Strony

środa, 26 stycznia 2022

Podziękowanie


Drodzy Studenci oraz Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii! 

Gala finałowa XVI Plebiscytu Belfer UWM 2021 już za nami. Było pięknie, uroczyście, wyjątkowo! W powietrzu czuć było podniosłość chwili. Były emocje: wzruszenie, radość, podekscytowanie i stres też był Z całego serca dziękuję Państwu za te wszystkie emocje - na długo pozostaną w mojej pamięci. 
Dziękuję za wszystkie głosy, za Wasze wsparcie i zabawę do końca

Olga Jabłońska



wtorek, 18 stycznia 2022

XI Konferencja Adeptów Fizjologii

 

Konferencja naukowa z zakresu fizjologii zwierząt.
Zapraszamy studentów i doktorantów!

Organizatorem konferencji jest Olsztyński Oddział Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Katedra Anatomii i Fizjologii Zwierząt​, Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie​
Więcej aktualnych informacji na fanpage 

czwartek, 13 stycznia 2022

dr Olga Jabłońska w plebiscycie na Belfra roku 2021

 

Poznajcie belfra który reprezentuje Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie
dr Olga Jabłońska!

Pani Doktor to kobieta z cyklu do rany przyłóż. Na jej zajęciach zawsze panuje przyjazna atmosfera, dzięki czemu każdy z radością przychodzi po świeżą dawkę wiedzy, którą Pani Doktor przekazuje z ogromną pasją i zaangażowaniem. Jest to człowiek o anielskiej wręcz cierpliwości, nawet w późnych godzinach wieczornych. Nie zdarzyło się jeszcze nikomu napotkać na jej zły humor. Każdego studenta docenia czy to za krótkie wtrącenie, czy długi monolog (a co najważniejsze – każda wątpliwość, ta mała czy duża, jest na bieżąco rozwiewana). Pani Doktor zachęca studentów do aktywności i tę aktywność nagradza. Jest ona chodzącym promyczkiem, który nawet pod koniec dnia wręcz tryska pozytywną energią. Język angielski to jej chleb powszedni, posługuje się nim jak prawdziwy native speaker. Nie ma momentu, aby Pani Doktor nie starała się pomóc każdemu z osobna. Wychodzi z założenia, że nie ma głupich pytań, w każdym z nich kryje się większa lub mniejsza doza zaciekawienia otaczającym nas światem, co zresztą Pani Doktor od razu wychwytuje i w takim studencie krzewi. Zawsze pozwala studentom rozwijać swoje umiejętności, nawet wychodząc poza zakres obowiązujący w programie studiów.
Wybór odbywa się poprzez stronę internetową, z wykorzystaniem aplikacji do głosowania - https://belfer.uwm.edu.pl/glosuj/

środa, 12 stycznia 2022

Porosty z rodzaju Parmelia w Polsce



Oddział Olsztyński oraz Sekcja LichenologicznaPolskiego Towarzystwa Botanicznego serdecznie zapraszają na wykład otwarty dr Emili Ossowskiej z Pracowni Lichenologii i Mykologii Eksperymentalnej Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Porosty z rodzaju Parmelia w Polsce”.

Wykład odbędzie się on-line na platformie GoogleMeet 20 stycznia 2022 r. o godzinie 18.00.
Link do spotkania - https://meet.google.com/uzu-xzpq-eiw

Zarząd Oddziału Olsztyńskiego PTB
Zarząd Sekcji Lichenologicznej PTB

wtorek, 11 stycznia 2022

Po nitce do … nicienia

Od lewej: Karol Mierzejewski, Monika Carrera,
Robert Stryiński, Isabel Medina - kierownik laboratorium


Sushi, albo w wydaniu polskim - tatar z ryby to bardzo dobra i przystawka do kolacji we dwoje, do rodzinnego przyjęcia czy do spotkania biznesowego. Ale uwaga, zanim zamówisz i zjesz, zastanów się - przestrzega mgr Robert Stryiński z Katedry Biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii.

Mgr Robert Stryiński jest doktorantem na interdyscyplinarnych studiach doktoranckich z zakresu biologii i biotechnologii na Wydziale Biologii i Biotechnologii. Naukowo zajmuje się nicieniem pasożytniczym Anisakis simplex. To pasożyt układu pokarmowego morskich ssaków. Inwazyjne larwy nicienia w swoim złożonym cyklu rozwojowym występują u ryb i głowonogów (to np. ośmiornice i kałamarnice) przez co owoce morza mogą być niebezpieczne dla spożywających je ludzi. Badania naukowe dowodzą, że nicieniem jest zarażonych 80-90% tak dobrze nam znanych śledzi i dorszy. Te smaczne ryby mogą ponadto być nosicielami innych pasożytów, ale poprzestańmy na Anisakis simplex. Wystarczy.

W ostatnich latach służba zdrowia w Japonii, Hiszpanii i we Włoszech odnotowuje coraz liczniejsze przypadki zakażenia człowieka przez nicienie. Dlaczego właśnie tam? Bo tam ryb i owoców morza na surowo spożywa się najwięcej. Także w Polsce słychać o częstszych niż kiedyś zakażeniach nicieniem. Prawdopodobnie odpowiadają za to przychodzące do nas nowe nawyki żywieniowe, czyli coraz częściej pojawiające się na naszych stołach surowe ryby.

Nicienie bytują w układzie pokarmowym swych nosicieli. Wystarczy więc ryby i wypatroszyć i niebezpieczeństwo maleje. Larwy nicieni niszczy także smażenie, gotowanie oraz mrożenie do -20 st. C, więc nawet osobniki zakażone są bezpieczne. Z pozoru.

Po śmierci żywiciela larwy nicieni przechodzą z przewodu pokarmowego do tkanek ryb. Człowiek może się stać przypadkowym żywicielem nicieni. Wywołują one w ludzkim organizmie chorobę –anizakiozę. To chorobą dość rzadko rozpoznawaną. Jak się objawia?

Główne symptomy to nudności, wymioty, silny ból brzucha, biegunka i stany podgorączkowe. Objawy utrzymują się do około 2-3 tygodni – przez okres przebywania żywego pasożyta w przewodzie pokarmowym.

Te objawy to skutek obecności żywych larw pasożyta w układzie pokarmowym człowieka, ale w literaturze medycznej opisywano przypadki ostrych reakcji alergicznych, pokrzywki, napadów astmy, obrzęków naczynioruchowych, a w najgorszych przypadkach wstrząsów anafilaktycznych po spożyciu ryb zawierających larwy nicieni.

- To alergiczne reakcje ludzkiego organizmu na białka nicieni. Niektóre z tych białek są termo stabilne i obróbka termiczna nie zmienia ich właściwości. W związku z tym spożycie zakażonej usmażonej czy ugotowanej ryby też może stać się przyczyną choroby – alergicznej anisakiozy. Tych objawów wielu niedoświadczonych lekarzy nie wiąże z zakażeniem nicieniami. Szukają innych przyczyn, przecz co znalezienie właściwej diagnozy wydłuża się. Z tym się łączy wydłużenie cierpień pacjenta – wyjaśnia mgr Stryiński.

Robert Stryiński bada właśnie te białka. Gdzie? W swojej katedrze pod okiem dr hab. Elżbiety Łopieńskiej-Biernat, prof. UWM z Katedry Biochemii, ale nie tylko tam. Już 4 razy prowadził badania za granicą w Instytucie Badań Morskich w Vigo w Hiszpanii. Dlaczego tam?

- Bo tam pracują najwięksi specjaliści od pasożytów zwierząt morskich i proteomiki – nauki zajmującej się białkami. Mają doskonale wyposażone laboratoria, np. orbitrap - wysokoprzepustowy chromatograf cieczowy sprzężony ze spektrometrem mas i chętnie dzielą się swoją wiedzą nawet z młodymi naukowcami – wyjaśnia Robert Stryiński.

Pierwszy raz trafił do instytutu w Vigo jeszcze na studiach w 2017 r. z programu Erasmus+. Dostał się wtedy pod opiekę dr Moniki Carrera – uznanej ekspertki od badań proteomicznych. Efektem 3-miesiecznego pobytu w Vigo był katalog białek 2 stadiów rozwojowych nicienia i międzynarodowa publikacja na ich temat w czasopiśmie „Journal of Proteomics”.

Drugi raz Robert pojawił się w Vigo już w następnym roku. Też z Erasmusa. Trzeci raz w 2019 roku wspólnie z prof. Łopieńską-Biernat naukowcy z UWM ponownie odwiedzili Hiszpanię. We współpracy z dr Carrerą naukowcy z Kortowa prowadzili dalsze badania nad proteomiką nicienia, w tym nad egzosomami – pęcherzykami zewnątrzkomórkowymi, których nicienie używają do przenoszenia molekuł (m.in. RNA i białek) do organizmu żywiciela i osłabiania odpowiedzi immunologicznej gospodarza na zarażenie. To słabo poznany mechanizm obronny nicieni, dzięki któremu pasożyty maskują swoją obecność przed układem immunologicznym swoich żywicieli. Tym mechanizmem teraz zajmuje się mgr Stryiński. Na początku 2020 r. tuż przed wybuchem pandemii Robert zawitał do Vigo 4. raz. Tym razem z programu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Pojechał tam z kolegą Karolem Mierzejewski - doktorantem z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt na WBiB, z którym prowadzi wspólne badania dotyczące proteomiki. Efektem tego wyjazdu i współpracy był artykuł naukowy w czasopiśmie „Molecular & Cellular Proteomics” oraz rozdział w monografii dotyczący szczegółowego protokołu laboratoryjnego, na którym oparte były analizy proteomiczne nicienia A. simplex, a który teraz może służyć jako wzór dla innych naukowców.

Pandemia COViD zatrzymała Roberta w Kortowie, ale kontaktów z Vigo nie zerwał. Jego dorobek naukowy już został dostrzeżony. Otrzymał za pierwszą swoją pracę naukową nagrodę Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego im. Witolda Stefańskiego nadawaną za oryginalną i wyróżniającą się pracę w dziedzinie parazytologii. W ubiegłym roku zaś Europejska Federacja Parazytologów przyznała mu nagrodę Young Scientist Award mającą na celu stymulowanie udziału młodych parazytologów w badaniach, a tym samym przyczynienie się do postępu badań parazytologicznych w Europie.

- Jest to dla mnie bardzo duże wyróżnienie. Te nagrody bardzo mnie cieszą i motywują do dalszej pracy, bo miło być docenianym przez tak ważne gremia. Zagraniczne staże naukowe? Gorąco polecam. Otwierają różne możliwości i rozwijają pod każdym względem. Dzięki nim nie nawiązałbym współpracy z dr Moniką Carrerą i moja naukowa droga mogłaby mieć inny przebieg. Biuro Współpracy Międzynarodowej UWM ma różne propozycje i wyjazdów i dużo pomaga w ich przygotowaniu. Dlatego zachęcam koleżanki i kolegów, aby z jego pomocy korzystali jak najczęściej – zapewnia Robert.

źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/po-nitce-do-nicienia

piątek, 7 stycznia 2022

Dr Olga Jabłońska - finalistka plebiscytu Belfer UWM 2021



Szansę ma tytuł Belfra UWM 2021 ma m.in. dr Olga Jabłońska, która w finale reprezentuje Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak przyjęła to wyróżnienie? Czym zajmuje się na uczelni i w jaki sposób korzysta z czasu wolnego? Posłuchajcie!

Dr Olga Jabłońska naukowo związana jest z Katedrą Zoologii. A czym dokładnie zajmuje się na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? "Moje zainteresowania naukowe dotyczą podstaw molekularnych różnych procesów fizjologicznych, które zachodzą u ryby poliploidalnych, czyli takich, które zawierają zwiększoną liczbę chromosomów. Analizuję różne białka i geny, które uczestniczą w rozwoju układu rozrodczego tych ryb. Badam też rolę procesu programowanej śmierci komórki, czyli apoptozy - właśnie w rozwoju gonad u tych ryb. Jestem biologiem molekularnym i fizjologiem zwierząt, więc moją wiedzę i doświadczenie przekazuję też studentom na takich zajęciach jak: genetyka, diagnostyka cytogenetyczna zwierząt i techniki molekularne w taksonomii zwierząt. To główne przedmioty, które realizuję."

Jak zareagowała na nominację do finału plebiscytu Belfer UWM 2021? "Sama nominacja była dla mnie dużym zaskoczeniem i ogromną niespodzianką. To dla mnie taki dydaktyczny Oskar - duży sukces osobisty i ogromna nagroda za ciężką pracę dydaktyczną i chyba pracę, którą dobrze wykonuję. Ten ciężki wkład nie do końca jest na co dzień nagradzany. Brakuje takiego premiowania osób, które wkładają duży wysiłek i serce w pracę dydaktyczną" - mówiła w studiu Radia UWM FM finalistka plebiscytu Belfer UWM. I dodała: "Cały czas uczę się tak naprawdę być dobrym dydaktykiem i wykładowcą. Ta praca jest wyzwaniem, bo potrzeba ciągłego doskonalenia. Trzeba być otwartym na wiedzę i innowacje. Dlatego staram się moje wykłady i ćwiczenia cały czas udoskonalać i dostosowywać do potrzeb studentów. Ta praca jest na pewno też ogromną przyjemnością. Fajnie jest obserwować to, jak rozwijają się studenci."

Z dr Olgą Jabłońską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

źródło: Radio UWM FM