Strony

sobota, 22 sierpnia 2020

Czym jest anisakioza? I czy w Polsce powinniśmy się jej obawiać?

 

Mgr Robert Stryiński jest doktorantem w Katedrze Biochemii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Realizuje właśnie projekt badawczy, który ma pomóc w określeniu nowych metod diagnostycznych i terapeutycznych związanych z pojawiającą się już także w Polsce anisakiozą. 

Nazwa projektu badawczego realizowanego przez mgra Roberta Stryńskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie to "Egzosomalna komunikacja między pasożytem przewodu pokarmowego, Anisakis simplex a komórkami jelita żywiciela - molekularny mechanizm inwazji pasożytniczej". Finansowany jest on przez Narodowe Centrum Nauki ze środków konkursu PRELUDIUM 17 dla młodych naukowców. Dlaczego zainteresował się właśnie pasożytami? "Nie mają one dobrego wpływu na zdrowie ludzi i zwierząt. Anisakis simplex to pasożyt ssaków morskich, który rozwija się u organizmów takich jak ryby czy głowonogi. A ludzie poprzez spożycie takich zarażonych ryb czy głowonogów mogą zostać żywicielami przypadkowymi tego pasożyta. Wtedy mówimy o jednostce chorobowej, która nazywa się anisakioza" - tłumaczy mgr Robert Stryiński. "To choroba bardzo często spotykana szczególnie w krajach śródziemnomorskich, takich jak Hiszpania czy Włochy. Jednak opisane są także przypadki w naszym kraju. 

Dlatego zajmuję się tym z moją promotor prof. Elżbieta Łopieńską-Biernat." Bóle brzucha, nudności i inne problemy żołądkowo-jelitowe - to sygnały, które mogą wskazywać na obecność pasożyta Anisakis simplex w ludzkim organizmie. "Po spożyciu ryb czy np ośmiornic, które są coraz bardziej popularne na naszych stołach, dochodzi do różnego rodzaju reakcji alergicznych. Wtedy możemy podejrzewać, że mamy do czynienia właśnie z zarażeniem pasożytniczym. Jednak, żeby to potwierdzić - musimy skonsultować się z lekarzem. Takim jednoznacznym badaniem, które potwierdzi obecność pasożyta jest badanie endoskopowe." 

Z mgrem Robertem Stryińskim spotkał się Wojtek Miśkiewicz z Radia UMW FM (wysłuchaj rozmowy)

źródło: Radio UWM FM

O badaniach naukowców związanych z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie opowiadamy w Magazynie Akademickim Radia UWM FM - od poniedziałku do piątku po 17:00.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz