Strony

sobota, 29 października 2022

Śp. prof. dr hab. Aleksander Bielecki - wspomnienie

W dniu 31 sierpnia br., nieoczekiwanie odszedł Pan Profesor dr hab. Aleksander Bielecki, nasz kolega, nauczyciel akademicki, pracownik Katedry Zoologii (od niedawna emerytowany).

Profesor Aleksander Bielecki, rocznik 1948, urodził się w Białymstoku. Był absolwentem (1975) Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu (UWr), gdzie pracował do roku 1997. W Instytucie Zoologicznym tegoż Uniwersytetu uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych (1983), a następnie stopień doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie parazytologii (1997). Od 1998 r. dr hab. Aleksander Bielecki zamieszkał w Olsztynie, rozpoczynając pracę w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska Wyższej Szkoły Pedagogicznej (WSP), jako profesor nadzwyczajny. Nasze drogi spotkały się rok później, kiedy Pan Profesor został profesorem uczelni w Katedrze Zoologii na Wydziale Biologii UWM w Olsztynie. W 2011 r. na wniosek Rady tego Wydziału uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych.

Dorobek naukowy Profesora Aleksandra Bieleckiego liczy 320 pozycji, w tym 110 oryginalnych prac twórczych, kilka monografii naukowych, dwa skrypty dydaktyczne oraz ponad 200 komunikatów naukowych. Ten ogromny dorobek naukowy dotyczy biologii, taksonomii, systematyki i rekonstrukcji filogenetycznej zwierząt, głównie pijawek Hirudinea, ale zainteresowania naukowe Pana Profesora obejmowały także teorię klasyfikacji i filogenetyki oraz metodologii i filozofii nauki. Pan Profesor jest autorem wielu rewizji taksonomicznych wśród pijawek, odkrywcą nowych, w tym nowych dla Polski gatunków. Niektórzy z nas (np. pani prof. Maria Brylińska) zostali zaszczyceni, uhonorowani w przyjętej nazwie łacińskiej nowego gatunku Piscicola brylinskae Bielecki, 2001. Ważną w Jego aktywności była działalność prospołeczna i publiczna związana z powrotem do wspomagania zdrowia zabiegami z pijawek lekarskich. Liczne wykłady i inne zajęcia Profesora miały wpływ na podniesienie świadomości społecznej w zakresie szeroko pojętej hirudoterapii.

Pan Profesor, dla wielu z nas, po prostu Olek, zazwyczaj cichy i spokojny, stawał się wulkanem energii rozprawiając o pijawkach, o taksonomii i cechach biologii różnych gatunków, o modelowaniu kształtu ciała pijawek jako przystosowaniu do określonego trybu życia. Naukę uprawiał z prawdziwą pasją, nie wahał się określać swoich dokonań „rewelacjami”, np. gdy odkrył i opisał po raz pierwszy obecność tkanki kierującej plemniki u jednego z gatunków.

Był cenionym przez studentów nauczycielem akademickim, laureatem studenckiego plebiscytu na najlepszego nauczyciela akademickiego UWM w Olsztynie „Belfer 2004”, promotorem siedmiu prac doktorskich i niemal 100 magisterskich i licencjackich.

Z pasją prowadził wykłady, seminaria i ćwiczenia. Opracował autorski program wykładów i ćwiczeń z parazytologii, hirudinologii, a także metodologii nauki i filozofii nauki dla studentów kierunku Biologia UWM w Olsztynie.

Pełnił funkcję kierownika Zakładu Bezkręgowców WSP w Olsztynie, był wieloletnim członkiem Komisji Statutowej, Rady Bibliotecznej UWM oraz prezesem Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Zoologicznego i członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego (1998-2001), a także zasłużonym redaktorem naczelnym „Wiadomości Parazytologicznych”. Był również przedstawicielem Rady Wydziału Biologii w Uczelnianej Komisji Wyborczej UWM (2008-2018) i Rady Wydziału Biologii ds. organizacji Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki (2009-2011) oraz opiekunem Koła Naukowego Zoologów (2010-2018).

Prof. dr hab. Aleksander Bielecki został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Za działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany kilkunastoma nagrodami Rektora UWr., WSP i UWM w Olsztynie.

W osobie Pana Profesora dr hab. Aleksandra Bieleckiego straciliśmy bardzo dobrego badacza, naukowca, ale także życzliwego kolegę, który miał nie często dzisiaj spotykaną umiejętność, słuchania drugiego człowieka.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Alicja Boroń
i współpracownicy z Katedry Zoologii

Śp. dr Iwona Jeleń - wspomnienie

W dniu 13 sierpnia br., nieoczekiwanie odeszła Pani dr Iwona Jeleń, nauczyciel akademicki, dla wielu z nas nasza młodsza, koleżanka z Katedry Zoologii, Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Pani dr Iwona Jeleń była absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, kierunku biologia, który ukończyła w 1998 roku. Zaraz po studiach, od września 1998 pracowała jako asystent w Katedrze Parazytologii byłej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, a następnie, do listopada 1999 roku na Wydziale Biologii UWM w Olsztynie. W tym okresie, rozpoczęła badania pasożytów ryb we współpracy z Panią prof. dr hab. Ewą Dziką.

Od grudnia 1999 do grudnia 2004 roku była słuchaczką dziennych studiów doktoranckich na Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i jednocześnie asystentem w Katedrze Zoologii. Po rozpoczęciu pracy w Katedrze Zoologii dr Iwona Jeleń zmieniła tematykę prowadzonych badań na systematykę ryb. W kwietniu 2006 roku przed Radą Wydziału Biologii obroniła pracę doktorską realizowaną w ramach grantu promotorskiego KBN, pod tytułem „Zróżnicowanie wybranych cech morfologicznych kozy Cobitis taenia (L.) i naturalnych poliploidów ryb rodzaju Cobitis” której byłam promotorem.

Po trzech latach od uzyskania stopnia doktora, Pani dr Iwona Jeleń, zachęcona przez Pana prof. dr hab. Aleksandra Bieleckiego zmieniła tematykę prowadzonych badań i do końca swojej pracy naukowej, z powodzeniem zajmowała się taksonomią i biologią pijawek Hirudinida. W roku 2011 odbyła dwutygodniowy staż naukowy w Katedrze Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego, gdzie nabyła praktycznych umiejętności utrwalania tkanek, wykonywania preparatów
i analiz z wykorzystaniem transmisyjnego mikroskopu elektronowego. W latach 2013 - 2018 Pani dr Iwona Jeleń pracowała na etacie adiunkta naukowo-dydaktycznego, a następnie na ½ etatu adiunkta dydaktycznego w Katedrze Zoologii, na Wydziale Biologii i Biotechnologii. W roku 2021, drogą konkursu, spełniając wszystkie wymagania kwalifikacyjne niezbędne do zajmowania stanowiska adiunkta w grupie pracowników dydaktycznych w dyscyplinie nauki biologiczne rozpoczęła pracę adiunkta dydaktycznego.

Dr Iwona Jeleń, „Iwonka” jak Ją najczęściej nazywaliśmy jest współautorką w sumie ok. 60 prac naukowych, w tym ponad 20 oryginalnych prac twórczych i rozdziałów w monografiach oraz licznych doniesień prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Brała udział w popularyzowaniu nauki, m.in. jako autorka artykułów popularno-naukowych na temat pijawek przygotowanych w ramach Projektu Spotkania z nauką 2020 -2022. Dr Iwona Jeleń była długoletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego i cztery kadencje, aż do śmierci pełniła funkcję sekretarza Olsztyńskiego Oddziału tego Towarzystwa.

Iwona Jeleń była bardzo dobrym i oddanym pracy dydaktykiem. Miała bardzo dobry kontakt ze studentami i Jej praca dydaktyczna była zawsze bardzo dobrze przez studentów oceniana. Z pewnością bardzo lubiła pracę ze studentami, o czym świadczy m.in. promotorstwo ponad 20 prac dyplomowych i recenzowanie niemal 40 takich prac. Studentom poświeciła większość swojej aktywności nauczyciela akademickiego; prowadziła liczne zajęcia dydaktyczne, ćwiczenia oraz wykłady m.in. z przedmiotów: Zoologia bezkręgowców, Parazytofauna zwierząt, Hirudinologia, Monitoring parazytologiczny środowiska, Podstawy parazytologii, Pasożyty i choroby odzwierzęce człowieka, Protozoologia lekarska, Techniki preparacyjne w identyfikacji zwierząt, Taksonomia i różnorodność bezkręgowców, w tym także w języku angielskim z przedmiotu General zoology oraz Taxonomy and diversity invertebrates dla studentów kierunku Applied biology. Ukończyła certyfikowane szkolenie z zakresu Tutoringu.

Zawsze chętnie uczestniczyła w wydarzeniach promujących naukę, takich jak Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (w latach 2014 – 2019), Noc Biologów (2015 – 2020) oraz warsztatach „Przyjedź do nas na warsztaty” (2016 – 2020), a także w projekcie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0”, podczas których realizowała zajęcia autorskie dla licealistów. Planowała także udział w tegorocznych Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki… Niestety, rozwijająca się podstępna choroba zweryfikowała te plany.

Iwona, spokojna, skromna, miłośniczka zwierząt, na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Niech odpoczywa w pokoju!

Alicja Boroń
i współpracownicy
z Katedry Zoologii

sobota, 22 października 2022

O grzybach w Gazecie Olsztyńskiej

 

O biologii opowiadamy nie tylko na wykładach ze studentami. W ramach trzeciej, społecznej misji uniwersytetu dzielimy się wiedzą za pośrednictwem mediów. Przykład z wywiadem dla Gazety Olsztyńskiej. Dr Grzegorz Fiedorowicz o grzybach.



środa, 19 października 2022

Śp. dr hab. Maciej Równiak - ostatnie pożegnanie



Z głębokim żalem zawiadamiamy,

że w dniu 18 października 2022 roku zmarł

Śp.

dr hab. Maciej Równiak


Wieloletni pracownik Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii,
ceniony nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie neuroanatomii.

Straciliśmy kolegę, przyjaciela, życzliwego i dobrego człowieka, cenionego naukowca
oraz nauczyciela i wychowawcę młodzieży.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie Zmarłego składają:
Dziekan oraz Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii,
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 22 października 2022 roku o godz. 13:00
w Kościele św. Józefa w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej 41,
następnie wyprowadzenie na Cmentarz Komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

ERASMUS+ w Nitrze na Słowacji



Czy warto. Oczywiście, że warto. Tak odpowiadają pani inż. Agnieszka Bachmura i pani inż. Marta Lenartowicz - studentki 1 roku kierunku Biotechnologia molekularna zwierząt II st. Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Dlaczego warto?  Przeczytajcie relację naszych Stypendystek .

"Na naszą przygodę w ramach programu Erasmus+ podczas semestru zimowego 2022/2023 wybrałyśmy dość nietypowe miejsce jakim jest Nitra - najstarsze miasto na Słowacji, ok. 90 km od Bratysławy.

Dlaczego Słowacja ?
Obecnie to Zachód jest najczęstszym kierunkiem wybieranym przez studentów na wymianę, a mało kto zdaje sobie sprawę, ile do zaoferowania mają nasi sąsiedzi z Południa. Powodem, dla którego wybrałyśmy Słowację, była chęć poznania tego, co wydaje się „tak podobne”. Słowacja oferuje górskie krajobrazy, zachwycający folklor i znakomitą kuchnię. Kraj umożliwia jego bliższe poznanie przez studentów, dzięki możliwości darmowych przejazdów pociągami. Z Nitry możemy dojechać np. do Trnawy, Bratysławy, Koszyc, Popradu i wielu innych miast. Dodatkowo kraj jest uważany za serce Europy – Budapeszt, Wiedeń, Praga są na wyciągnięcie ręki.
 
Dlaczego #SlovakUniversityofAgricultureinNitra
Campus bardzo przypomina nasze Kortowo – budynki uniwersytetu oraz akademiki znajdują się w bardzo bliskiej odległości. Pomiędzy zajęciami mamy możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu – znajduje się tu wiele parków oraz duży ogród botaniczny. Co więcej, obok Uniwersytetu znajduje się promenada wzdłuż rzeki Nitra, która jest idealnym miejscem na spacer po dniu spędzonym na Uniwersytecie.
Plan zajęć student ustala indywidualnie poprzez osobiste spotkania z każdym prowadzącym. Wykładowcy są bardzo przyjaźni, dbają o to, aby przekazywana wiedza była dla nas zrozumiała oraz dokładają wielu starań, aby pokazać nam praktyczne wykorzystanie wykładanej teorii. Co więcej, pytają o nasze zainteresowania w danym zakresie przedmiotu, aby na kolejnych zajęciach rozszerzyć program zajęć o podane tematy.
Warto dodać, że koordynator programu Erasmus+ uczelni przyjmującej od początku mobilności jest bardzo pomocny i stara się jak najszybciej rozwiązać każdy napotkany przez nas problem.
 
Erasmus Student Network 
Należy pamiętać, że Erasmus to nie tylko nauka to również wspaniali ludzie z całego świata oraz niezapomnienie wspomnienia. Erasmus Student Network jest organizacją studencką, która organizuje wiele wydarzeń mających na celu integrację przybyłych studentów, takich jak: Erasmus Welcome Evening, Slovak Night, Karaoke Night, Quiz Night oraz wspólne wyjazdy po turystycznych punktach Słowacji.
 
PODSUMOWUJĄC…
Już teraz wiemy, że ostatni rok studiów magisterskich wykorzystujemy w najlepszy możliwy sposób. Od pierwszych dni czujemy, że to był dobry wybór i Słowacja pomału staje się naszym drugim domem. Wszystkim niezdecydowanym bardzo polecamy program Erasmus+! "

Pani Agnieszko i Pani Marto, bardzo dziękujemy za podzielenie się z nami Waszymi wrażeniami.  Życzymy samych wspaniałych chwil na Slovak University of Agriculture in Nitra.

Olga Jabłońska

sobota, 8 października 2022

Relacja z wyjazdu w ramach programu ERASMUS+

 


Co łączy Pana Mateusza Żurawskiego (studenta 1 roku II stopnia kierunku Biotechnologia molekularna zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii w Olsztynie) z Uniwersytetem Lizbońskim w Portugalii?

Odpowiedź: ERASMUS+

Pan Mateusz realizuje ten semestr w Instituto Superior Técnico, który jest częścią Uniwersytetu Lizbońskiego. Jak wygląda początek roku akademickiego na Uczelni w Portugalii? Byliśmy ciekawi i zapytaliśmy 😊

Oto odpowiedź Pana Mateusza: „Inauguracja odbyła się on-line, ponieważ na IST (skrót od uczelni na której jestem) nie ma odpowiedniej sali, aby pomieścić wszystkich [studentów]. Była to bardzo szybka, konkretna, trwająca 20 minut formalność. Po inauguracji każdy połączył się przed Moodle ze swoim opiekunem praktyk i tam na szybko wyjaśniono nam jak działa system (Fenix), którym posługuje się IST, jak się w nim poruszać i co gdzie znaleźć.

Jeżeli chodzi o uczelnię… pierwsze wrażenie było nienajlepsze… stare meble, ławy, krzesła. Jednak jest też wiele nowoczesnych, wyciszonych i zaopatrzonych w dobre nagłośnienie i projektory mniejszych sal i auli. Sama uczelnia jest bardzo rozbudowana, poniżej załączę link do mapy. Widać tam każdy element kampusu.

Bardzo podoba mi się tutejszy system zapisów na zajęcia. Można dowolnie zorganizować sobie plan zajęć poprzez zapisy, a prowadzący [zajęcia] po prostu wykładają w danych godzinach (laboratoria, seminaria, zajęcia praktyczne- wszystko na zapisy). Uważam że nigdy tak dobrze w życiu nie miałem. Nie znoszę poniedziałków, więc zapisałem się na zajęcia tak, żeby zaczynać od 10:30. Inne dni już nie są tak kolorowe, ale mam wolne od nauki środy, ponieważ tak mi się udało to zorganizować. Nauczyciele też mają całkowitą dowolność. Zamiast chodzić przez 4 tygodnie do laboratorium na zajęcia z Bioreaktorów, prowadzący zorganizował je w jeden tydzień (spotkaliśmy się z nim 4 razy). To dało możliwość przeprowadzenia całego procesu produkcji, od sterylizacji i przygotowania do zakończenie hodowli, a w międzyczasie były pomiary, analizy i inne takie. Nauczyciele tutaj przez to, że mają wolną rękę i nie są tak obciążani jak u nas, bardzo kreatywnie podchodzą do organizowania zajęć.

Po za tym, uczelnia bardzo angażuje się w życie studentów (imprezy uczelniane z rozstawioną sceną i artystami, uczelniane grille, muzyka). Zarówno na IST, jak i na terenie Uniwersytetu Lizbońskiego jest sprawnie działający system z ogłoszeniami (dedykowana aplikacja, mobilna mapa).”

Panu Mateuszowi bardzo dziękujemy za relację 😊 i życzymy niezapomnianych wrażeń i miło spędzonych chwil na Instituto Superior Técnico!

Przypominamy, że Koordynatorem Wydziałowym programu Erasmus+ jest dr Katarzyna Głowacka (Katedra Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin), Tel. 89-523-35-13,

e-mail: katarzyna.glowacka@uwm.edu.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o programie ERASMUS+? Zapraszamy na stronę http://wbib.uwm.edu.pl/student/programy-mobilnosci/erasmus


Olga Jabłońska

czwartek, 6 października 2022

Prof. dr hab. Maria Dynowska, prof. zw. honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego



Podczas Walnego Zgromadzenia członków Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, które odbyło się 28 września 2022 r. w Poznaniu, podjęto uchwałę o nadaniu Pani profesor Marii Dynowskiej godności Członka Honorowego PTMyk. Godność ta jest nadawana za wybitne zasługi na polu mykologii. Przybliżamy sylwetkę Pani Profesor.

Pani Profesor Maria Dynowska (ur. 23 stycznia 1949 roku w Przemyślu) jest absolwentką Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom magistra biologii w zakresie botaniki uzyskała w 1973 roku. Stopień doktora nauk rolniczych (Akademia Rolniczo-Techniczna Olsztyn) w zakresie fitopatologii uzyskała w 1981 roku, doktora habilitowanego w zakresie biologii – mikrobiologii w 1995 roku (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń), a tytuł profesora nauk biologicznych w 2003 roku. W 2019 roku przeszła na emeryturę nie przestając pracować naukowo.

Pani Profesor z Olsztynem związała się w 1974 roku jako asystent, a następnie adiunkt w Zakładzie Botaniki Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego objęła funkcję Kierownika Zakładu, który w 1996 roku przekształcono w Zakład Mikologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a w 2004 roku (po reorganizacji olsztyńskich Uczelni) w Katedrę Mykologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z inicjatywy Pani Profesor powstały wówczas dwa zespoły badawcze: Zespół Monitoringu Grzybów i Porostów oraz Zespół Mykologii Lekarskiej i Stosowanej. Był to wynik realizacji wcześniejszych planów badawczych Katedry ukierunkowanych na szeroko pojętą mykologię i jej związki z innymi naukami, zwłaszcza z fitosocjologią roślin i geobotaniką, fitopatologią i medycyną. Jednak największe znaczenie, w tej kwestii, miały osiągnięcia naukowe pracowników Katedry, w zdecydowanej większości doktorantów Pani Profesor (dr hab. Anna Biedunkiewicz, dr hab. Dariusz Kubiak, prof. UWM, dr Elżbieta Ejdys, dr Ewa Sucharzewska).

Dla pani Profesor szczególne znaczenie miały badania interdyscyplinarne koncentrujące się wokół rezerwuarów i bioekologii grzybów potencjalnie chorobotwórczych dla człowieka w różnych układach troficznych, ze zwróceniem uwagi na zmienną naturę grzybów i konsekwencje tej zmienności.

W dorobku naukowym Pani Profesor znajdziemy prace dotyczące:

a) fitopatogenów roślin uprawnych (unikalne w Polsce badania rodzaju Typhula) oraz fitopatogenów wykazujących powinowactwo do skóry i naczyń krwionośnych (Fusarium solani, F. oxysporum),

b) pospolitych saprotrofów – komensali skóry i przewodu pokarmowego człowieka zdolnych, u pacjentów predysponowanych (nowotwory, gruźlica, neutropenia itp.), do wywołania groźnych grzybic powierzchniowych i narządowych, a w skrajnych przypadkach prowadzących do śmierci,

c) naturalnych rezerwuarów potencjalnych antropopatogenów (np. zeutrofizowane i zanieczyszczone ściekami komunalnymi ekosystemy wodne, osoby chore na grzybice, nosiciele grzybów),

d) wykorzystania niektórych mikrogrzybów (Candida albicans, Trichosporon beigelii, Rhodotorula spp.) jako wskaźników oceny sanitarnej wód i zagrożenia epidemiologicznego oraz

e) poszukiwania ogniw łańcucha epidemiologicznego grzybic (ptaki jako wektory i źródło mykoinfekcji).

Bardzo duże znaczenie aplikacyjne mają badania Pani Profesor związane z diagnostyką grzybic układu oddechowego i pokarmowego, wzrastającym powinowactwem grzybów do tkanek ludzkich oraz rosnącą lekoopornością większości grzybów wyizolowanych z materiałów klinicznych. W tym ostatnim przypadku, Pani Profesor stwierdziła korelację ze wzrostem aktywności enzymatycznej tych grzybów u pacjentów poddanych chemioterapii, radioterapii oraz antybiotykoterapii przeciwbakteryjnej.

Położenie przez Panią Profesor, w Jej badaniach, nacisku na mykologię medyczną, w znacznym stopniu wynikało ze szkolnych i studenckich zainteresowań naukami medycznymi. Kiedy w 1986 roku zaproponowano Pani Profesor współpracę z Samodzielnym Publicznym Zespołem Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie bez wahania podjęła się jej, początkowo jako diagnosta laboratoryjny, a następnie także jako konsultant i opiekun specjalizacji w zakresie diagnostyki i profilaktyki grzybic.

Wiedza teoretyczna oraz doświadczenie praktyczne, zdobywane w laboratorium szpitalnym były przenoszone przez Panią Profesor do Katedry i z sukcesem wykorzystywane w badaniach naukowych (m.in. przez doktorantów z innych ośrodków) i w dydaktyce.

Dla nikogo nie było zaskoczeniem, że w 2002 roku, przy Katedrze Mykologii zaczął funkcjonować Zakład Pielęgniarstwa kierowany także przez Panią Profesor Marię Dynowską, która od podstaw organizowała kadrę medyczną oraz bazę naukowo-dydaktyczną, nowego na Uniwersytecie, kierunku Pielęgniarstwo (wymogi Unii Europejskiej dotyczące kształcenia pielęgniarek w Polsce). Stał się on zalążkiem przyszłego Wydziału Nauk Medycznych. W latach 2003-2007 Pani Profesor pełniła funkcję Prodziekana tego kierunku, co jeszcze mocniej związało Katedrę z medycyną i pozwoliło na rozszerzenie współpracy naukowej z lekarzami różnych specjalności (pulmonologia, chirurgia, onkologia, gastroenterologia).

Dorobek naukowy Pani Profesor jest bogaty i wszechstronny, wprowadzający do piśmiennictwa nowe spojrzenie na potencjał chorobotwórczy grzybów towarzyszących człowiekowi i podkreślający znaczącą rolę grzybów w środowisku, wspólnie z bakteriami. Dorobek ten liczy 227 opracowań, w tym 135 oryginalnych publikacji i prac przeglądowych oraz 92 komunikaty naukowe. Pani Profesor wygłosiła 10 wykładów plenarnych i 82 referaty na konferencjach krajowych i zagranicznych. Była redaktorem 5 monografii. Wykonała wiele ekspertyz mykologicznych dla instytucji publicznych i obiektów sakralnych, recenzji dla wydawnictwa książkowych, czasopism naukowych i grantów MNiSW, NCN, NCBiR. Recenzowała 20 doktoratów, 7 habilitacji i 7 postępowań o nadanie tytułu naukowego profesora. Jest promotorem 10 prac doktorskich (2 przewody doktorskie w toku), 108 prac magisterskich i 16 licencjackich.

Pani Profesor należy do trzech towarzystwa naukowych: Polskiego Towarzystwa Botanicznego (od 2013: Honorowy Członek, 2007-2010: Przewodnicząca Sekcji Mykologicznej, 3 kadencje: Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej) Polskiego Towarzystwa Mykologicznego (członek – założyciel) i Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego. W latach 1999-2015 była członkiem Zespołu Mykologii Komitetu Parazytologii PAN, a od 2013 roku wchodzi w skład Rady Redakcyjnej Annals of Parasitology. W 2015 roku została powołana do Komitetu Biologii Organizmalnej PAN. Współpracowała i/ lub współpracuje z licznymi ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą. W 2018 roku została ekspertem z zakresu mikrobiologii Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zdolności naukowe, konsekwencja w działaniach, a niekiedy determinacja ściśle korespondują z umiejętnościami dydaktycznymi i organizacyjnymi Pani Profesor oraz właściwym spojrzeniem na sprawy ważne dla środowiska akademickiego. Szczególną wagę zawsze przywiązywała do dydaktyki i sposobu kształcenia, zwłaszcza młodej kadry naukowej. Wielokrotnie podkreślała, że w pogoni za punktami poświęcamy dydaktyce zbyt mało czasu i zapominamy, że nieprawidłowy proces kształcenia może prowadzić do dewaluacji nauki.

Do najważniejszych osiągnięć dydaktycznych Pani Profesor należy: wyłączenie mykologii z botaniki jako odrębnego, obligatoryjnego przedmiotu i wprowadzenie go na kierunkach: Biologia (1990) i Biotechnologia (2000) oraz Mikrobiologia (2013), opracowanie i włączenie do programu studiów na ww. kierunkach 15 przedmiotów z zakresu mykologii – to zdecydowanie najbogatsza oferta w Polsce. Do dziś największym zainteresowaniem studentów cieszy się Fitopatologia, Mykologia medyczna, Mykologia stosowana, Hydromykologia, Lichenologia, Bioekologia grzybic, Zakażenia szpitalne, Grzyby jadalne i trujące, Mykosocjologia. Działalność dydaktyczna Pani Profesor obejmuje wszystkie formy zajęć uniwersyteckich realizowanych na I, II i III stopniu kształcenia: wykłady, seminaria, ćwiczenia audytoryjne, laboratoryjne i terenowe oraz pracownie specjalnościowe dla studentów Biologii, Biotechnologii i Mikrobiologii a wcześniej także Pielęgniarstwa.

Bezdyskusyjna pozostaje działalność organizacyjna Pani Profesor. Wymienione wyżej fakty nie byłyby możliwe bez umiejętności, profesjonalizmu i zaangażowania również na tym polu, co zostało zauważone nie tylko na macierzystej Uczelni, ale także poza nią. Świadczą o tym liczne wyróżnienia: naukowe, organizacyjne i dydaktyczne Nagrody Rektora (21), Złoty Krzyż Zasługi (2000), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2005), Honorowy Tytuł „Przyjaciel Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie” (2007) za szczególne zaangażowanie w rozwój pielęgniarstwa pediatrycznego, Statuetka Św. Jakuba – Patrona Olsztyna, z okazji 65-lecia istnienia nauki i szkolnictwa wyższego na Warmii i Mazurach za zasługi dla rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2010), Nagroda Wojewody Warmińsko-Mazurskiego „Kobieta z Charakterem” (2010), Złoty Laur Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego za całokształt działalności (2019). Pani Profesor jest również laureatką „Złotej Dziesiątki” Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur (2007), chociaż to co osiągnęła nie nazywa sukcesem. Uważa, że miała szczęście trafiać na mądrych i życzliwych nauczycieli. Wśród wielu wymienianych najczęściej powtarza się kilka nazwisk: Eugenia Schneider (nauczycielka biologii w liceum), Profesorowie: Józef Motyka, Bogusław Sałata, Adam Paszewski, Janina Mikołajska (promotor pracy doktorskiej), Alina Skirgiełło i Alicja Kurnatowska oraz Eugenia Dyner, która wprowadziła Panią Profesor w problematykę mykologii medycznej.

Pani Profesor Maria Dynowska ma opinię osoby konkretnej i zdecydowanej. Wysoko ceni sobie przyjaźń i kulturę osobistą.

Anna Biedunkiewicz


środa, 5 października 2022

Refleksje ze zjazdu parazytologów - parazytolodzy ostrzegają: te choroby wracają

dr hab. Małgorzata Dmitryjuk, prof. UWM


Są choroby, o których się nie mówi, bo wydają się wstydliwe. Tymczasem specjaliści ostrzegają: one wracają i mogą zdarzyć się każdemu. O czym mowa? O chorobach pasożytniczych, którymi zajmują się parazytolodzy. Na UWM odbył się międzynarodowy zjazd specjalistów w tej dziedzinie.

Około 150 naukowców z Polski i z zagranicy (USA, Portugalii, Japonii i Ukrainy) wzięło udział w Międzynarodowym Kongresie Naukowym Parazytologów, który we wrześniu odbył się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Kongres był połączony z 26. Zjazdem Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. W Olsztynie parazytolodzy zebrali się się po raz trzeci w historii Towarzystwa. Poprzedni zjazd odbył się w 1998 r. i zgromadził ponad 300 uczestników.

Tegoroczne spotkanie parazytologów zaplanowano na trzy dni obrad wypełnionych referatami od rana do późnego popołudnia. Do tego odbyła się sesja posterowa. O czym mówili i nad czym dyskutowali uczestnicy zjazdu?

- Uczestnikami zjazdu byli głównie parazytolodzy z grona biologów ale również lekarze weterynarii i lekarze medycyny. Mówili o wielu różnych sprawach, prezentowali m.in. najnowsze doniesienia na temat rozwoju nowoczesnych narzędzi diagnostycznych w parazytologii, badań omicznych prowadzących do wytworzenia nowych szczepionek przeciwpasożytniczych czy molekularnej detekcji patogenów chorobotwórczych - informuje dr hab. Małgorzata Dmitryjuk, prof. UWM z Katedry Biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM, przewodnicząca komitetu organizacyjnego kongresu.

Jednym z celów zjazdów parazytologów jest uświadamianie społeczeństwa o istnieniu problemu chorób pasożytniczych, które są nadal obecne w życiu ludzi i zwierząt.

- Przy tej okazji warto podkreślić, że choroby pasożytnicze takie jak owsica, wszawica i świerzb stanowią dla naszego społeczeństwa duży i niestety poważny problem również dziś - informuje prof. Małgorzata Dmitryjuk. - Wydawałoby się, że są to choroby już dawno zwalczone, związane z brudem i biedą, a tymczasem, jak wynika z doniesień, jest to zjawisko powszechne i nasilające się okresowo. Teraz jednak wynika ono nie z barku higieny i biedy. Owsiki, wszawica i świerzb umknęły ludziom z pola widzenia i to, że teraz zakażenia nimi nasilają się, wynika z nieświadomości. Dlatego trzeba o tym mówić, informować, aby rodzice, bo to dotyczy szczególnie dzieci, mieli świadomość, kontrolowali je i podejmowali działania, prewencyjne lub lecznicze - dodaje prof. Dmitryjuk.

Sporo uwagi na kongresie naukowcy poświecili kleszczom. Kleszcze są nosicielami bakterii wywołującymi boreliozę i wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu. To wiedzą lekarze, jak i pacjenci. Te małe pajęczaki są nosicielami jeszcze wielu innych groźnych chorób. Są wśród nich takie, o których nie wiedzą nawet lekarze, a jeśli nawet wiedzą - to nie zawsze umieją rozpoznawać.

- Należy do nich min. neoerlichioza, która daje nieswoiste objawy. Lekarze nie wiążą różnych dziwnych dolegliwości, z którymi zgłaszają się do nich pacjenci ukąszeni przez kleszcze z tą chorobą i leczą ludzi, rzec można, po omacku. Nie dopracowaliśmy się jeszcze skutecznych szczepionek na większość chorób odkleszczowych, ale pracuje nad tym wielu naukowców. Uczestniczący w kongresie referenci zdawali więc relacje z wyników swych poszukiwań, które się koncentrują na badaniach całych mikrobiomów dających obraz interakcji pasożyt - gospodarz - wyjaśnia prof. Dmitryjuk, która także zajmuje się takimi badaniami.

Oprócz prof. Małgorzaty Dmitryjuk, przewodniczącej, Komitet Organizacyjny XXVI Zjazdu PTP tworzyli: dr Katarzyna Kubiak i dr Joanna Korycińska z Katedry Biologii Medycznej Szkoły Zdrowia Publicznego, dr hab. Mirosław Michalski z Katedry Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz dr Robert Stryinski z Katedry Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii. Na czele Komitetu Naukowego Zjazdu stała dr hab. Elżbieta Łopieńska-Biernat z Katedry Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Podczas zjazdu dwoje pracowników UWM otrzymało prestiżowe nagrody. Prof. Ewa Dzika została uhonorowana statusem Członka Honorowego PTP - najwyższą godnością Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego za wybitne zasługi dla rozwoju nauk parazytologicznych. Lek wet. Remigiusz Gałęcki otrzymał nagrodę naukową im. Witolda Stefańskiego za oryginalną, wyróżniającą się pracę z zakresu parazytologii weterynaryjnej.

Zjazdy PTP odbywają się cyklicznie co 3 lata, zawsze w innym ośrodku spośród 11 Oddziałów PTP w Polsce. Następny zjazd zaplanowano w Gdańsku.

lek

źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/parazytolodzy-ostrzegaja-te-choroby-wracaja