Strony

poniedziałek, 30 marca 2020

Jak sobie radzimy w czasie epidemii?

(dr Marta Kieżun)
Koronawirus, chociaż nic nie stracił ze swej zjadliwej mocy, niewiele ma do powiedzenia w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Wszyscy tutaj dobrze wiedzą z czym mają do czynienia i jak do niego podchodzić.

- Prowadzimy w katedrze dwa duże projekty z programu Opus i cztery z programy Preludium. Jeden z programu Opus kończy się z upływem tego roku. Kolejne za 2-2,5 roku. Nie możemy sobie pozwolić na stratę czasu. Co badamy? Jak tłuszcz z organizmu matki wpływa na fizjologię płodu. Wiadomo, że gdy go za dużo to dla płodu źle. Ale nie ma badań, jaki wpływ na płód ma sytuacja, gdy go w organizmie matki za mało – wyjaśnia dr Marta Kieżun, która 2 lata temu na swe badania otrzymała stypendium ministra nauki.

Pracownicy katedry, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, przychodzą więc do pracy na zmiany nie spotykając się. Stosują dostępne zabezpieczenia, ale pracują nie tylko w laboratoriach.

Prowadzą także normalne wykłady i konsultacje dla studentów. Normalne, czyli jakie? Normalne w czasach koronawirusa to znaczy on-line.

Zaraz na początku pierwszego tygodnia pracy zdalnej, prof. Stanisław Czachorowski, który różne formy kształcenia on-line stosuje już od dawna, zorganizował szkolenie i wytłumaczył pracownikom wydziału, jak należy postępować.

- Korzystamy z platformy „ClickMeeting”. Jest to internetowa platforma do webinarów i wideokonferencji, działająca na wszystkich urządzeniach bez względu na system operacyjny. Poza wersją na przeglądarki dostępna jest aplikacja mobilna na systemy Android i iOS. Umożliwia nam prowadzenie wykładów i pracy w grupach. Każdy student dostał kod dostępu i za jego pomocą o określonej godzinie loguje się do systemu. A więc mam od razu listę obecności. Wszyscy widzą mnie na swoich ekranach i słyszą, jak prowadzę wykład. Na czacie mogą mi zadawać pytania, a jeśli udzielę komuś głosu, to może zapytać mnie przez mikrofon i wtedy słyszą go też inni. Dzięki tej platformie mogę także pokazywać im prezentacje. Różnica między wykładem na żywo i on-line jest taka, że te ostanie skróciliśmy do 1 godziny. Studentom taka forma nauczania się podoba, są aktywni i do tej pory na zajęciach miałam frekwencję 100% - dzieli się uwagami dr Kieżun.

Czytaj cały artykuł

Lech Kryszałowicz, Fot. Janusz Pająk

czwartek, 19 marca 2020

W czasach epidemii koronawirusa (akcja wydziałowa)



Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie postanowili przyłączyć się do akcji Grupy Rezerwa śr. dezynfekcji/rękawiczek/Maseczek dla Szpitali w Całej Polsce. Grupa powstała w Olsztynie i była pomysłem Pań pracujących w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich. Z powodu epidemii Panie musiały zawiesić swoją działalność i nie mogą świadczyć usług, dlatego postanowiły zorganizować zbiórkę zapasów jednorazowych środków ochrony osobistej – rękawiczki jednorazowe, maseczki, podkłady, czepki, płyny dezynfekcyjne i fartuchy oraz okulary ochronne. Pomoc na początku miała trafić tylko do szpitali olsztyńskich, ale akcja rozprzestrzenia się w całej Polsce.  Dlatego Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii chcieli również podzielić się tym, co znaleźli w swoich laboratoriach, z potrzebującymi pracownikami służby zdrowia. Jesteśmy w kontakcie z Grupą Wsparcia Koronawirus-Olsztyn, by otrzymać adres placówki opiekuńczej, który jest w największej potrzebie. Już dziś udało zgromadzić się ponad 50 opakowań rękawiczek jednorazowych i kilkanaście fartuchów jednorazowych. 

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy. Jesteście wspaniali.

Prof. dr hab. Iwona Bogacka
Dr hab. Beata Kurowicka

A oto i efekty:

Więcej na stornie Radia UWM FM: http://www.uwmfm.pl/news/126/czytaj/5816/z-kortowa-takze-plynie-pomoc-dla-szpitali.html

poniedziałek, 16 marca 2020

Radiowe i telewizyjne wykłady otwarte na UWM


Od 16 marca wspólnie z Telewizją Kortowo zapraszamy na cykl wykładów otwartych emitowanych na antenie Radia UWM FM oraz na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Naukowców zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt!

Wykłady skierowane są przede wszystkim do studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którzy do 29 marca przebywać będą poza uczelnią. Jednak zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powinni pozostać w kontakcie ze swoimi wykładowcami i pamiętać, że to nie wakacje czy dodatkowe ferie a czas, w którym trzeba zachować szczególne środki ostrożności, ale też nie zapominać o nauce.

Codziennie od poniedziałku do piątku po 17 w studiu Radia UWM FM przedstawiciele poszczególnych wydziałów UWM prezentować będą krótkie prelekcje. Słuchać będzie można ich na żywo na 95,9 fm oraz naszej stronie internetowej. Telewizja Kortowo prowadzić będzie także transmisję na stronie uczelni oraz profilu fb.

A tak przedstawia się plan pierwszych radiowo-telewizyjnych spotkań:

16.03 - "Fizyka podstawą rozumienia świata", dr hab. Leszek Błaszkiewicz (Wydział Matematyki i Informatyki)
17.03 - "Tajemnice percepcji wzrokowej", dr Piotr Markiewicz (Wydział Humanistyczny)
18.03 - "Skąd się wzięły wirusy?", dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM (Wydział Biologii i Biotechnologii)
19.03 - "Samorządowe akty prawa miejscowego w Polsce - zasady i tryb ich wydawania", dr hab. Stanisław Bułajewski oraz "Ochrona danych osobowych i informacji niejawnych", dr Marcin Adamczyk (Wydział Prawa i Administracji)

środa, 11 marca 2020

Pilny komunikat - odwołane zajęcia dla licealistów

Szanowni Państwo,

W związku z Komunikatem Rektora Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie z dnia 9 marca 2020 roku w sprawie działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem oraz decyzją Pani Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii, w trosce o zdrowie uczniów i nauczycieli, zawieszamy do odwołania zajęcia dla licealistów prowadzone w ramach akcji „Wypożycz sobie naukowca” oraz „Przyjedź do nas na warsztaty”.

Jednocześnie mamy nadzieję, że w maju lub czerwcu zajęcia będą mogły się już odbyć. Informacja o wznowieniu zajęć zostanie podana na stronie wydziałowej. Szkoły, które miały już wyznaczone terminy zajęć o wznowieniu akcji zostaną poinformowane indywidualnie.

Z upoważnienia Pani Dziekan

dr Grzegorz Fiedorowicz, koordynator akcji

wtorek, 10 marca 2020

Z wizytami w szkołach średnich



III klasa z rozszerzeniem biologiczno-chemicznym, III Liceum Ogólnokształcące. im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, spotkanie promocyjne Wydziału Biologii i Biotechnologii,  w dniu 9 marca 2020.



III klasa z rozszerzeniem polonistyczno-biologicznym, III Liceum Ogólnokształcące. im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie, spotkanie promocyjne WBiB w dniu 9 marca 2020.


Dr Janusz Najdzion spotkał się z uczniami LO III w Olsztynie. Było to spotkanie informacyjne i promujące studia na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Odbyły się dwa spotkania dla uczniów drugich klas. Ze strony LO III spotkanie organizował Pan Leszek Terlecki. (fot. Kamila Salamonowicz-Filip):



We wtorek, 10 marca dr hab. Stanisław Czachorowski prof.  UWM spotkał się z uczniami z Akademickiego Zespoły Placówek Oświatowych w Lubawie (fot. Dariusz Paczkowski):


Natomiast prof. dr hab. Aleksander Świątecki spotkał się z maturzystami klasy biol-chem z
Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie:

Z kolei dr Beata Dulisz 10 marca odwiedziła licea w Morągu i Ostródzie.
(Spotkanie z uczniami klas maturalnych, LO im. Leona Kruczkowskiego w Morągu)

(Spotkanie z uczniami III Klasy z rozszerzeniem biologiczno-chemicznhym,
 LO Nr 1, im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie.)
(Spotkanie z uczniami III Klasy z rozszerzeniem matematyczno-geograficznym,
LO Nr 1, im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie. )

Z wizytą w Augustowie


Zdjęcie pamiątkowe z II LO im. Polonii i Polaków na Świecie w Augustowie - uczniowie klas III i II na spotkaniu promocyjnym Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie w dniu 6 marca 2020 z dr Beatą Dulisz.

piątek, 6 marca 2020

Z wizytą w ełckiej szkole

(Klasa maturalna profil biologiczno-chemiczny.)
Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii odwiedzają szkoły średnie z naszego województwa. Opowiadają o biologii, mikrobiologii i biotechnologii. Tym razem prodziekani: prof. dr hab Aleksander Świątecki i dr Beata Dulisz odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Ełku  Fot. A. Świątecki.

wtorek, 3 marca 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19 a wirus grypy. Jak możemy sobie pomóc?

Wirus grypy, tak jak koronawirus, należy do wirusów oddechowych. W związku z wysokim podobieństwem objawów zakażenia, bez szczegółowych badań trudno określić czy mamy infekcję spowodowaną przez wirusa grypy czy SARS-CoV-2. Należy mieć świadomość, że wirus grypy wnikając do naszego układu oddechowego powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom czy bakteriom). To tak jak gdybyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku dla złodzieja, czyli dla patogenu. Można domniemywać, że z kolei wniknięcie wirusa SARS-CoV-2 do organizmu uczyni naszą podatność na grypę większą. Jest to jeszcze jeden powód, aby zaszczepić się właśnie teraz przeciwko grypie.
Wirus grypy dziesiątkował i dziesiątkuje populację ludzką od najdawniejszych czasów. W XX wieku miały miejsce 3 pandemie grypy, natomiast epidemie grypy rejestrowane są co sezon epidemiczny tj. od października do końca września następnego roku. W Chinach, tak samo jak i w Polsce, mamy obecnie sezon epidemiczny grypy. Oprócz grypy pojawił się w skali globalnej nowy Koronawirus SARS-Cov-2, który powoduje liczne zachorowania, jak również zgony.

Wirus grypy powoduje zachorowania, a u niektórych osób często nieodwracalne powikłania, a nie jednokrotnie również i zgony, bez względu na wiek, szerokość geograficzną. Szczepienia przeciwko grypie rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia oraz wiele krajowych i zagranicznych instytucji naukowych, włączając Polską Akademię Nauk. Na stronie internetowej Krajowego Ośrodka ds. Grypy, jednego ze 149 takich ośrodków w świecie w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny, jest link z informacjami o badaniach naukowych dotyczących odpowiedzi immunologicznej po szczepieniu przeciwko grypie w grupach podwyższonego ryzyka, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych (plik pdf).

Zgodnie z danymi WHO z powodu grypy rocznie w świecie choruje 5-10% osób dorosłych i 20-30% dzieci, występuje 3-5 mln ostrych przypadków choroby, a z powodu powikłań pogrypowych umiera od 290 tyś do 650 tyś osób. W ubiegłym sezonie epidemicznym grypy (2018/2019) w Polsce zarejestrowano 2 675 043 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz 150 zgonów. W obecnym sezonie epidemicznym 2019/2020 do dnia 29.02.2020 zarejestrowano 2 768 101 oraz 36 zgonów, w tym dwoje dzieci w wieku 6 i 9 lat, a nie mamy jeszcze szczytu zachorowań.

Na rynku farmaceutycznym mamy trzy różne czterowalentne szczepionki przeciwko grypie. Apeluję do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły, że zgodnie z Zaleceniami WHO mogą zaszczepić się nawet teraz, ale w ciągu tygodnia powinny unikać kontaktu z osobami zagrypionymi. Urzędy Marszałkowskie oferowały darmową szczepionkę osobom po 65 r. życia.

prof. dr hab. Lidia Brydak
prof. dr hab. Jerzy Duszyński

Więcej informacji o koronawirusie

Zaproszenie na konferencję: 6th International Conference of Cell Biology

W imieniu członków Koła Naukowego Biologii Komórki działającego na Wydziale Biologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego, pragniemy serdecznie zaprosić do udziału w 6th International Conference of Cell Biology, która odbędzie się w dniach 15-17 maja 2020 roku w Krakowie.
Wydarzenie jest szczególnie kierowane do studentów i doktorantów prowadzących badania o tematyce związanej z biologią komórki. Uczestników zachęcamy do wygłoszenia ustnej prezentacji podczas jednej z sesji tematycznych lub do zaprezentowania plakatu podczas sesji posterowej (mile widziane są zarówno prace eksperymentalne jak i teoretyczne). Ustne prezentacje i plakaty o charakterze eksperymentalnym  zostaną poddane ocenie. Dla najlepszych przewidziane są nagrody.
Tegorocznymi prelegentami są między innymi:
  • Prof. Eeva-Liisa Eskelinen – Uniwersytet w Turku, Finlandia
  • Dr Pierre Neveu - European Molecular Biology Laboratory Heidelberg, Niemcy
Termin zgłaszania abstraktów upływa: 15.03.2020Termin rejestracji upływa: 19.04.2020
Udział w 6th International Conference of Cell Biology jest niepowtarzalną okazją do zaprezentowania wyników swoich badań, spotkania wielu inspirujących ludzi ze świata nauki  oraz spędzenia cudownego czasu w tak pięknym mieście jakim jest Kraków.

Organizatorzy:KołoNaukoweBiologiiKomórki,Uniwersytet Jagielloński, Kraków, Polskae-mail: cellujot@gmail.com
facebook: 
https://www.facebook.com/iccb.confer/
Z wyrazami szacunku,Komitet Organizacyjny 6th ICCB 2020