Strony

poniedziałek, 18 marca 2024

Wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy Ekologicznej 2024



W dniu 13 kwietnia (sobota) 2024 r. na Wydziale Biologii i Biotechnologii odbędzie się wojewódzki etap XXXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. W naszym województwie w szkolnym etapie  uczestniczyło 1036 uczniów z 46 szkół. Do etapu okręgowego (wojewódzkiego)  zakwalifikowało się 22 uczniów z 12 szkół. Uczniowie zakwalifikowani uzyskali minimum 80% poprawnych odpowiedzi.

O godz. 10.00 uczniowie rozpoczną pisanie testu, potem odbędzie się część ustna. Laureaci pojadą na finał krajowy, który odbędzie sie w czerwcu

O godz. 10.15 zaplanowaliśmy wykład otwarty dla nauczycieli i uczniów, nie biorących udziału w teście. Wykład potrwa ok. 45 minut. 

Wykład: dr hab. Sylwia Lew, prof. UWM "Od Ćmucha do mikrobiomu …rzecz o tym czy mokradła stanowią portal od przeszłości do teraźniejszości i co na to wszystko klimat?"

W dodatkowym terminie zaplanowaliśmy dla chętnych uczniów zajęcia terenowe na terenie UWM (rozpoznawanie pospolitych roślin i zwierząt). Liczymy, że zajęcia te przydatne będą dla uczniów, którzy zakwalifikują się do finału centralnego oraz innych chętnych. Ponadto w terminie późniejszym chcemy zorganizować dodatkowe webinarium, tematycznie związane z wiedzą ekologiczną. W ten sposób chcemy wspomóc nie tylko uczniów, którzy zakwalifikują się do finału centralnego ale także i innych uczniów. 

Organizatorzy wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej:
  • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz 
  • Wydział Biologii i Biotechnologii, 
  • dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie 




czwartek, 14 marca 2024

Jak zasiać łąkę kwietną na wiosnę



20 marca 2024 r. o 9.30 zapraszamy do olsztyńskiego Parku Jakubowo na powitanie wiosny z przedszkolami oraz program edukacyjny z cyklu Jestem Przyjacielem Ziemi.

Jednocześnie zachęcamy do wiosennego siania łąki kwietnej razem z Fundacją Zaangażowani.pl w ramach konkursu Polska Kwitnie (https://www.polskakwitnie.com/). Szczegółowe instrukcje jak zasiać można znaleźć tu: https://www.polskakwitnie.com/regulamin-i-załączniki-do-pobrania zakładka: "Instrukcja przygotowanie podłoża pod wysiew"

"Przygotowanie stanowiska pod łąkę kwiatową

Właściwe przygotowanie to połowa sukcesu. Także przy siewie łąk miejskich na jesieni. Właściwie wysiana łąka wymaga o wiele mniej roboty niż trawnik lub kwietnik. Wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod nią może być jednak znacznie bardziej pracochłonne od zakładania trawnika lub warzywnika.

1. Należy wybrać dobre stanowisko pod siew albo dobrać kwiaty do stanowiska, a nie stanowisko do kwiatów.

2. Trzeba wybrać metodę przygotowania tego stanowiska. Albo usuwamy zupełnie istniejącą darń (ruń, wojłok) albo siejemy wyspowo lub pasowo w istniejący trawnik.

3. Darń usuwamy na głębokość 5-10 cm z trawnika, a jeszcze głębiej z łanów nawłoci. Niewielkie poletka oczyszczamy z darni szpadlem, większe wycinarką do darni, przez orkę lub glebogryzarkę.

4. Po usunięciu darni wykonujemy uprawki. Małe poletko przekopujemy szpadlem, większe albo szczególnie zachwaszczone oramy.

5. Nie pryskamy lecz intensywniej uprawiamy. Małe poletka pielimy ręcznie, większe orzemy, bronujemy lub talerzujemy.

6. Głęboka orka jest szczególnie wskazana na obszarze dawnych warzywników oraz nieużytków porosłych gatunkami inwazyjnymi. Stanowisko glebogryzujemy, zostawiamy na 3-4 tygodnie, czekając na skiełkowanie chwastów. Wschody chwastów i szkodniki zwierzęce niszczymy parokrotnie poprzez grabienie ręczne lub maszynowe. Warto kupić nasiona szelężnika i dosiać go wcześniej, żeby osłabiał trawy i inne chwasty. Można także zasiać przedplony: facelię, grykę, tatarkę, słonecznik (roczny: jadalny lub ozdobny, ale nie topinambur!), rzepik, rzodkiew oleistą i/lub gorczycę białą, czarną, nawet polną.

7. Warto zwabić pożyteczne ptaki: ziarnojady by zniszczyły chwasty, a owadożerne by pozbyć się pędraków. Uwaga! Aktywność ziarnojadów (wróbli, szczygłów, dzierlatek, krukowatych itd.) dobrze nam służy podczas walki z chwastami. Będzie natomiast problematyczna po zasianiu cennych kwiatów i ziół, bo nie chcemy ich wydziobania. Przed siewem kwiatów stawiamy strachy na wróble i aktywizujemy koty np.: stawiając im miseczki z wodą. 

8. Uwaga! Unikamy jako przedplonów odpornych, wieloletnich bobowatych (wyk, łubinów, nostrzyków, krajowych koniczyn), bo zdominują nam przyszłą łąkę, wypierając resztę kwiatów! Po drugie część z nich i tak będzie wprowadzona w ramach mieszanki kwiatów i ziół albo sama się dosieje z okolicy.

9. Zakładając łąkę na części trawnika najpierw usuwamy trawy szpadlem, kultywatorem lub wertykulatorem, potem usuwamy kłącza i rozłogi, potem wałujemy. Dopiero po zwałowaniu siejemy – na dawnym trawniku zwykle siewnikiem mechanicznym.

10. Unikamy ziemi i kompostów nieznanego pochodzenia, w tym tanich ziem ogrodniczych ze sklepów. To rozsadniki chwastów i szkodników!

11. Dostosowujemy raczej skład mieszanki nasion do gleby niż odwrotnie. Jest nieco pięknych ziół lubiących kwaśne, ubogie piaski (np.: bławatek, złocień polny, kocanki piaskowe, dziewanny, wiesiołki) albo przeciwnie - gleby zbyt żyzne dla większości łąk miejskich (np.: kłobuczka, firletka, mydlnica lekarska, sadziec konopiasty, krwawnica, kiprzyca). Wapnujemy tylko tam, gdzie jest to konieczne. Nie wzbogacamy stanowiska w azot (nie nawozimy sztucznie ani nie wprowadzamy międzyplonów bobowatych, usuwamy wierzchnią warstwę gruntu)."

A tu krótsza wersja: https://lakikwiatowe.pl/instrukcja-wysiewu-lak-kwiatowych-jednorocznych-n-2.html

Fundacja dysponuje zestawami nasion do wysiewu. Każda placówka edukacyjna jaka zgłosi się do konkursu "Polska kwitnie" otrzymuje od Fundacji pakiet nasion, przygotowany przez Partnera Projektu. Z jego składem gatunkowym można zapoznać się na stronie, https://www.polskakwitnie.com/regulamin-i-załączniki-do-pobrania w zakładce "Skład mieszanki nasiennej Łąka Dzika Natura 80.20"

środa, 6 marca 2024

Przywitanie wiosny - Jestem Przyjacielem Ziemi



Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, 
Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela i Przyjaciele

zapraszają 20 marca o 9.30 do olsztyńskiego Parku Jakubowo

na program edukacyjny z cyklu

JESTEM PRZYJACIELEM ZIEMI

Głównym tematem będą dwie kampanie społeczne : Moja łączka kwietna i Mała retencja, które poszerzamy o Kampanię Rzecznika Praw Obywatelskich "Ciemna strona światła" i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji "STOP pożarom traw!".

Łączki kwietne pełnią niezwykle ważną rolę:
  • są schronieniem dla bardzo wielu stworzeń
  • dają pokarm pszczołom i innym zapylaczom
  • chronią ziemię przed erozją
  • cieszą oczy bogactwem różnych roślin
Zachęcamy do zakładania łączek kwietnych, a więc jesteśmy przeciwni koszeniu i tym bardziej wypalaniu, które jest niezgodne z prawem ale i zabójcze dla bardzo wielu stworzeń.

Mała retencja służy zagospodarowaniu wód opadowych do zasilania wód gruntowych.To również bardzo ważne dla naszej Ziemi.

Nowy element to kampania RPO o zaśmiecaniu środowiska światłem. Kampania MSWiA "Stop pożarom traw" , jest obecna w naszych programach. W latach 2010-11, byliśmy Podmiotem Wspierającym kampanię Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych "Świadomi zagrożenia".

Ta edycja wiosennej kampanii JESTEM PRZYJACIELEM ZIEMI , zostaje poszerzona o współpracę Dzieci ze swoimi babciami w zakładaniu łączek kwietnych i małej retencji również poza Przedszkolami i Szkołami. Tu wykorzystamy kampanię RPO "Za starość naszą i waszą"; czyli dialog międzypokoleniowy. Seniorzy są bardzo ważnym współautorem naszych programów dla Dzieci. Od 2007 mamy doskonałą współpracę z Kombatantami oraz z seniorami z Caritas Polska.

Nasze Dzieci zachęcamy również do edukacji swoich Babć z tematów bezpieczeństwa seniorów. Kontynuujemy kampanię "Nie daj się nabrać" Komendy Głównej Policji i Narodowego Banku Polskiego; obecnie pn. "Znam te numery". Łączki kwietne Babć i Wnuczków zostaną ocenione i nagrodzone 8 czerwca na pikniku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Współautorami innych bloków edukacyjnych są: Olsztyńska Szkoła Wyższa, Caritas Polska, Fundacja NEBO, Szkoła Podstawowa Nr 11, której Uczniowie będą uczyć Przedszkolaków sztuki reagowania na niemądre pomysły rówieśników, a zwłaszcza nieformalnych liderów. Jest to z kampanii RPD "Odwaga ratuje życie"

Program jest objęty Honorowym Patronatem przez RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH.

w imieniu Organizatorów, z wyrazami szacunku 
Zbigniew Majchrzak, 
Prezes Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela

wtorek, 5 marca 2024

Tydzień Mózgu 2024

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach, wykładach i szkoleniach organizowanych na UWM z okazji ogólnoświatowego #brainawerenessweek. Zaczynamy 11.03.2024. Program dostępny tutaj https://view.genial.ly/65d5d.../guide-tydzien-mozgu-uwm-2024

Więcej także na Facebooku