Strony

poniedziałek, 15 października 2012

W drodze "Z laboratorium do kliniki"

Przygotowanie konfernecji naukowej trwa długo, ponad rok. W piątek 12 paździenika 2012 r. zebrał się w Katedrze Anatomii Porównawczej (Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie) olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików, a głównym tematem spotkania były sprawy organizacyjne (zobacz więcej zdjęć), związane z przygotowywaną za rok konferecją. I nie było to pierwsze spotkanie w tej sprawie.

Konferencja pod tytułem "Z laboratorium do kliniki - wspólny cel, różne techniki", organiozwana jest przez Polskie Towarzystwo Histochemików i Cytochemików . Współorganizatorzy konferencji:
  •  Olsztyński Oddział Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików 
  • Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Katedra Anatomii Porównawczej 
  • Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Katedra Histologii i Embriologii Człowieka, Katedra Fizjologii Człowieka 
  • Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie (sesja satelitarna - Pennington Biomedical Research Center, USA)

Głównym celem organizowanej konferencji jest upowszechnianie najnowszych osiągnięć środowiska naukowego, skupionego wokół jednostek badawczych, związanych przede wszystkim z naukami histologicznymi oraz patomorfologicznymi w zakresie nauk medycznych, biologicznych i weterynaryjnych.

Z udziałem zaproszonych wybitnych specjalistów zaprezentowane będą współczesne metody mikroskopowej analizy komórek i tkanek z wykorzystaniem najnowszych technik biologii molekularnej i technik morfologicznych. Zaprezentowane zostaną wyniki badań podstawowych i diagnostycznych w zakresie wczesnego i pełniejszego rozpoznawania chorób nowotworowych człowieka, jak również chorób i stanów zapalnych modelowanych na zwierzętach. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję do poznania zaawansowanych technik analizy mikroskopowej i sposobów obiektywizacji danych.

Doroczne sympozjum naukowe PTHC wpisało się w tradycję nauki polskiej i stanowi miejsce integracji przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych, którzy posługują się szeroko rozumianymi technikami mikroskopowymi. Konferencja stanowić będzie forum interdyscyplinarnej wymiany poglądów i umożliwi bezpośrednią konfrontację i weryfikację w krytycznej dyskusji prezentowanych wyników własnych badań. Ma to szczególne znaczenie dla młodych badaczy wkraczających w świat nauki, dlatego ważnym elementem konferencji będzie sesja młodych badaczy oraz sesja plakatowa, które stanowią doskonałe miejsce prezentowania wyników badań dla osób rozpoczynających karierę naukową, w tym doktorantów i studentów, oraz kreowanie nowych swoich pomysłów w otwartej dyskusji z wybitnymi profesorami i bardziej doświadczonymi koleżankami i kolegami z poszczególnych specjalności.

Istotnym aspektem spotkań naukowych w czasie trwania sympozjum jest nawiązanie osobistych kontaktów, które w przyszłości zazwyczaj owocują współpracą naukową między różnymi ośrodkami naukowymi i wnoszą nowe interdyscyplinarne podejście, co jest nowym trendem w obecnym świecie nauki.

Konferencja planowana jest na 4-6 września 2013 r.  W jej trakcie podejmowana będzie dyskusja o komórkach macierzystych jako przyszłości medycyny regeneracyjnej, w tym regeneracji tkanki nerwowej. Podejmowana będzie także tematyka biologii komórki i współczesnych technik mikroskopowych.

St. Cz. (c.d.n.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz