naukowym Pruthenia będziemy w Strefie Tradycji. Zapraszamy z kocykami i koszykami piknikowymi do wspólnej zabawy, połączonej z edukacją.

Wydział Biologii i Biotechnologii przygotuje stanowisko, na którym można będzie zobaczyć co żyje w rzece Łynie (mgr K. Lewandowski, prof. S. Czachorowski): wodne bezkręgowce, topielice, świtezianki itd., można będzie szukać, znaleźć i zobaczyć kwiat paproci (prof. H. Ciecierska, dr M. Kucewicz, studentka Mariola Karaś), zobaczyć pokaz "stawiania pijawek" (Mateusz Zjawiński). Na stoisku znajdzie się wystawa paproci oraz tablice edukacyjne. Będzie także malowanie kamieni i starych dachówek (prof. S. Czachorowski) a tematem będzie przyroda świętojańska: paprocie, bylice, kwiaty polne, świetliki, rusałki, wodne świtezianki, topielice, niprzyrówki, sysydaczki i inne organizmy żywe wokół nas. Pomalowane dachówki z bioróżnorodnością zostaną pokazane ponownie w czasie Europejskiej Nocy Naukowców (30 września 2016 r.).

Planujemy kilka krótkich wykładów-pogadanek:

  • O kwiecie paproci co go nie ma a jest, 
  • O maści czarownic do latania. 
  • Co żyje w rzece Łynie czyli o świteziankach, topielicach i innych „potworach” 
  • Dlaczego paprocie rosną na drzewach
  • itp.

Towarzystwo Naukowe Pruthenia wystawi namiot firmowy (ze śparogami). Swoje działanie zorganizuje pod hasłem: „Noc Kupały na Warmii 1466” W późnym średniowieczu dawne grody Estów i Prusów były już tylko grodziszczami, zaklętymi lub zapadniętymi zamkami, diabelskimi górami itp. Te opustoszałe, tajemnicze i czasem groźne góry zamkowe często raz do roku stawały się sceną magiczno-ludycznych obrzędów ludowej kupalnocki. Od zmroku do świtu palono na nich ognie i tańczono dla „słońca” czyli na cześć Deivasa – ojca bogów (też Boga Ojca – to ci dopiero piękny synkretyzm) by zapewnić sobie płodność, urodzaje i błogosławieństwo dla ziemi i wszystkiego, co na niej żyje. W ramach tego działania proponujemy wszystkim zabawę w ożywianie pruskich grodzisk. Pod okiem instruktorów będzie można tworzyć rekonstrukcje grodów pruskich z kamieni gliny piasku i co tam jeszcze wpadnie komu w ręce. Uczestnicy zabawy będą mogli wybrać z katalogu grodzisko, którego model spróbują wykonać.

więcej szczegółów na wydarzeniu facebookowym

S.Cz./B.R

środa, 8 czerwca 2016

Wystawa dachówkowa uzupełniona

(Treść opracowanej tabliczki informacyjnej, dołączonej do plenerowej
wystawy "Bioróżnorodność łąki na dachówkach")

Przygotowaliśmy tabliczkę informacyjną, którą przymocowaliśmy do drewnianego "daszku" z dachówkami. Nasza wystawa bioróżnorodności musi mieć objaśnienie, co i dlaczego. Przy okazji warto przypomnieć genezę pomysłu.

A było to tak. W czasie Nocy Biologów 2015, gdy pokazywaliśmy pierwsze dachówki powstałe w ramach projektu "Gadające Dachówki" (czytaj więcej na ten temat), prof. dr hab. Czesław Hołdyński (prodziekan ds. nauki) zapytał, czy nie dałoby się namalować całej łąki na dachówkach, na przykład przy okazji Międzynarodowego Dnia Fascynujących Roślin. Podjęliśmy wyzwanie. Potrzebne były tylko dachówki. Te prof. Hołdyński od razu zarezerwował w Bałcynach. U ubiegłym roku nie odbył się Dzień Roślin w Olsztynie, ale w 2016 już tak. Więc do pomysłu wróciliśmy i bioróżnorodność na dachówkach rozkwitła.

To oczywiście nie koniec, bo element malowania dachówek i edukacji przyrodniczej zamierzamy kontynuować. Było małe malowanie w skansenie w Olsztynku, będzie niebawem także w Parku Centralnym w czasie Nocy Świętojańskiej, organizowanej 24.06.2016 wspólnie z Gazetą Olsztyńską. A potem zorganizujemy wystawę w czasie Europejskiej Nocy Naukowców (30 września 2016). Marzą się nam także edukacyjne plenery w parkach krajobrazowych i czasowe wystawy w plenerze w różnych miejscach naszego pięknego regionu.

Ekspresjom artystycznym towarzyszyć będzie edukacja. Nie tylko w formie rozmów przy malowaniu ale także coś trwalszego. Postaram się opisać wszystkie dotychczas powstałe dachówki na osobnym blogu, wraz z informacjami o roślinach i zwierzętach, które były inspiracją dla malujących.

Malować będziemy także organizmy wodne i wszelkie inne... dopóki nam dachówek starczy. Oraz kamieni, bo na kamieniach także uwiecznimy lokalną przyrodę. Taka nietypowa edukacja pozaformalna w plenerze.

Na przystankach autobusowych też już lokalna przyroda się pojawiła. Ale to już zupełnie inna opowieść...

Stanisław Czachorowski



poniedziałek, 6 czerwca 2016

Praca dla biologa i biotechnologa

                                                                     Ogłoszenie

Poszukuje się kandydata na stanowisko technologa w pełnym wymiarze czasu pracy.
Wymagania:
  • - ukończone studia licencjackie lub magisterskie z zakresu biologii i biotechnologii,
  • - posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu mikrobiologii i analizy mikrobiologicznej,
  • - kandydat powienien znać techniki stosowane w analizie molekularnej drobnoustrojów.
Zainteresowanych prosi się o kontakt osobisty w dniu 28.06.2016 r. lub pod numerem tel. 89 523-38-75

Katedra Weterynaryjnej Ochrony Zdrowia Publicznego
Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Adres: ul Oczapowskiego 14, pok. F-1 10-718 Olsztyn- Kortowo 2

czwartek, 2 czerwca 2016

Powtórne malowanie dachówek czyli bioróżnorodność w Noc Świętojańską


Wystawa z dachówkami (bioróżnorodność łąki), pomalowanymi w czasie Majówki z etnobotaniką (częściowo uzupełnione dachówkami malowanymi na pikniku naukowych w olsztyneckim skansenie) od kilku dni jest eksponowana przed budynkiem Collegium Biologiae. Budzi nieustające zainteresowanie. Dzisiaj nawet pojawiła się pani, która chciała jedną dachówkę kupić i w tej sprawie udała się do dziekanatu. Przy okazji wyjaśnię, że dachówki są bezcenne i nie są na sprzedaż. Prezentowaną wystawę jeszcze uzupełnimy dachówkami pomalowanymi w skansenie a następnie jeszcze raz pokażemy w czasie Europejskiej Nocy Naukowców w dniu 30 września 2016 r. w Bibliotece Głównej lub innym, wyznaczonym przez organizatorów miejscu. W ciągu kilku dni instalacja przez Collegium Biologiae uzupełniona będzie tablicą informacyjną, wyjaśniającą co to jest i jaki ma związek z bioróżnorodnością, nauką i edukacją oraz QR kodami odsyłającymi do adekwatnych miejsc w internecie. Odrobina cierpliwości.

W związku z dużym zainteresowaniem postanowiliśmy powtórzyć plener malarski z bioróżnorodnością. Najbliższa okazja już 24 czerwca, w Noc Świętojańską i piknikiem popularnonaukowym, organizowanym przez Gazetę Olsztyńską w Parku Centralnym. Nasz Wydział też będzie miał tam swoje stoisko. O programie jeszcze napiszemy. Ale będzie także malowanie dachówek. Ci pracownicy i studenci, którzy chcą wziąć udział w bioróżnorodnościowym plenerze mogą zabrać z wystawy pustą, niepomalowaną dachówkę (leżą pod wystawą), przynieść na piknik świętojański do Parku Centralnego, i pomalować. Farby i pędzle zapewniamy. Startujemy 24 czerwca ok. godz. 17.00 lub ciut później. Można także przynieść własną dachówkę, z domu (lub wyszukaną gdzieś w terenie, wyrzuconą, zaniedbaną, czekającą...

Pomalowane dachówki przez pracowników lub studentów można będzie: 1. zabrać do domu i postawić w ogródku lub eksponowanym miejscu w mieszkaniu, 2. zostawić nam na wystawę w październiku. Pokażemy nasze prace na wystawie Artystycznej Rezerwy Twórczej w Bibliotece głównej.

Szczegóły Nocy Świętojańskiej niebawem.

Stanisław Czachorowski

zobacz też:




Wspołpraca z regionem i praktyczne zastosowanie wiedzy


14 czerwca 2016 r., wspólnie z GOK Dywity, zapraszamy na spotkanie z panią dr Aldoną Fenyk z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, podczas którego dowiesz się jak zrobić i zrobisz samodzielnie naturalne kosmetyki.

red.

środa, 1 czerwca 2016

Technik weterynarii


Chcesz rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe? Zapisz się do Pasja Szkoła Policealna na kierunek technik weterynarii. Osoba, która wykonuje zawód technika weterynarii, może wykonywać czynności o charakterze pomocniczym z zakresu zapobiegania i zwalczania chorób zwierząt, leczenia zwierząt oraz nadzoru nad warunkami sanitarno-weterynaryjnymi miejsc gromadzenia zwierząt (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ z dnia 24 grudnia 1998 r. w sprawie kwalifikacji i zakresu uprawnień zawodowych osób nie posiadających tytułu lekarza weterynarii).

Wielu studentów Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM łączy studiowanie z nauką w naszej szkole policealnej. Szkoła posiada wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych Miasta Olsztyna oraz uprawnienia szkoły publicznej. Nauka trwa dwa lata (cztery semestry). Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele dwa razy w miesiącu.

Szkoła mieści się w Kortowie, koło Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, ul. Obitza 3. www.pasjaolsztyn.edu.pl https://www.facebook.com/PasjaSzkolaPolicealna/

Offy Y.