Nieoficjalna i bardziej swobodna w przekazie strona wydziałowa, z relacjami z badań naukowych, zajęć dydaktycznych, spotkań nieformalnych i dyskusji. Jednym słowem "o życiu" (biologia zobowiązuje) we wszelkich jego uniwersyteckich a nawet biotechnologicznych przejawach.
Strony
▼
sobota, 2 czerwca 2012
Pomagamy innym odnosić sukcesy czyli słów kilka o festiwalach nauki
Jakiś czas temu, na prośbę nauczycieli z Purdy, wraz ze studentami biologii (specjalność biologia środowiskowa), wsparłem bardzo ciekawą inicjatywę w postaci szkolnego festiwalu nauki. O przedsięwzięciu pisaliśmy na naszym blogu (Mały festyn naukowy i O tym jak studenci biologii rozbierali marzannę) oraz na blogu olsztyńskiej kawiarni naukowj (Szkolny Festiwal Nauki czyli kawiarnia naukowa na wsi). Doświadczenia były ciekawe i mobilizujące. Mogliśmy zobaczyć z jednej strony zapał do poznawania świata, z drugiej codzienną mizerię wiejskich szkół. Z całą pewnością warto wymyślić szerszy program, ułatwiający kontakt z badaniami naukowymi i sprzętem badawczym. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki (wrzesień) czy Noc Biologów (styczeń) są niewystarczające, w stosunku do potrzeb regionu i ciekawości świata młodych ludzi z miejsc, gdzie "wrony zawracają". Bazując na dotychczasowych doświadczeniach trzeba rozwijać stare pomysły i wymyślać ciągle coś nowego.
Z wielką radością dowiedziałem się, że efekty naszych działań w Purdzie, na poły judymowych, mają pozytywne rezultaty. Wczoraj dostałem taki oto list:
"Szanowny Panie. Otrzymaliśmy nagrodę (za zorganizowanie 21.03. 2012 Festiwalu Nauki), która mogłaby pokryć koszt dojazdu do Olsztyna. Chcielibyśmy zorganizować wycieczkę na UWM. Staramy się popularyzować naukę i metody badawcze w szkole i taki wyjazd jest wspaniałą okazją. Czy orientuje się Pan, co ciekawego mogłyby dzieci zobaczyć i doświadczyć? Może są prowadzone jakieś ciekawe zajęcia dla dzieci? Chcielibyśmy zorganizować taki wyjazd w dniach 20, 21 lub 22 czerwca? Czy mógłby Pan nam coś zaproponować, podsunąć jakieś ciekawe propozycje? (...)
Beata Solińska Publiczna Szkoła Podstawowa w Purdzie"
Potwierdza to potrzebę stworzenia zupełnie nowych form upowszechniania wiedzy i funkcjonowania uniwersytetu (kształcenie ustawiczne i pozaformalne). Być może dobrym rozwiązaniem będzie inicjatywa wydziałowa pod nazwą "wypożycz sobie naukowca" (czytaj więcej)?
Stanisław Czachorowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz