Strony

poniedziałek, 29 marca 2021

Chemeryna w badaniach Wydziału Biologii i Biotechnologii


Po raz kolejny, w ramach cyklu postów „WBIB Science News” #wbibsciencenews, prezentujemy osiągnięcia naukowe pracowników naszego Wydziału.

Wyniki pracy naukowej Zespołu z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt WBiB zostały opublikowane w czasopiśmie "ANIMAL The International Journal of Animal Biosciences". Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ to doniesienie naukowe otrzymało wyróżnienie Towarzystwa Biologii Rozrodu za „Najlepszą pracę z zakresu biologii rozrodu” za rok 2020 oraz otrzymało nagrodę za „Najlepszy artykuł naukowy napisany przez doktoranta Wydziału Biologii i Biotechnologii w roku akademickim 2019/2020”.
Zapraszamy do lektury!






sobota, 27 marca 2021

Zmiana zaczyna się od nauczyciela. Rusza rekrutacja do Szkoły Edukacji

 

Warszawa, 24.03.2021

 

Zmiana zaczyna się od nauczyciela. Rusza rekrutacja do Szkoły Edukacji

Pandemia koronawirusa gwałtownie przyspieszyła zmiany w polskiej szkole i pokazała, jak ważną rolę odgrywają w tym procesie nauczyciele. Jak i gdzie przygotowywać pedagogów na wyzwania współczesności? Szkoła Edukacji PAFW i UW już po raz szósty otwiera program stypendialny właśnie dla przyszłych i już aktywnych nauczycieli - bo to od nich zaczyna się społeczna zmiana.

Ostatni rok był bez wątpienia prawdziwą rewolucją. Najpierw przerzucenie się na zdalne nauczanie i konieczność błyskawicznego przyswojenia nowych narzędzi. Potem wyzwania dydaktyczne i wreszcie - coraz silniejsze wypalenie i zniechęcenie uczniów. A to wszystko w dobie wszechobecnych fake newsów i kryzysu zaufania do nauki.

Ta sytuacja pokazała, jak ważne jest kształcenie nauczycieli gotowych na zmiany, skutecznych nie tylko przedmiotowo, ale też wychowawczo. Właśnie takich przygotowuje Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego w ramach jedynych w Polsce bezpłatnych dziennych studiów podyplomowych.

Poloniści, historycy, matematycy, biolodzy. To stypendium dla was

Na bezpłatne studia mogą aplikować magistrowie polonistyki, historii, matematyki i biologii, a także absolwenci kierunków pokrewnych do matematyki i biologii. Nauka trwa 10 miesięcy. Przez cały ten czas studenci mogą liczyć na stypendium w wysokości od 1500 do 2000 złotych. Osoby spoza Warszawy dodatkowo mogą skorzystać za darmo z jednoosobowego pokoju w akademiku UW.

Absolwenci Szkoły Edukacji otrzymują dyplom Uniwersytetu Warszawskiego, uprawnienia nauczycielskie i propozycję pracy w szkole. Mają także możliwość udziału w 2-letnim programie wsparcia, dzięki czemu pierwsze zawodowe kroki są o wiele łatwiejsze.

Nauczyciele, którzy nie boją się zmian

Potrzebujemy nauczycieli, którzy nie tylko świetnie uczą swojego przedmiotu, ale też inspirują, wychowują i przygotowują uczniów do zmieniającego się świata. Którzy czerpią nie tylko z sukcesów, ale i z błędów. Właśnie do takich osób skierowany jest program stypendialny Szkoły Edukacji.

 

Mogą do niego aplikować zarówno osoby, które skończyły lub właśnie kończą kierunkowe studia magisterskie, jak i takie, które już pracują  - na przykład w korporacji - ale chciałyby coś w swoim życiu zmienić. To także propozycja dla już aktywnych nauczycieli i nauczycielek, którzy chcą rozwijać swój warsztat. A przede wszystkim dla osób, które od zawsze chciały pracować z młodzieżą, ale dotąd nie miały okazji zdobyć uprawnień nauczycielskich.

Program studiów powstał we współpracy z nowojorskim Teachers College na Columbia University - jednym z najlepszych na świecie centrów kształcenia nauczycieli. Szczegółowe informacje na temat programu stypendialnego dostępne są na stronie www.szkolaedukacji.pl.

 


Więcej informacji:

Adriana Bąkowska

tel. 783 087 864

a.bakowska@szkolaedukacji.pl

piątek, 26 marca 2021

Jak się czujesz studentko i studencie?

 

Studentko, Studencie. Podziel się z nami informacjami na temat swojego samopoczucia w ostatnim czasie. Wypełnij anonimową ankietę i zyskaj wpływ na dostosowanie oferty Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia” do potrzeb społeczności akademickiej. 


Jeśli już to zrobiłeś/zrobiłaś – zachęć do tego innych.

Uniwersytet Międzypokoleniowy zaprasza do wydziałowej szklarni


Uniwersytet Międzypokoleniowy zaprasza na warsztaty pt. "Sposoby kiełkowania i produkcji rozsady warzyw".

Warsztaty odbędą się za pośrednictwem Platformy Google Meet w dniu 26.03.2021 r. o godzinie 11.00.
Pani mgr inż. Teresa Jagielska zaprasza.
Link do spotkania: meet.google.com/ove-moar-xrg

czwartek, 25 marca 2021

O biologii na TikTok

TikTok jako narzędzie do zdalnej nauki i promocji? Dlaczego nie! Wydział Biologii i Biotechnologii UWM chce za pomocą popularnego serwisu dotrzeć do najmłodszych internautów.

Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzi swoją stronę na Facebooku, ma bloga wydziałowego, gdzie zamieszcza teksty popularyzujące nauki biologiczne, ma też konto na Instagramie. Teraz sięgnął po kolejne narzędzie. Od tygodnia funkcjonuje na TikTok-u, jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych, z którego korzystają głównie najmłodsi internauci.

Na pomysł wykorzystania TikTok-a do przedstawienia wydziału wpadła dr Aleksandra Kurzyńska z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii.

- Pomysł miał dwa źródła - pierwsze to chęć promocji naszego wydziału wśród licealistów, którzy chcą studiować. Chcę ich zachęcić, aby przyszli właśnie do nas, pokazać, co się u nas na wydziale dzieje. Drugim powodem była popularność TikTok wśród młodych ludzi; szukałam najszybszej drogi kontaktu z nimi. To nasz potencjalny narybek - wyjaśnia dr Aleksandra Kurzyńska.

Dr Kurzyńska założyła konto i na początek zamieściła krótki filmik pokazujący ćwiczenia praktyczne z immunologii. Ten pierwszy filmik miał służyć pomocą studentom, którzy z powodu pandemii nie mogą odbyć zajęć praktycznych w laboratorium. Doczekał się już prawie 300 odsłon.

Obecnie na koncie można obejrzeć już kilka filmów. Drugi pokazuje typowy początek tygodnia na Wydziale Biologii i Biotechnologii, kolejny - jak zmierzyć zawartość RNA w badanej próbie, czyli temat bardzo na czasie.

Dr Kurzyńska chce zamieszczać codziennie co najmniej jeden filmik, pokazujący codzienną pracę wykładowców Wydziału Biologii i Biotechnologii z mniej formalnej strony.

- Chcemy pokazywać, trochę humorystycznie, co dzieje się we wszystkich naszych katedrach, laboratoriach i pracowniach - mówi dr Kurzyńska.

Wszystkie filmiki są nagrywane przez dr Kurzyńską za pomocą telefonu komórkowego.

- Zastanawiałam się, czy ten pomysł zda egzamin, na razie testujemy konto. Już są pierwsze polubienia, zwłaszcza na naszej wydziałowej stronie na Facebooku, gdzie udostępniamy filmy z TikTok-a. Odbiór jest pozytywny - dodaje dr Kurzyńska.

mah

środa, 24 marca 2021

WBIB Science News cz. 1.

Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii prowadzą ciekawe badania naukowe a uzyskane wyniki publikują w bardzo dobrych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Chcielibyśmy Was informować o tych badaniach w ramach cyklu postów "WBIB Science News". Dzisiaj pierwszy z nich. Zapraszamy do lektury.


wtorek, 23 marca 2021

Stypendium dla magistrantów, doktorantów i młodszych pracowników naukowych

The Laura Bassi Scholarship, which awards a total of $8,000 thrice per annum, was established by Editing Press in 2018 with the aim of providing editorial assistance to postgraduates and junior academics whose research focuses on neglected topics of study, broadly construed. The scholarships are open to every discipline and the next round of funding will be awarded in April 2021:

     Spring 2021

     Application deadline: 31 March 2021

     Results: 25 April 2021

All currently enrolled master’s and doctoral candidates are eligible to apply, as are academics in the first five years of full-time employment. Applicants are required to submit a completed application form along with their CV through the application portal by the relevant deadline. Further details, previous winners, and the application portal can be found at: https://editing.press/bassi

With best wishes,

     Charles Anderson

Spotkanie z załogą misji księżycowej

 Testowali najnowsze skafandry. Prowadzili eksperymenty biologiczne i inżynierskie. Podejmowali trudne wyzwania podczas spacerów kosmicznych. A wszystko to – na „Księżycu” znajdującym się na Ziemi. W Polsce. Na dawnym lotnisku wojskowym w Pile. Poznaj ich osobiście. 26 marca o 18.00, podczas wydarzenia online.

-----

Stacja Badawcza LunAres to tzw. habitat analogowy - środowisko symulujące bazę księżycową lub marsjańską. Naukowcy z całego świata prowadzą tu symulacje związane z eksploracją kosmosu. Testują zrównoważone technologie, systemy podtrzymywania życia, prowadzą eksperymenty medyczne. Takie badania pomagają w przygotowaniu procedur i przeanalizowaniu zdarzeń, które mogą wystąpić podczas rzeczywistej misji na Księżycu. Bezpieczniej jest przetestować różne scenariusze jeszcze na Ziemi.

W ramach misji Orfeusz, sześcioro analogowych astronautów z Polski, Kanady, Francji, Meksyku i Egiptu przez dwa tygodnie przebywało w kompletnej izolacji „na Księżycu”. Wykonali 14 zróżnicowanych zadań i eksperymentów badawczych. Sprawdzali, czy można  rozwijać medycynę w surowym klimacie Księżyca i zastanawiali się, jaką społeczność stworzylibyśmy żyjąc na innej planecie.

Misja była częścią projektu Kampania Izolacji Pandemicznej pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Jej cel to identyfikacja potencjalnych skutków zdrowotnych dwutygodniowej kwarantanny. Badania mogą pomóc nie tylko w eksploracji kosmosu, ale także w zrozumieniu efektów długotrwałej izolacji.

Kto będzie z nami online? Oto załoga misji Orfeusz.

Dr. Benjamin Pothier – francuski naukowiec. Dzięki udziałowi w różnych wyprawach i szkoleniach analogowych astronautów na całym świecie, ma bogate doświadczenie przebywania w środowisku I.C.E (izolowanym, zamkniętym i ekstremalnym). Jego badania dotyczą życia ludzi w takich warunkach.

Dr. Shawna Pandya – kanadyjska naukowczyni, lekarka, kandydatka na astronautę. Prowadzi badania związane z medycyną i neurobiologią. Przetestowała komercyjny skafander kosmiczny w warunkach mikro-grawitacji.

Eduardo Salazar Perez – meksykański inżynier. Jest członkiem zespołu zajmującego się rozwojem technologii stratosferycznej i kosmicznej.

Ola Kozawska – polska inżynierka. projektantka usług i strategii z doświadczeniem w stosowaniu narzędzi projektowych i metod zorientowanych na człowieka w różnych branżach.

Spotkanie poprowadzą:

Leszek Orzechowski – architekt związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej. Założyciel zespołu badawczego Space is More, zdobywcy wielu międzynarodowych nagród z dziedziny kosmicznej architektury, oraz twórca polskiego habitatu analogowego – Stacji Badawczej LunAres.

Justyna Średzińska – astrofizyczka, pracująca w Europejskim Biurze Edukacji Kosmicznej – ESERO-Polska. Tworzy materiały merytoryczne o tematyce kosmicznej, które stara się wprowadzać do edukacji formalnej. Przez kilka lat prowadziła badania z dziedziny astrofizyki podczas studiów doktoranckich w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN.

Organizatorzy spotkania: Centrum Nauki Kopernik, Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Polska, Ambasada Francji w Polsce, Ambasada Kanady w Polsce, Stacja Badawcza LunAres.

26 marca, godz. 18.00 spotkanie online z astronautami i astronautkami analogowej misji Orfeusz.

Transmisja odbędzie się na Facebooku oraz na YouTube: https://youtu.be/i90s4pSQLTU

Śledź wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/249100683576966

Szczegóły: https://esero.kopernik.org.pl/ksiezycowa-misja-na-ziemi/

piątek, 19 marca 2021

Oferta stażu SLW BIOLAB dla Absolwentów



Weterynaryjne Laboratorium Diagnostyczne SLW BIOLAB
w Ostródzie, ul. Grunwaldzka 62, przyjmie Absolwentów studiów pierwszego/drugiego stopnia kierunku Biologia, Biotechnologia lub Mikrobiologia na półroczny staż z potencjalną możliwością zatrudnienia.


Uprzejmie prosimy o wysyłanie swoich aplikacji na adres: kadry@biolab.pl

czwartek, 11 marca 2021

Ruszył nabór do kolejnych edycji programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta kierowanych do polskich badaczy, dydaktyków i studentów



O Programie Fulbrighta

Program Fulbrighta to największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, który od 75 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami. Wśród absolwentów i absolwentek programu znajduje się m.in. 60 laureatów Nagrody Nobla i 88 laureatów nagrody Pulitzera. W Polsce Program Fulbrighta działa już od ponad 60 lat i liczy ponad 5000 absolwentek i absolwentów, którzy niejednokrotnie podkreślają, że jest to program, który po prostu zmienia życie. 


Fulbright Graduate Student Award 2022-23

Program dla Polaków zainteresowanych rozpoczęciem studiów magisterskich bądź doktoranckich w USA, zapewniający finansowanie pierwszego roku nauki w wysokości do 47 000 USD, z możliwością przedłużenia na kolejny rok. Przyjmowane są wnioski na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem programów medycznych wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, LLM (Master of Laws) oraz MBA (Master of Business Administration). Wyjazd jest możliwy na każdą akredytowaną uczelnię wyższą. Nabór trwa do 23 kwietnia. Więcej informacji: fulbright.edu.pl/graduate-student-award


Fulbright Junior Research Award 2022-23 

Program dla osób przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych. Celem stypendium, trwającego od 4 do 10 miesięcy, jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Przyjmowane są zgłoszenia ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór trwa do 28 maja. Więcej informacji: fulbright.edu.pl/junior-award


Fulbright Senior Award 2022-23

Program dla osób zatrudnionych w polskich instytucjach akademickich i naukowych. W czasie pobytu w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym, instytucji rządowej lub organizacji pozarządowej, trwającego od 3 do 10 miesięcy, stypendyst(k)a realizuje własny projekt badawczy lub badawczo-dydaktyczny. Przyjmowane są wnioski ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór trwa do 28 maja. Więcej informacji: fulbright.edu.pl/senior-award


Fulbright STEM Impact Award 2021-2022

Program dla aktywnych badaczek i badaczy reprezentujących obszary STEM, zatrudnionych w polskich instytucjach akademickich i naukowych. Podczas stypendium trwającego od 2 do 6 tygodni, stypendyści i stypendystki mają okazję realizować własne projekty badawcze i/lub dydaktyczne w instytucjach w USA oraz poszerzyć wiedzę z zakresu komercjalizacji nauki i skutecznego pisania wniosków grantowych. Przyjmowane są wnioski z obszarów STEM z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Nabór trwa do 28 maja.


Więcej informacji: fulbright.edu.pl/fulbright-stem-impact-award/

czwartek, 4 marca 2021

Galaktyka kobiet - poznaj dziewczyny, które wybrały nauki ścisłe!

 

Poznaj innowatorki branży kosmicznej

Marzysz, by zarządzać projektami satelitów do obserwacji Ziemi? Chcesz badać czarne dziury? Zawodowo zajmować się kosmosem? To całkiem realne plany. Porozmawiaj z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces. Dołącz do Galaktyki kobiet. Spotkanie online 8 marca, o godz. 18.00


Centrum Nauki Kopernik zaprasza na to wydarzenie wszystkich zainteresowanych, a szczególnie uczennice VIII klasy szkoły podstawowej i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Bezpośrednia rozmowa z  innowatorkami może zainspirować dziewczyny do podjęcia dalszej nauki, ukierunkowanej na eksplorację kosmosu, wysokich technologii czy prowadzenia przełomowych dla ludzkości badań. 

Dołącz 8 marca, godz. 18.00 do Galaktyki kobiet
, na której już oczekują:


Magdalena Filcek - neuroarchitektka, designerka, artystka, wynalazczyni, wizjonerka, pilotka balonów na ogrzane powietrze, honorowa pracowniczka NASA. Stworzyła i opatentowała system „Vinci PowerNap®”(VPN), innowacyjny pomysł dotyczący wellbeing’u, który może służyć również jako narzędzie prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zmianami klimatycznymi i pandemią.

Natalia Lemarquis - zarządza projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd. Jest mentorem w Space4Women Network, zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).

Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska - profesor w Obserwatorium Astronomicznym UW. Zajmuje się astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Aktualnie bada fale grawitacyjne. Od 2008 roku jest członkinią zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw, będącego częścią międzynarodowego projektu Virgo/Ligo. Zdobywczyni licznych nagród i grantów naukowych.

Patronem Medialnym wydarzenia jest magazyn i portal URANIA Postępy Astronomii.

Szczegóły: https://www.kopernik.org.pl/wydarzenia/galaktyka-kobiet

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/1b8AkZVCr

Link do transmisji na YTB: https://youtu.be/2BwCZLof8mc