Strony

sobota, 29 października 2022

Śp. prof. dr hab. Aleksander Bielecki - wspomnienie

W dniu 31 sierpnia br., nieoczekiwanie odszedł Pan Profesor dr hab. Aleksander Bielecki, nasz kolega, nauczyciel akademicki, pracownik Katedry Zoologii (od niedawna emerytowany).

Profesor Aleksander Bielecki, rocznik 1948, urodził się w Białymstoku. Był absolwentem (1975) Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu (UWr), gdzie pracował do roku 1997. W Instytucie Zoologicznym tegoż Uniwersytetu uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych (1983), a następnie stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie parazytologii (1997). Od 1998 r. dr hab. Aleksander Bielecki zamieszkał w Olsztynie, rozpoczynając pracę w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP), jako profesor nadzwyczajny. Nasze drogi spotkały się rok później, kiedy Pan Profesor został profesorem uczelni w Katedrze Zoologii na Wydziale Biologii UWM w Olsztynie. W 2011 r. na wniosek Rady tego Wydziału uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych.

Dorobek naukowy Profesora Aleksandra Bieleckiego liczy 320 pozycji, w tym 110 oryginalnych prac twórczych, kilka monografii naukowych, dwa skrypty dydaktyczne oraz ponad 200 komunikatów naukowych. Ten ogromny dorobek naukowy dotyczy biologii, taksonomii, systematyki i rekonstrukcji filogenetycznej zwierząt, głównie pijawek Hirudinea, ale zainteresowania naukowe Pana Profesora obejmowały także teorię klasyfikacji i filogenetyki oraz metodologii i filozofii nauki. Pan Profesor jest autorem wielu rewizji taksonomicznych wśród pijawek, odkrywcą nowych, w tym nowych dla Polski gatunków. Niektórzy z nas (np. pani prof. Maria Brylińska) zostali zaszczyceni, uhonorowani w przyjętej nazwie łacińskiej nowego gatunku Piscicola brylinskae Bielecki, 2001. Ważną w Jego aktywności była działalność prospołeczna i publiczna związana z powrotem do wspomagania zdrowia zabiegami z pijawek lekarskich. Liczne wykłady i inne zajęcia Profesora miały wpływ na podniesienie świadomości społecznej w zakresie szeroko pojętej hirudoterapii.

Pan Profesor, dla wielu z nas, po prostu Olek, zazwyczaj cichy i spokojny, stawał się wulkanem energii rozprawiając o pijawkach, o taksonomii i cechach biologii różnych gatunków, o modelowaniu kształtu ciała pijawek jako przystosowaniu do określonego trybu życia. Naukę uprawiał z prawdziwą pasją, nie wahał się określać swoich dokonań „rewelacjami”, np. gdy odkrył i opisał po raz pierwszy obecność tkanki kierującej plemniki u jednego z gatunków.

Był cenionym przez studentów nauczycielem akademickim, laureatem studenckiego plebiscytu na najlepszego nauczyciela akademickiego UWM w Olsztynie „Belfer 2004”, promotorem siedmiu prac doktorskich i niemal 100 magisterskich i licencjackich.

Z pasją prowadził wykłady, seminaria i ćwiczenia. Opracował autorski program wykładów i ćwiczeń z parazytologii, hirudinologii, a także metodologii nauki i filozofii nauki dla studentów kierunku Biologia UWM w Olsztynie.

Pełnił funkcję kierownika Zakładu Bezkręgowców WSP w Olsztynie, był wieloletnim członkiem Komisji Statutowej, Rady Bibliotecznej UWM oraz prezesem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego (1998-2001), a także zasłużonym redaktorem naczelnym „Wiadomości Parazytologicznych”. Był również przedstawicielem Rady Wydziału Biologii w Uczelnianej Komisji Wyborczej UWM (2008-2018) i Rady Wydziału Biologii ds. organizacji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki (2009-2011) oraz opiekunem Koła Naukowego Zoologów (2010-2018).

Prof. dr hab. Aleksander Bielecki został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Za działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany kilkunastoma nagrodami Rektora UWr., WSP i UWM w Olsztynie.

W osobie Pana Profesora dr hab. Aleksandra Bieleckiego straciliśmy bardzo dobrego badacza, naukowca, ale także życzliwego kolegę, który miał nie często dzisiaj spotykaną umiejętność, słuchania drugiego człowieka.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Alicja Boroń
i współpracownicy z Katedry Zoologii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz