Strony

wtorek, 3 marca 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19 a wirus grypy. Jak możemy sobie pomóc?

Wirus grypy, tak jak koronawirus, należy do wirusów oddechowych. W związku z wysokim podobieństwem objawów zakażenia, bez szczegółowych badań trudno określić czy mamy infekcję spowodowaną przez wirusa grypy czy SARS-CoV-2. Należy mieć świadomość, że wirus grypy wnikając do naszego układu oddechowego powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom czy bakteriom). To tak jak gdybyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku dla złodzieja, czyli dla patogenu. Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie.
Wirus grypy dziesiątkował i dziesiątkuje populację ludzką od najdawniejszych czasów. W XX wieku miały miejsce 3 pandemie grypy, natomiast epidemie grypy rejestrowane są co sezon epidemiczny tj. od października do końca września następnego roku. W Chinach, tak samo jak i w Polsce, mamy obecnie sezon epidemiczny grypy. Oprócz grypy pojawił się w skali globalnej nowy Koronawirus SARS-Cov-2, który powoduje liczne zachorowania, jak również zgony.

Wirus grypy powoduje zachorowania, a u niektórych osób często nieodwracalne powikłania, a nie jednokrotnie również i zgony, bez względu na wiek, szerokość geograficzną. Szczepienia przeciwko grypie rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia oraz wiele krajowych i zagranicznych instytucji naukowych, włączając Polską Akademię Nauk. Na stronie internetowej Krajowego Ośrodka ds. Grypy, jednego ze 149 takich ośrodków w świecie w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny, jest link z informacjami o badaniach naukowych dotyczących odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu przeciwko grypie w grupach podwyższonego ryzyka, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych (plik pdf).

Zgodnie z danymi WHO z powodu grypy rocznie w świecie choruje 5-10% osób dorosłych i 20-30% dzieci, występuje 3-5 mln ostrych przypadków choroby, a z powodu powikłań pogrypowych umiera od 290 tyś do 650 tyś osób. W ubiegłym sezonie epidemicznym grypy (2018/2019) w Polsce zarejestrowano 2 675 043 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz 150 zgonów. W obecnym sezonie epidemicznym 2019/2020 do dnia 29.02.2020 zarejestrowano 2 768 101 oraz 36 zgonów, w tym dwoje dzieci w wieku 6 i 9 lat, a nie mamy jeszcze szczytu zachorowań.

Na rynku farmaceutycznym mamy trzy różne czterowalentne szczepionki przeciwko grypie. Apeluję do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły, że zgodnie z Zaleceniami WHO mogą zaszczepić się nawet teraz, ale w ciągu tygodnia powinny unikać kontaktu z osobami zagrypionymi. Urzędy Marszałkowskie oferowały darmową szczepionkę osobom po 65 r. życia.

prof. dr hab. Lidia Brydak
prof. dr hab. Jerzy Duszyński

Więcej informacji o koronawirusie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz