Strony

poniedziałek, 11 marca 2013

Co student potrafi zrobić z alkoholem?

Suszarka Critical Point Dryer.
Ostatnie dwa tygodnie spędziłem w laboratorium intensywnie pracując z alkoholem etylowym. Student biotechnologii wykorzystuje alkohol na wszelkie możliwe sposoby. Ja wykorzystywałem ową substancję do przygotowania materiału, który następnie obserwowałem pod mikroskopem elektronowym. Jednym z etapów przygotowania materiału do obserwacji jest jego odwadnianie w etanolu o wzrastającym stężeniu.

Procedura przygotowania tkanek jest pracochłonna, oraz skomplikowana. Drogę jaką przebywa roślina (badana tkanka) jest długa. Czasami współczuję roślinom ale czego nie robi się dla nauki. Najpierw traktowałem nasiona grochu roztworem kadmu, później po okresie 2 tygodni, podzieliłem pęd i korzenie na niewielkie elementy. Kolejnym etapem było płukanie fragmentów rośliny alkoholem, nie kryję, że były to długie spotkania, lecz owocne. Groch to twardy zawodnik, ciągle zwiększał stężenie alkoholu, począwszy od 20% następnie 50 aż po 70%, w takim stężeniu może przebywać przez długi czas w temperaturze 4 ºC. Kolejne nasze spotkanie rozpoczął od 80 % potem było już tylko wyżej: 90, 96, 99,8 %. Tak upojone fragmenty grochu mogły już jedynie trafić do kolejnego etapu przygotowania preparatu.

Próby po wysuszeniu.
Materiał przeznaczony do analizy w mikroskopie skaningowym musi posiadać zwartą strukturę wewnętrzną. W tym celu przeprowadza się suszenie w punkcie krytycznym CO2. Tu następuje przejście ze stanu ciekłego w stan gazowy, co powoduje całkowite wysuszenie danego materiału. Następnym etapem jest napylanie preparatów złotem, taki proces wpływa na poprawienie jakości oglądanego obrazu w mikroskopie skaningowym.

Z punktu widzenia człowieka rośliny mają sielankę, pojone są alkoholem, są bogate, ponieważ pokrywa się je złotem. Ostatnim etapem jest umieszczenie badanego preparatu w mikroskopie, co wiąże się z tym, iż przeprowadzamy sesję fotograficzną ozłoconym fragmentom. Mapując pierwiastki zawarte we fragmentach rośliny, udało się wyszukać tkanki, w których znajduje się metal ciężki jakim jest kadm, który początkowo został wprowadzony jako roztwór do podłoża. Student potrafi zapewnić roślinom dosyć ciekawe życie... a sobie naukowych wrażeń.

Mateusz Pikuliński
(e-portfolio)
Autor w trakcie pracy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz