Strony

środa, 24 lipca 2024

Genomika Bioróżnorodności w Europie. Biblioteka referencyjna barkodów DNA dla Polski

Rozstawianie pułapki typu Malaise'a w kortowskim ogrodzie.


Bioróżnorodność bada się na różne sposoby. Ostatnio zyskuje na znaczeniu tworzenie biblioteki barkodów, czyli genetycznych znaczników gatunków. Na zaproszenie naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego,  dr hab. Agnieszka Kosewka, prof. UWM z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa oraz dr hab. Stanisław Czachorowski, prof., UWM z Wydziału Biologii i Biotechnologii, biorą udział w badaniach nad owadami zapylającymi oraz genomiką bioróżnorodności w Europie (Genomika Bioróżnorodności w Europie. Biblioteka referencyjna barkodów DNA dla Polski). Badania prowadzone są ramach projektu Horyzon Europa - Biodiversity Genomics Europe (BGE). W skład konsorcjum wchodzą 33 Instytucje z Europy i Ameryki Północnej, w tym z Polski - Uniwersytet Łódzki. W ramach tych badań dwie pułapki rozstawione są w Kortowie w otoczeniu ogrodów miejskich oraz pod Olsztynem w krajobrazie rolniczym.

Tytuł projektu: Genomika Bioróżnorodności w Europie. Biblioteka referencyjna barkodów DNA dla Polski.

Badania naukowe na potrzeby International Barcode of Life Consortium (iBOL) (https://ibol.org/)(Centre for Biodiversity Genomics - CBG) reprezentowany w Polsce przez krajowy węzeł iBOL (powołany w 2018 r.), którym jest Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (przedstawicielem Polski w iBOL oraz członkiem iBOL Science Committee jest prof. dr hab. Michał Grabowski). Głównym zadaniem iBOL jest rozwijanie nowych technik szacowania i monitoringu bioróżnorodności na podstawie danych molekularnych (DNA) oraz rozwój i utrzymanie ogólnoświatowej, publicznie dostępnej biblioteki referencyjnej kodów kreskowych DNA - Barcode of Life Datasystems (BOLD). Inicjatywą krajowego węzła IBOL zaangażowaną w badania różnorodności genetycznej jest Polish Barcode of Life (PolBOL) - https://www.polbol.uni.lodz.pl/ Celem PolBOL jest konstrukcja publicznie dostępnej biblioteki referencyjnej barkodów DNA dla bioty Polski. Takie działania powinny dotyczyć przede wszystkim gatunków najcenniejszych, dla których rozpoznanie zróżnicowania genetycznego populacji występujących w Polsce ma zasadnicze znaczenie w ich ochronie. Celem działania PolBOL i tym samym wniosku dotyczącego odstęp od zakazów jest: 1) rozpoznanie bioróżnorodności Polski na poziomie molekularnym, 2) udostępnienie wyników tego rozpoznania na ogólnodostępnych platformach BOLD i GIBIF (Global Biodiversity Information Facility), 3) stworzenie w Polsce podstawy referencyjnej do biomonitoringu opartego o markery genetyczne, 4) rozwijanie i popularyzacja badań nad bioróżnorodnością na poziomie genetycznym.

Projekt Biodiversity Genomics Europe (BGE) Consortium ma za główny cel przyspieszanie wykorzystywania genomiki w celu przyspieszenia poznania różnorodności biologicznej, monitorowania jej zmian, i podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie jej spadkowi.

Zapylacze są kluczowe dla ekosystemów lądowych. Zarówno ekologicznie, jak i rolniczo, pełnią one istotne funkcje, które obejmują wiele interakcje na wielu poziomach i są kluczowe dla zachowania światowej różnorodności flory (Ollerton 2017). Owady stanowią jedną z najważniejszych grup zapylaczy (Ollerton 2017). Ocenia się, że zmiany w różnorodności owadów są głównie spowodowane zmianami klimatu i intensywnym użytkowaniem ziemi przez ludzi, w tym utratą siedlisk w wyniku przekształceń terenów i intensyfikacji rolnictwa (Goulson et al., 2015; Ollerton 2017; Outhwaite et al., 2022). Ze względu na intensyfikację i homogenizację użytkowania rolnego w wiejskich obszarach, wykorzystanie ogrodów jako refugium dla różnorodności biologicznej w obszarach miejskich może stać się szczególnie ważne. W rzeczywistości, z uwagi na wzrastającą intensywność rolnictwa w całej Europie, obejmującą między innymi zwiększenie rozmiaru pól, utratę siedlisk nieagrotechnicznych (np. żywopłotów, zagajników) i zwiększone stosowanie środków ochrony roślin, między innymi zmiany te sprawiają, że siedliska miejskie staną się coraz ważniejsze dla wielu gatunków, które obecnie są rzadkie lub nie występują na obszarach rolnych.

W ramach projektu BGE, ogólnym celem tego zadania jest zwiększenie naszego zrozumienia roli siedlisk miejskich w ochronie zapylaczy (i stawonogów) w Europie. W celu oceny tego zagadnienia, projekt "Społeczności Zapylaczy" porówna społeczności zapylaczy w ogrodach miejskich oraz polach użytkowanych rolniczo na różnych obszarach w Europie, używając par pułapek Malaise'a. Ze względu na wzrastającą intensywność rolnictwa w Europie, obejmującą między innymi zwiększenie rozmiaru pól, utratę siedlisk nieagrotechnicznych (np. żywopłotów, zagajników) i zwiększone stosowanie środków ochrony roślin, między innymi zmiany te sprawiają, że siedliska miejskie staną się coraz ważniejsze dla wielu gatunków, które obecnie są rzadkie lub nie występują na obszarach rolnych.





sobota, 20 lipca 2024

Jak, z kim i gdzie buduje się satelity?





SPOTKAJ EKSPERTA: jak, z kim i gdzie buduje się satelity?

Największy polski satelita Eagle Eye czeka w Kalifornii, by na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy Space X polecieć w kosmos. Jak przygotowuje się taką misję? Kto jest niezbędny w zespole budującym wielkiego satelitę? Czy i w jaki sposób nieprzeciętne umiejętności i wiedza specjalistów z Creotech Instruments i innych polskich firm branży kosmicznej rozwijają polską gospodarkę? – dowiesz się o tym, tylko przyjdź 29 lipca, w poniedziałek o godz. 19.00 do Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny.

Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska zaprasza na spotkanie ze specjalistami polskiej firmy sektora kosmicznego Creotech Instruments. Gośćmi będą:

dr Marcin Bieda- Architekt misji EagleEye, Marcin Mazur - Kierownikiem misji EagleEye, dr Piotr Dziuban - Dyrektor Inżynierii, dr Jakub Bochiński – zastępca Dyrektora ds. Produktów Technologii Kosmicznych. To oni są odpowiedzialni za zbudowanie największego polskiego satelity Eagle Eye, we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i firmą Scanway.

Podczas spotkania opowiedzą m.in.
· przez jakie procesy i etapy prac przechodzi zespół tworzący coś, co ma lecieć 510 km ponad Ziemię
· kto przy tym pracuje – osoby z jakim wykształceniem są niezbędne w zespole zajmującym się stworzeniem satelity i zaprogramowaniem jego misji
· jakie perspektywy stoją przed polskim sektorem kosmicznym w najbliższej przyszłości i co ta branża wnosi do polskiej gospodarki
· jak ważna jest rola nauczycieli i edukatorów, którzy wprowadzają tematykę kosmiczną na zajęcia szkolne i poza szkolne, by zainteresować młodzież pracą w sektorze wysokich technologii

Ten ostatni wątek rozwinie Olek Jasiak z Centrum Nauki Kopernik, by pokazać, że udział w wyzwaniu CanSat – zbuduj swojego mini satelitę, do którego Biuro ESERO-Polska zaprasza co roku nauczycieli z zespołami uczniowskimi, daje możliwość młodzieży – już na etapie szkoły średniej – wziąć udział w przygotowaniu i zaprojektowaniu prawdziwej misji kosmicznej oraz wykonaniu jej na pokładzie małego satelity, zbudowanego przez nastolatków.

Kim są goście:
· dr Marcin Bieda - Architekt misji EagleEye, Creotech Instruments
Doktor nauk fizycznych oraz inżynier systemów satelitarnych. Studiował fizykę techniczną oraz elektronikę na Politechnice Warszawskiej. Obecnie jest głównym architektem misji EagleEye oraz zastępcą dyrektora inżynierii w Creotech Instrument.
· Marcin Mazur - Kierownik misji EagleEye, Creotech Instruments
Prezes oraz fundator Fundacji Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”. Zdobywca nagrody Popularyzator Nauki 2010. Pomysłodawca i organizator konferencji „Polska w Kosmosie”. Obecnie kierownik projektów w Creotech Instruments, w tym misji kosmicznej EagleEye.
· dr Piotr Dziuban - Dyrektor Inżynierii, Creotech Instruments
Doktor nauk fizycznych oraz inżynier elektroniki, fotoniki i mikrosystemów. Obronił doktorat na Université de Franche-Comté jako stypendysta Francuskiego Narodowego Centrum Badań Kosmicznych (CNES), kończąc wcześniej studia magisterskie i inżynierskie na Politechnice Wrocławskiej. W Creotech Instruments prowadzi zespół ponad stu inżynierów konstruujących największe misje kosmiczne w kraju.
· dr Jakub Bochiński - Zastępca dyrektora ds. Produktów Technologii Kosmicznych w Creotech Instruments
Doktor nauk fizycznych w obszarze astronomii i astrofizyki. Pracował naukowo na University College London oraz Open University w Wielkiej Brytanii. Odkrywca kilkunastu planet poza Układem Słonecznym. Doradzał Polskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych. Ekspert w zakresie rozwoju nowych produktów i usług, m.in. w ESA Business Incubation Centre. W Creotech Instruments prowadzi Biuro Produktów Technologii Kosmicznych.

Więcej o spotkaniu: https://esero.kopernik.org.pl/spotkaj-eksperta-jak-z-kim-i-gdzie-buduje-sie-satelity/

Obserwuj wydarzenie: https://www.facebook.com/events/440385558460233