Wydział Biologii i Biotechnologii UWM Olsztyn, w roku akademickim 2014/2015, otwiera nową specjalność na studiach magisterskich. Specjalność ta nosi nazwę Ekspertyzy Przyrodnicze. Jak sama nazwa wskazuje wydział będzie kształcić ekspertów przyrodniczych. Moim zdaniem bardzo fajne posunięcie - kolokwialnie mówiąc.
Owszem, specjalność biologia molekularna czy biotechnologia molekularna jest również bardzo ważną dziedziną nauk. Jednak czy wszyscy biolodzy muszą i chcą pracować w laboratorium? Może czas wyjść w teren i tam doskonalić swój warsztat pracy. Kierunek ten, a raczej specjalność Ekspertyzy przyrodnicze, jest szerzej otwarty na studentów z innych wydziałów. Co do studiów pierwszego stopnia ci, którzy skończyli kierunki przyrodnicze, myślę, że będą mogli składać dokumenty na tę specjalność, celem poszerzenia wiedzy na temat szeroko pojętej przyrody i procesów zachodzących w środowisku.
Jako, że jeszcze jestem związana z uniwersytetem, to często przeglądam strony poszczególnych wydziałów, a mianowicie "co w uniwersyteckiej trawie piszczy". I tu Wydział Biologii i Biotechnologii bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, tworząc nową specjalność. Czym prędzej z czystej ciekawości zadzwoniłam do dziekanatu z pytaniem o wykaz przedmiotów na specjalności Ekspertyzy przyrodnicze. Panie z dziekanatu WBiB przygotowały dla mnie kserokopię wykazu przedmiotów i planu studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku Biologia specjalność Ekspertyzy przyrodnicze. Nie będę wymieniać po kolei przedmiotów, jakie obowiązują na tej specjalności, wszystkiego na ten temat można dowiedzieć się ze strony internetowej wydziału. Po zapoznaniu się z wykazem przedmiotów mogę stwierdzić, że dużo w programie nauczania zawartych jest treści z zakresu przyrody, biologii, środowiska, zwierząt, roślin, biochemii i wielu wielu innych spraw przyrodniczych. Niemniej jednak program jest bardzo interesujący i ciekawy. W mojej opinii, każdy student znajdzie coś dla siebie, coś co mu się spodoba i w czym będzie chciał działać – być ekspertem.
Podsumowując, gdybym mogła cofnąć czas, kiedy kończyłam moje studia I stopnia i byłaby możliwość kontynuacji nauki na studiach II stopnia Wydziału Biologii i Biotechnologii na specjalności Ekspertyzy przyrodnicze, od razu złożyłabym tam komplet dokumentów. Jednocześnie zachęcam wszystkich przyrodników po I stopniu studiowania, aby kształcili się w kierunku bycia ekspertem przyrodniczym. Myślę, że warto. Duży plus dla Wydziału.
Natalia Machałek
Dendrolog Warszawa (http://www.dendrolog-warszawa.pl/) sporządził dla nas eksperyzy oceniające stan drzew. Spisali się na medal!
OdpowiedzUsuń