Strony

sobota, 19 grudnia 2020

Nabór do Programu Ambasadorskiego, w ramach którego wspiera rozwój aktywnych nauczycieli i nauczycielek

 

Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO Polska (działa w Centrum Nauki Kopernik) ogłasza nabór do Programu Ambasadorskiego, w ramach którego wspiera rozwój aktywnych nauczycieli i nauczycielek, którzy w pracy z uczniami wykorzystują tematykę kosmiczną. Ten program jest także skierowany do studentów, inżynierów, ludzi nauki, którzy propagują lub w swoich projektach/ na zajęciach wykorzystują tematykę kosmiczną.

Zgłoszenia i wymagane dokumenty należy przesłać do 31 grudnia na adres: esero@kopernik.org.pl

Uczestnictwo w Programie umożliwia zaprezentowanie swoich projektów edukacyjnych aktywizujących młodzież do uczenia przez działanie, poszerzenie zakresu swojej działalności edukacyjnej, dzięki wsparciu finansowemu ze strony ESERO Polska, pogłębienie wiedzy poprzez udział w organizowanych przez ESERO warsztatach i projektach oraz daje możliwość wykorzystania szerokich kontaktów z ekspertami instytucji sektora kosmicznego.

Nauczycielu, jeżeli prowadzisz na co dzień ciekawe lekcje np. z wykorzystaniem danych z satelitów czy obrazowania kosmicznego albo planujesz projekty angażujące uczniów, ale związane z edukacją kosmiczną, to zostań Ambasadorem / Ambasadorką Programu ESERO. Uzyskasz:

  • Finansowanie działalności na poziomie 3000 zł rocznie
  • Preferencyjny dostęp do wydarzeń ESERO-Polska (wykłady, warsztaty), oraz zasobów (np. pudełka edukacyjne)
  •  Możliwość uczestniczenia w szkoleniach trenerskich Centrum Nauki Kopernik
  • Formalną kwalifikację jako trenerów/mówców podczas wydarzeń ESERO-Polska
  • Pomoc przy organizacji autorskich wydarzeń edukacyjnych o tematyce kosmicznej

Szczegóły programu: https://esero.kopernik.org.pl/program-ambasadorski-2021-termin-przesylania-zgloszen-do-31-12-2020/

Las Zagadkas



Za chwilę Święta, więc każdy z Was pewnie ma mnóstwo na głowie. Ale ja już dziś chciałabym Was bardzo zaprosić na Noc Biologów w Iławie. Co roku razem z dziećmi biorę udział w tym wydarzeniu na olsztyńskim Uniwersytecie, ale obecnie impreza odbywa się głównie on-line. Postanowiłam w związku z tym zaprosić iławian do Lasku Miejskiego, by poczuli choć trochę klimat Nocy Biologów i być może w przyszłości osobiście wybrali się na to wyjątkowe wydarzenie. Do Las Zagadkas potrzebne są: wesoła ekipa - koniecznie z dzieciakami, telefon z czytnikiem QR kodów oraz internetem i zapał do rozwiązywania zagadek przyrodniczych.

Udział w zabawie jest bezpłatny.

Ogromnie dziękuję tym którzy mnie wspomagają w tym wydarzeniu: Stanisław Czachorowski, Alina Rodziewicz, Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, Wydział Biologii i Biotechnologii UWM, Spotkania z Nauką UWM, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Urząd Miasta Iława oraz Leśny Przewodnik Iława i okolice Jezioraka.

Będą nagrody! Zapraszam 8 i 9 stycznia 2021 od strony stacji Iława Miasto Do zobaczenia!


Justyna Jaskólska
(absolwentka)

wtorek, 15 grudnia 2020

Kortowski Mikołaj VII edycja



Szanowni Państwo, 
chciałabym poprosić Państwa o poświęcenie kilku minut w celu zapoznania się z corocznie prowadzoną zbiórką Kortowski Mikołaj. Rok temu udało się nam zebrać niezwykle wysoką kwotę ponad 20 tysięcy złotych, dzięki której wspomogliśmy niepełnosprawnego chłopaka. W tym roku chcemy pomóc Joannie Łuczyńskiej, studentce drugiego roku administracji i cyfryzacji na Wydziale Prawa i Administracji. Od dziecka choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz wodogłowie. Mimo wielu operacji, terapii i rehabilitacji Asia na co dzień musi poruszać się na wózku, ponieważ cierpi na niedowład ciała poniżej pasa. Interesuje się fotografią oraz jest bardzo aktywna społecznie. Na co dzień udziela się w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, pomagając młodym, niepełnosprawnym osobom, poruszającym się na wózkach inwalidzkich, w nauce codziennych czynności. Pokażmy, że dobro wraca! Pieniądze, które uda się zebrać, przeznaczone zostaną na nowy wózek inwalidzki dla Asi. Będzie to specjalny, dopasowany wózek aktywny ręczny, dzięki któremu będzie mogła usamodzielnić się jeszcze bardziej. W tym roku zbiórkę realizujemy przy współpracy z Charytatywnie Allegro. Kupujcie cegiełki, licytujcie przedmioty lub sami wystawiajcie rzeczy na aukcji charytatywnej w ramach Kortowskiego Mikołaja! Gdyby Państwo wyrazili chęć wystawienia jakiegokolwiek przedmiotu czy voucheru a potrzebowali w tym pomocy możecie Państwo poprosić o pomoc Przewodniczącą RWSS Kamilę Kibitlewską. Poniżej umieszczony jest bezpośredni link do zbiórki na Allegro. Co najważniejsze - nie trzeba mieć konta aby wspomóc! 
Każda złotówka się liczy. 


 Kamila Kibitlewska 
 Przewodnicząca RWSS WBIB

sobota, 12 grudnia 2020

Grudniowe webinaria dla licealistów



Zapraszamy licealistów na kolejne webinaria, organizowane w ramach Cyklicznych spotkań z nauką. 


Tematy wykładów on line:
  • 9.00 - 9.45 - dr hab. Anna Cieślińska „Jak rozpoznać krowy, które dają „zdrowe” mleko – genotypowanie w praktyce”  
  • 10.00 - 10.45 - dr Olga Jabłońska „Różne oblicza śmierci komórki” 
  • 11.00 - 11.45 - dr Izabela Jabłońska-Barna „Różnorodność biologiczna – znaczenie i przyczyny utraty" 
  •  12.00 - 12.45 - dr hab. Beata Kurowicka „Homeostaza – krótki kurs w godzinę” 
Wykłady (wraz z krótką dyskusją) odbędą się w formie zdalnej; platforma ClickMeeting. Otrzymają Państwo linki aktywacyjne do każdego wykładu oddzielnie, które pozwolą dołączyć do wybranego spotkania on-line.

Zgłoszenia udziału:  
dr hab. Dorota Juchno, prof. UWM  e-mail: juchno@uwm.edu.pl telefon: 89 523 33 19

czwartek, 3 grudnia 2020

Prostoskrzydłe Polski - najnowsze infromacje




Do końca grudnia br. zbieramy dane do kolejnej aktualizacji map na stronie Projektu: https://orthoptera.entomo.pl/index.php/ ... ieszczenia

Dziękujemy Wszystkim za mnóstwo cennych danych! Każdy rekord z podaną lokalizacją trafi do Bazy danych! Trzy sezony zbierania informacji do "Atlasu rozmieszczenia prostoskrzydłych Polski" minęły nie wiadomo kiedy! W następnych latach będziemy kontynuować prace, aby jak najlepiej poznać rozmieszczenie krajowych Orthoptera. Każda obserwacja jest dla nas cenna! Szczególnie mało danych jest z województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i łódzkiego. Nie obędzie się bez eksploracji terenowej w te największe białe plamy, swoiste "terra incognita" w poznaniu prostoskrzydłych Polski. Zapewne bardzo ciekawa fauna tych owadów występuje na często, niedostępnych poligonach wojskowych! Dzięki wielu platformom gromadzenia informacji: Grupy na FB, ornitho.pl, iNaturalist, entomo.pl oraz indywidualnym badaniom twórców Projektu - wydatnie wzrosło poznanie rozmieszczenia tych interesujących owadów. Kilka gatunków jest obecnie w silnej ekspansji terytorialnej: nie tylko długoskrzydlak czy modliszka, ale również nadrzewek południowy, wątlik kropkowany, świerszcz południowy, nakwietnik trębacz, piechotek błotny i pasikonik stożkogłowy. Coraz lepiej poznajemy rozmieszczenie tajemniczych górskich zrówienek Isophya sp., nabocznia bagiennego czy związanego z mrowiskami - mrowiszczaka. Dzięki obserwacjom wielu osób po wielu latach znów stwierdzono występowanie szarańczy wędrownej, czy istnienie populacji tak rzadkich gatunków jak: bezskrzydlak pieszy i trajkotka czerwona. Stwierdzono również, że synantrop cieplarniany jakim jest egzotyczny (pochodzący ze wschodniej Azji) - śpieszek cieplarniany nadal występuje w naszym kraju, choć do niedawna od prawie 60 lat nie było o nim informacji! Kończąc, raz jeszcze dziękujemy za każdą, nawet pojedynczą obserwację!

Pozdrawiam
Przemysła Żurawlew