Strony

wtorek, 30 kwietnia 2013

Las i jego walory - sadzić, chronić, imprezować


Studenci biologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podjęli się zorganizowania akcji „SADZIĆ, CHRONIĆ, IMPREZOWAĆ, CZYLI MAJÓWKA NA ZIELONO”, której celem jest zasadzenie 1000 drzew. Akcję zaplanowano na dzień 6 maja 2013 roku w leśnictwie Dzierzguny w pobliżu miejscowości Nowa Kaletka.

Co wpłynęło na decyzję studentów o wyborze tego typu akcji? Z pewnością problem powierzchni lasów, która w chwili obecnej stanowi tylko 29% całej powierzchni naszego kraju. 1000 drzewek wydaje się, że to nie wiele, ale mimo to studenci chcą wykonać mały krok w stronę zwiększania ilości lasów. Chcą również zmienić pogląd, że człowiek może tylko niszczyć środowisko. Jako przyszli biolodzy pragniemy pomóc przyrodzie. Lasy to przecież samo dobro. Jest przede wszystkim środowiskiem dla życia wielu gatunków roślin i zwierząt, co wpływa na różnorodność biologiczną w Polsce. Ma również ogromny wpływ na pogodę oraz klimat. Rośliny leśne pochłaniają dużą ilość dwutlenku węgla z atmosfery oraz co jeszcze istotniejsze produkują tlen, który jest potrzebny do utrzymywania życia na Ziemi. Ponadto drzewa korzystnie działają na glebę, zapobiegając erozji oraz na stosunki wodne, regulację siły wiatru i utrzymywanie odpowiedniego stopnia wilgotności powietrza. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Ważne są zdrowotne walory lasu oraz możliwość zaspokajania potrzeby obcowania z naturą, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie. Las może być miejscem skutecznego oderwania się od codziennego stresu i pędu życia, które dotyczą większości ludzi. Dzięki lasom można aktywnie spędzać wolny czas, bez ponoszenia żadnych materialnych kosztów. Odpowiednie gospodarowanie zasobami leśnymi stanowi niewyczerpalne źródło surowców, dlatego ważne jest aby człowiek w odpowiedni sposób pielęgnował i szanował wartość lasów. Zwiększanie powierzchni lasów może tylko pomóc w utrzymaniu tych jakże wspaniałych walorów.

Studenci Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM do przeprowadzenia akcji wybrali obszar leśnictwa Dzierzguny. Jest to z pewnością ciekawe miejsce, w które warto inwestować, by utrzymać jego wartości dla przyszłych pokoleń. Leśnictwo Dzierzguny należy do Nadleśnictwa Nowe Ramuki, którego część lasów została objęta ochroną w Rezerwacie Przyrody Las Warmiński ze względu na ogromne walory estetyczne i jakościowe oraz na występowanie wielu rzadkich i chronionych gatunków. W obszarze Nadleśnictwa Nowe Ramuki znajdują się dwa duże jeziora (Pluszne i Łańskie) oraz wiele mniejszych. Dodatkowo przez tereny nadleśnictwa przepływa rzeka Łyna oraz znajdują się liczne bagna. Na brzegach rzeki oraz jezior występują siedliska wydr i bobrów. Obszary Nadleśnictwa Nowe Ramuki charakteryzuje morenowa rzeźba terenu, która warunkuje żyzność gleb oraz zróżnicowanie zalesienia. Wyróżnia się głównie bory i lasy mieszane. W zasięgu leśnictwa Dzierzguny podobnie jak w pozostałych należących do Nadleśnictwa Nowe Ramuki istnieje wiele miejsc z ciekawą fauną i florą. Na terenach leśnictwa występuje dystroficzne jezioro Wiercioch otoczone przejściowym torfowiskiem. Ponadto w leśnictwie Dzierzguny znajduje się leśna ścieżka dydaktyczna „Las bliżej nas”. Stanowi ona możliwość edukacji przyrodniczej oraz zapoznania się z funkcjonowaniem leśnej gospodarki.


Swoją akcją pragniemy wpłynąć i pokazać innym, że pomagając naturze, pomagamy również sobie. Czas spędzony na sadzeniu drzew wykorzystany jest aktywnie. Świeże powietrze pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, a dodatkowo mamy możliwość poznania ciekawych i miłych ludzi. Ten nasz niewielki wkład w przyrodę, w przyszłości może zaprocentować i odwdzięczyć się nam tym samym.

(więcej na FB)

Katarzyna Płudowska, Alicja Ronkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz