Strony

poniedziałek, 2 lipca 2012

Ocena hydromorfologiczna rzek w oparciu o River Habitat Survey

System River Habitat Survey (RHS) należy do najbardziej rozpowszechnionych w Europie. Stosowany jest w Polsce na szeroką skalę od niemal 15 lat i coraz powszechniej jest wykorzystywany w innych krajach europejskich. Popularność tej metody wynika z możliwości jej szerokiego zastosowania, gdyż oprócz podstawowej charakterystyki siedliska rzecznego, która jest w tym przypadku szczególnie kompleksowa, system RHS sprawdza się w ochronie przyrody i odpowiada wymaganiom dyrektyw europejskich (Ramowa Dyrektywa Wodna, Dyrektywa Siedliskowa).

System RHS znalazł także zastosowanie w projektach renaturyzacji cieków, ocenach oddziaływania na środowisko oraz w monitoringu procesów przyrodniczych zachodzących w rzekach. System River Habitat Survey został również wskazany w załączniku I do wytycznych dotyczących wyłączeń z realizacji celów środowiskowych dotyczących wód powierzchniowych (Wspólna Strategia Wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej) jako metoda rekomendowana do oceny warunków hydromorfologicznych polskich rzek. Taka ocena powinna być wykonywana w przypadku inwestycji hydrotechnicznych lub innych inwestycji, które mogą wpływać na cele ochrony wód w rozumieniu Ramowej Dyrektywy Wodnej.

Celem organizowanego kursu (12-14 września 2012 r.) jest przygotowanie specjalistów do wykonywania oceny warunków hydromorfologicznych rzek. Zasadniczym elementem kursu jest szkolenie w zakresie metody River Habitat Survey, obejmujące zajęcia wykładowe, ćwiczenia kameralne i zajęcia terenowe. Oprócz problemów metodycznych związanych ze stosowaniem tej metody, przedstawione zostaną zagadnienia praktycznego wykorzystania RHS w badaniach naukowych, ocenach środowiskowych i monitoringu w Wielkiej Brytanii. Kurs realizowany jest w porozumieniu z Environment Agency (Wielka Brytania).

Zajęcia poprowadzą wybitni specjaliści w dziedzinie hydromorfologii i ekologii rzek w Europie – Paul Raven i Peter Scarlett (Centrum Ekologii i Hydrologii, Wielka Brytania). W zajęciach będzie również uczestniczyć kadra Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie wykorzystania metody River Habitat Survey i legitymująca się aktualnymi akredytacjami RHS, wydanymi przez Environment Agency. Na kursie przedstawiona zostanie wersja polska metody RHS. Wykłady ekspertów zagranicznych będą tłumaczone na język polski. Każdy uczestnik kursu otrzyma egzemplarz podręcznika, który przesłany zostanie na co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem kursu. Umożliwi to wcześniejsze zapoznanie się uczestników z materiałem i efektywniejsze uczestnictwo w kursie.

Po ukończeniu kursu uczestnicy uzyskają certyfikat uczestnictwa w kursie i po pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego akredytację ‘RHS Competent Surveyor (Poland)’, będą posiadali umiejętności z zakresu oceny jakości rzek w oparciu o River Habitat Survey.

Miejsce kursu i zakwaterowanie: Gościniec Eden w Kowalowej k. Wałbrzycha.  Orientacyjny koszt noclegów wraz ze śniadaniami to 110 zł (za cały kurs) – opłata wnoszona na miejscu w pensjonacie. W okolicy istnieje oferta innego zakwaterowania o różnym standardzie. Koszt kursu wynosi 600 zł od osoby. Opłata obejmuje: uczestnictwo w kursie, trzy obiady, dwie kolacje, wyjazdy terenowe, konsultacjeindywidualne, egzemplarz podręcznika, liczne materiały, certyfikat uczestnictwa i akredytacja (po zdaniu egzaminu).

Zgłoszenie uczestnictwa: 17.08.2012, wniesienie opłaty: do 24.08.2012. ORGANIZACJA Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. ZGŁOSZENIA: mgr inż. Daniel Gebler – sekretarz kursu tel.: 061 8466525 lub 061 8466510 tel. kom. 512260511, e-mail: dgebler@up.poznan.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz