Strony

środa, 18 września 2019

Zgłębianie wiedzy o różnorodności grzybów przez studentów SKN Mykologów w rezerwacie Las Warmiński

fot. 1. Fomitopsis pinicola 
W dniach 5-9 sierpnia 2019 roku podczas VIII Sesji Terenowej Polskiego Towarzystwa Mykologicznego odbyło się wielkie grzybobranie. Jak co roku członkowie PTMyk, naukowcy i sympatycy penetrowali dotychczas nie poznane miejsca, które nie były objęte badaniami mykologicznymi. W tym roku wybraliśmy się do rezerwatu Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego, nieopodal Olsztyna. Sesja w Lesie warmińskim została zorganizowana dzięki zaangażowaniu członków sekcji Różnorodność i ochrona grzybów PTMyk oraz dr. Dariusza Kubiaka z Katedry Mikrobiologii i Mykologii WBiB UWM w Olsztynie.

Studenckie Koło Naukowe Mykologów reprezentowali: mgr Kamila Kulesza – doktorantka w KMiM, WBiB UWM w Olsztynie a jednocześnie przewodnicząca SKN Mykologów oraz Michał Korytkowski – student II roku Mikrobiologii. Towarzyszyła im opiekun koła - dr hab. Anna Biedunkiewicz.

Po wstępnym instruktarzu jak zbierać grzyby, aby nie zniszczyć ważnych diagnostycznych cech, wyruszaliśmy każdego dnia w różne oddziały leśne obejmujące zarówno północną, środkową jak i południową część rezerwatu. Każde znalezisko było dla nas cenne. Mogliśmy w naturze zobaczyć jak bogata jest biota grzybów makroskopowych.

Codziennie wracaliśmy z koszami pełnymi pojemniczków z zabezpieczonymi przed zniszczeniem owocnikami, numerem oddziału, zanotowanym siedliskiem oraz inicjałami osoby, która dany owocnik znalazła. Po powrocie, ustawialiśmy się w kolejce do „odbioru” grzybów do dr Anny Kujawy – osoby o nieocenionej wiedzy na temat grzybów, która chodzącą „encyklopedią mykologiczną” i wraz innymi mykologami prowadziła główny rejestr oznaczonych gatunków.

Mogliśmy również zasmakować gatunków jadalnych, na które nie zwraca się uwagi lub z powodu niewiedzy nie zbiera się ich masowo, poszukując tylko borowików, podgrzybków, maślaków, czy pieprzników jadalnych pospolicie nazywanych kurkami.

Nasze podniebienia poczuły: gołąbka zielonawego (Russula virescens) muchomora czerwonawego (Amanita rubescens), a nosy zwąchały mądziaka psiego (Mutinus caninus).

Mamy głęboką nadzieję, że w kolejnych latach będziemy również uczestniczyć w takich przedsięwzięciach mykologicznych rozwijając pasję obserwacji, poznawania świata grzybów i uwieczniania go na fotografiach.

Informacje na temat VIII Sesji Terenowej Polskiego Towarzystwa Mykologicznego można przeczytać pod linkiem: http://www.ptmyk.pl/?p=3676

Tekst i fot. A. Biedunkiewicz

Fot. 2. Amanita phalloides

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz