Strony

wtorek, 19 marca 2013

Do czego ludzie wykorzystują porosty?


Dr Ewa Sucharzewska wprowadza dzieci i młodzież w tajniki mykologii. Tym razem były to zajęcia  na Uniwersytecie Dzieci.

"Porosty to organizmy zaliczane do królestwa grzybów. Składają się z grzyba i glonu - powiązanych symbiozą nierozłączną. Spotkać je można dosłownie wszędzie na świecie, rosną na drzewach, murach, kamieniach, glebie i w różnych innych miejscach. Człowiek może wykorzystywać porosty jako żywe wskaźniki stanu czystości środowiska.

Porosty - te rosnące na drzewach, są wrażliwe na obecność dwutlenku siarki w powietrzu, a niektóre gatunki także na związki azotu. Im większe stężenie szkodliwych związków w powietrzu (czyli im bardziej jest ono zanieczyszczone), tym mniej porostów występuje na danym obszarze. Biorąc pod uwagę fakt, że porosty należą do organizmów pionierskich, które jako pierwsze zasiedlają tereny skaliste czy pustynne - można je wykorzystać np. do obliczenia wieku budowli. W tym celu wystarczy wziąć pod uwagę specyfikę obszaru, na którym znajduje się interesująca nad budowla oraz tempo przyrostu plechy danego gatunku porostu. Poza tym porosty wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym do utrwalania zapachu, w leczeniu i produkcji leków. W niektórych miejscach na świecie porosty znajdują także zastosowanie w kuchni."

źródło: Uniwersytet Dzieci  

Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii często goszczą na Uniwersytecie Dzieci w roli wykładowców i ekspertów, pokazujących różne aspekty nauk biologicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz