Strony

wtorek, 9 czerwca 2020

Sałatka z trawnika i okolic - cz.2.


Coraz więcej roślin kwitnie, a tym samym mamy okazję do spróbowania kolejnych dodatków do sałatek i nie tylko.

 Koniczyna biała (Trifolium repens) i łąkowa (T. pratense) rosnące na trawnikach i łąkach maja kwiaty o charakterystycznym, przyjemnym zapachu. Są one zebrane w kwiatostan typu główka. Mogą one być spożywane na surowo w sałatkach lub w postaci herbatek, syropów czy jako dodatki do dań ciepłych (np. risotto z kwiatami koniczyny). Koniczyna ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, zmiękczające. U koniczyny łąkowej stwierdzono występowanie izoflawonów o działaniu estrogennym (naturalna terapia hormonalna, np. przy bolesnym miesiączkowaniu i menopauzie lub łysieniu androgenowym).

Chaber bławatek (Centaurea cyanus) jest to gatunek jednoroczny, często spotykany w uprawach zbóż, na przydrożach, a ostatnio jako składnik „łąk kwiatowych”. Błękitne kwiaty, zebrane w kwiatostan typu koszyczek, mają bardzo delikatny słodkawy smak. Często spotykane są jako dodatek do różnorodnych mieszanek herbacianych. Jadalne są same kwiaty, bez dna kwiatowego. Mogą być wykorzystane jako dodatek do surówek, deserów czy do barwienia żywności na niebiesko. Chaber ma łagodne właściwości przeciwzapalne, żółciopędne i moczopędne.

Czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum) czyli dobrze znany szczypiorek, często uprawiany w ogrodach ma jadalne nie tylko liście ale i kwiaty. Mają one smak zbliżony do smaku liści szczypiorku. Mogą być stosowane jako barwny, aromatyczny dodatek do sałatek i innych potraw. Przed spożyciem najlepiej oderwać pojedyncze kwiatki z kwiatostanu – pęd kwiatowy jest dość twardy i łykowaty.

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) ma jadalne kwiaty ale bez specjalnego smaku. Mogą one stanowić barwny dodatek do sałatek czy deserów. Warto wiedzieć, że bodziszek wykazuje zastosowanie jako zioło przeciwcukrzycowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy hamujące drobne krwawienia.

Smacznego
dr Grzegorz Fiedorowicz 

Bodziszek (fot. G. Fiedorowicz)

Chaner bławatek (fot. G. Fiedorowicz)

Koniczyna biała (fot. G. Fiedorowicz)

Koniczyna łąkowa (fot. G. Fiedorowicz)

Czosnek szczypiorek (fot. G. Fiedorowicz)

Czosnek szczypiorek (fot. G. Fiedorowicz)

1 komentarz:

  1. Tak to bardzo ciekawa inicjatywa/ przedsięwzięcie projekt. Możliwości jak zwykle w sytuacji otwartej jest wiele ... przeważnie na fali FLOW:)

    OdpowiedzUsuń