Strony

poniedziałek, 4 maja 2020

Zardzewiałe rośliny?


W ostatnich dniach pojawiło się na forach internetowych sporo zdjęć jałowców z dziwnymi, galaretowatymi naroślami. Najczęściej dotyczy to jałowca sabińskiego (Juniperus sabina) i jego odmian. Są to skupiska zarodników III (telia, zarodniki to teliospory) wytwarzane przez Gymnosporangium sabinae. Jest to gatunek rdzy dwudomowej, niepełnocyklowej. Grzyb ten powoduje pomarańczowe plamy na liściach gruszy (0 - pyknidia i I - ecja) oraz rdzawe, galaretowate, do 2 cm dł. narośla (III – telia) na gałęziach Juniperus sabina. Warto wiedzieć, że rdza ta na jałowcu może rozwijać się latami. Infekcja tu następuje jesienią poprzez przeniesienie się zarodników (eciospor) z liści gruszy na pędy jałowca. Po około 2 latach na gałęziach jałowca w kwietniu formują się rude, galaretowate narośla będące skupiskiem zarodników (teliospor). Właśnie takie telia możemy teraz obserwować na gałęziach jałowca. Z jałowca zarodniki przeniosą się na liście gruszy gdzie po pewnym czasie powstaną charakterystyczne pomarańczowe plamy ze skupiskami kolejnych zarodników.

Czy i jak zwalczać rdze jałowca? Najlepszym wyjściem jest usunięcie porażonych pędów i spalenie ich. To i tak nie gwarantuje, że przyszłych latach telia nie pojawią się, gdyż grzybnia a tym przypadku rozrasta się w gałęziach również pozornie zdrowych. Jeśli już nie chcemy wycinać porażonego jałowca to warto przynajmniej usunąć galaretowate skupiska zarodników i powstałe rany na korze zasmarować środkiem przeciwgrzybowym.

Rozpowszechnienie uprawy iglaków, w tym Juniperus sabina przyczyniło się zapewne do masowego występowania obecnie tej choroby na gruszach.

Z tego samego rodzaju możemy spotkać jeszcze Gymnosporangium cornutum (0, I na Sorbus aucuparia - jarząb pospolity; III na Juniperus communis – jałowiec pospolity) oraz Gymnosporangium clavariiforme (0, I na Crataegus monogyna – głóg , Amelanchier - świdośliwa, Cydonia - pigwa, Sorbus - jarząb; III na Juniperus communis – jałowiec pospolity).

Grzegorz Fiedorowicz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz