Strony

niedziela, 21 kwietnia 2013

E-portfolio biotechnologów, czyli wspólne eksperymentowanie z nowoczesnymi technologiami

(Fragment dyskusji na portalach społecznościowych o pomysłach studentów
 Wydziału Biologii i Biotechnologii. Wiele wskazuje na to, że jesteśmy liderami)

Czasami słyszy się, że uczelnie produkują bezrobotnych. To chyba nie jest prawda. Przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej i przygotowanie do radzenia sobie z różnymi problemami studenci wdrażani są cały czas. I nie chodzi tylko o wiedzę merytoryczną (kompetencje twarde). Chodzi także o kompetencje społeczne (miękkie).

W tym roku, na zajęciach z autoprezentacji, wspólnie ze studentami trzeciego roku biotechnologii (licencjat) podjęliśmy się pewnego eksperymentu. Postanowiliśmy stworzyć swoje e-portfolia. Dla wspólnej promocji oraz swoistej konfrontacji ze światem realnym (a nie tylko akademickich dyskusji) powstał agregator e-portfolio. Bo uczymy się razem. Dla mnie to także nowość. Świat tak szybko się zmienia, że trudno za nim nadążyć. Trzeba się uczyć wspólnie ze studentami, wspólnie eksperymentować. Bo uniwersytet to wspólnota uczących i nauczanych, uniwersytet to wspólnota w poszukiwaniu prawdy we wszystkich jej wymiarach.

E-portfolio to elektroniczny życiorys, CV, curriculum vitae. E-portfolio to nie tylko nowoczesna i elektroniczna wersja życiorysu, to także refleksja nad własnym rozwojem i skłonienie do planowania dalszej kariery zawodowej. E-portfolio pozwala lepiej przemyśleć swoje umiejętności, kompetencje i zdobyte doświadcznie. Systematyczne uzupełnienie własnego e-portfolio to także proces tworzenia własnej ścieżki w rozwoju osobistym. 

Rekruterzy (łowcy głów, ci którzy szukają pracowników do firm i przeprowadzają rekrutację) zwracają uwagę na wykształcenie, doświadczenie, referencje, zainteresowania, a także na kontakty, wypowiedzi i zdjęcia. W swoim CV, czy elektronicznym portfolio, trzeba w przejrzysty sposób podać najważniejsze informacje. Studenci mogą się chwalić swoją działalnością w organizacjach studenckich, stowarzyszeniach, pracą wolontariacką, udzielaniem korepetycji. Internet nie wybacza. Waro mieć więc wpły na swój wizerunek zawodowy, widoczny w internecie. Zamieszczone zdjęcia i dyskusje mogą pomóc lub zaszkodzić, bo czasem pracodawcy sprawdzają wiarygodność kandydatów. W CV pisz więc prawdę a w internecie unikaj treści, które mogą powodować rysy na profesjonalnym wizerunku (fora internetowe, blogi, Twitter itd.).

Zajęcia z autoprezentacji dla biotechnologów zbliżają się do końca. Powstało jednak coś nie-do-szuflady. Zapraszamy innych studentów Wydziału Biologii i Biotechnologii, pracowników oraz absolwentów do stworzenia swojego e-portfolio i przesłania adresu, aby włączyć je do wspomnianego agregatora - razem można więcej. Łatwiej być zauważonym i łatwiej znaleźć nie tylko staż ale i pracę. Niech pracodawcy was szukają a nie tylko wy pracodawców.

Zachęcam do odwiedzin powstającego agregatora i zapoznania się z e-portfolio studentów. Na Wydziale mamy wielu niebanalnych, nietuzinkowych biotechnologów, młodych ludzi o szerokich horyzontach i nietypowych zainteresowaniach. Niebawem mam nadzieję dołączą także biolodzy.

Stanisław Czachorowski
(e-portfolio)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz