Drodzy Absolwenci!
Uroczystość rozdania dyplomów jest, wraz z inauguracją, jedną z dwóch najważniejszych uroczystości w przebiegu studiów. Te dwa wydarzenia spinają studia. Oba są pewnym symbolem, ale to co najważniejsze ma miejsce w okresie pomiędzy nimi. Nabyliście w trakcie studiów nie tylko wiedzę i umiejętności, czego dowodem są dyplomy, które za chwilę otrzymacie, ale też staliście się mądrzejsi i dojrzalsi. To też efekt studiów, traktowanych jako rodzaj inwestycji w samych siebie.
(...)
Sądzę, że okres spędzony w Kortowie będziecie mile wspominać, być może tym milej im z dalszej perspektywy będziecie go oceniać. Bardzo bym jednak nie chciał byście uznali ten etap za całkowicie zamknięty. Nie chcę aby po Waszym odejściu z Wydziału został tylko stos dokumentów, trochę zdjęć i wspólnie przez Was namalowany, w kolejnych dniach obron prac magisterskich, obraz , który - nawiasem mówiąc – został wystawiony i był przez wiele osób oglądany na wernisażu tzw. Artystycznej Rezerwy Twórczej. Bardzo nam zależy na utrzymaniu kontaktu z Wami. Stąd też pomysł utworzenia tzw. Strefy Absolwenta – internetowej platformy, która taki kontakt ułatwi.
Jest jeszcze jeden powód utworzenia Strefy Absolwenta. Razem z osobami, które już wcześniej ukończyły studia na naszym Wydziale, tworzycie grupę prawie 3000 osób. Mam nadzieję, że Strefa stanie się forum wymiany opinii, doświadczeń (i to nie tylko na poziomie jednego rocznika), miejscem gdzie będzie można znaleźć poradę czy też pomoc, także przy szukaniu ofert pracy. Chciałbym aby ta grupa 3000 osób stała się wspólnotą 3000 absolwentów Wydziału.
Zależy nam również na Waszych opiniach, dotyczących samego kształcenia. Wasze głosy mają realny wpływ na konstruowanie lub modyfikację programów studiów. Przykładem jest chociażby zmiana programu na II stopniu studiów na specjalnościach biotechnologia molekularna i biologia molekularna, a ostatnio powołanie studiów inżynierskich na I stopniu biotechnologii. Z ankiet wreszcie czerpiemy wiedzę na temat Waszych ocen studiów na naszym wydziale.
(...)
Chcemy w większym stopniu dostosować kształcenie do praktyki – stąd prowadzenie zajęć przez pracodawców i ich udział w pracy wydziałowej komisji dydaktycznej. To zbliżenie do praktyki jeszcze bardziej pogłębi się po niedawnym uzyskaniu przez Wydział dofinansowania na prowadzenie tzw. studiów zamawianych. W tym miejscu moja prośba do Was: zachęcajcie swoich pracodawców do wypełnienia ankiet, które do nich wyślemy i które są też zamieszczone na stronie internetowej Wydziału w formie on-line. Ich opinie są dla nas również bardzo cenne.
Miłym aspektem współpracy Wydziału z pracodawcami są nagrody ufundowane przez przedsiębiorców, które za moment zostaną wręczone najlepszym absolwentom Wydziału.
Drodzy Absolwenci!
Jesteście dobrze wykształceni i ten fakt powinniście przyjąć za podstawę dalszego działania. Mówię o tym w kontekście trwającego kryzysu i kłopotów na rynku pracy. Kryzys nie będzie trwał wiecznie. Trwajcie zatem przy swoich planach i swoich marzeniach. Przed Wami całe życie. Życzę Wam: abyście zrealizowali swoje życiowe plany, nie tylko zawodowe. Życzę byście wiedzę wyniesioną z uniwersytetu stale rozwijali, również w kontakcie z macierzystym Wydziałem. Chciałbym, żeby o Was, absolwentach Wydziału, ambasadorach Wydziału, mówiono dobry fachowiec i porządny człowiek.
Życzę na koniec, żebyście wszystkie kolejne etapy w życiu przeszli ze świadomością dobrze spełnionego obowiązku. Nie mówię żegnam, mówię do widzenia, myślę że nasze ścieżki będą się krzyżować, nie tylko w Internecie, ale też na zjazdach absolwentów. Gratuluję Wam uzyskanych dyplomów i dziękuję za czas spędzony z nami.
Tadeusz Kamiński
Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii
(fragment przemówienia z uroczystego wręczenia dyplomów na Wydziale, 24 listopada 2012 r.)
(fot. Radosław Walaugo, więcej zdjęć na Facebooku: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.570254016333796.151735.116795671679635&type=3 )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz