Strony

piątek, 27 listopada 2020

Właściwości lecznicze i dietetyczne grzybów jadalnych (webinarium)



Szanowni Państwo,

Z przyjemnością chciałabym zaprosić na otwarte webinarium na temat „Właściwości lecznicze i dietetyczne grzybów jadalnych”. Wykład przestawi prof. dr hab. Bożena Muszyńska z Katedry i Zakładu Botaniki Farmaceutycznej, Collegium Medicum, UJ Kraków.

Termin spotkania: 14 grudnia 2020 godzina 18.00, aplikacja MS TEAMS.

Plakat z linkiem dostępu w załączeniu.

Jest to pierwsze z cyklu spotkań/webinariów, mających na celu propagowanie wiedzy na temat mykologii medycznej. Wykłady/webinaria będą przeznaczone dla naukowców zajmujących się tematyką mykologii medycznej, studentów kierunków medycznych i biologicznych, producentów związków opartych na metabolitach grzybów (w szczególności leków i suplementów diety), uczniów szkół średnich oraz wszystkich entuzjastów mykologii. 

Bardzo prosimy o rozpropagowanie informacji o webinarium wśród Państwa znajomych i współpracowników z innych uczelni.

W imieniu Zarządu Sekcji Mykologia Medyczna Polskiego Towarzystwa Mykologicznego

Przewodniczący
Anna Biedunkiewicz

środa, 25 listopada 2020

"Cykliczne spotkania z nauką". Naukowcy z UWM popularyzują nauki biologiczne

 
Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM realizują kolejny projekt edukacyjny. "Cykliczne spotkania z nauką" adresowane są do uczniów szkół średnich i mają szansę stać się edukacyjnym hitem. Pierwszych wykładów online słuchało ponad 200 osób.

Po kilkuletnim edukacyjnym projekcie "Uniwersytet młodego odkrywcy", kierowanym do najmłodszych, przyszedł czas na program adresowany do uczniów szkół średnich. Naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM od lipca rozpoczęli "Spotkania z nauką". To szeroko zakrojone przedsięwzięcie popularyzujące nauki biologiczne i biotechnologiczne. W listopadzie zainaugurowali wykłady online pod hasłem "Cykliczne spotkania z nauką".

- Proponujemy 12 spotkań, niestety na razie tylko w formie zdalnej. Podczas każdego spotkania odbywają się 4 wykłady, każdy po 45 min. Tematyka obejmuje zagadnienia z biologii, ale podane w formie popularnonaukowej, zrozumiałej dla słuchaczy. Jeżeli młody człowiek usłyszy język hermetyczny, z niezrozumiałą terminologią, może się zniechęcić do biologii, a tego nie chcemy. Biologia jest fajna, ciekawa i praktyczna - mówi dr hab. Dorota Juchno, prof. UWM z Katedry Zoologii Wydziału Biologii i Biotechnologii, koordynatorka "Cyklicznych spotkań z nauką".

Pierwsze spotkanie 24 listopada rozpoczęło się wykładem o grzybach, następny był poświęcony biologii molekularnej, kolejne chromosomom i wirusom. Prelekcje wygłosili kolejno: dr hab. Anna Biedunkiewicz, dr hab. Grzegorz Panasiewicz, prof. UWM; prof. Alicja Boroń (na zdj.) i dr hab. Dorota Górniak, prof. UWM. Wszyscy są pracownikami naukowymi Wydziału Biologii i Biotechnologii. Wykładów można było słuchać jednocześnie na platformie Clickmeeting oraz dzięki serwisowi YouTube.

- Wszystko przebiegło pomyślnie i bez zakłóceń. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Na Clickmeeting na każdy wykład logowało się 50 osób – czyli maksymalna dopuszczalna liczba słuchaczy, natomiast poprzez YouTube słuchało nas ponad 100 osób. Słuchały nas całe klasy. Już po pierwszym wykładzie na czacie zaczęły pojawiać się pytania do wykładowcy. Wiele osób wysłuchało też wszystkich prelekcji. Byliśmy mile zaskoczeni, że uczniowie zadawali tyle pytań, a na koniec dziękowali za wykłady. Moim zdaniem wszystkie wystąpienia były świetnie przygotowane, dobrze i przystępnie zaprezentowane. Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom, naprawdę stanęli na wysokości zadania – nie ukrywa zadowolenia prof. Juchno.

Z wykładów korzystają nie tylko uczniowie. Okazało się, że wielu nauczycieli biologii traktuje je jako poszerzenie i uzupełnienie swojej wiedzy nabytej na studiach.

- Kiedy wysyłaliśmy zaproszenia do szkół, zainteresowanie było bardzo duże. Głównie ze strony liceów, chociaż nasze wykłady adresujemy do każdego miłośnika wiedzy. Niektóre szkoły zgłaszają wszystkie klasy o profilu biologiczno-chemicznym - mamy taką szkołę z Gdańska. Zgłaszają się też indywidualnie nauczyciele. Wiem, że wielu z nich na studiach nie uczyło się np. biologii molekularnej, ponieważ 20-30 lat temu ta nauka była jeszcze w powijakach, a jej elementy są teraz w programie nauczania klas o profilu biol-chem w liceach. Nauczyciele nie mają możliwości zdobycia tej wiedzy w laboratoriach i mogą się opierać tylko na podręcznikach. Widzę, że zainteresowanie tym tematem jest największe. Wielu chce uczestniczyć we wszystkich wykładach z dziedziny biologii molekularnej czy genetyki - podkreśla prof. D. Juchno.

- "Cykliczne spotkania z nauką" wzbudzają zainteresowanie także wśród nauczycieli szkół podstawowych, więc obiecaliśmy, że przygotujemy coś specjalnego także i dla nich - dodaje prof. Juchno.

Tytuły i harmonogram wykładów można odszukać na stronie internetowej, poświęconej projektowi. Wszystkie nagrania najprawdopodobniej będą dostępne w serwisie YouTube. Kolejny blok wykładów zaplanowano 17 grudnia. Być może do projektu dołączą także naukowcy z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Nauk o Zdrowiu prowadzący badania związane z biotechnologią.

Projekt "Spotkania z nauką" otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przedsięwzięcie potrwa 2 lata. W tym czasie zaplanowano 4 pikniki naukowe, obozy naukowe na UWM, warsztaty, wykłady i kawiarenki naukowe oraz wystawy. Na ile pandemia koronawirusa pozwoli zrealizować plany - czas pokaże.

Małgorzata Hołubowska
fot. A. Koryzno

niedziela, 15 listopada 2020

Wszechnica PAN zaprasza na Dwugłos w sprawie: „O wodzie ekologicznie i medycznie”




W drugim spotkaniu z cyklu Wszechnicy PAN – Dwugłos w sprawie: „O wodzie ekologicznie i medycznie”, które odbędzie się na platformie Teams w dniu 19 listopada o godz. 13.00, udział wezmą prof. dr hab. Beata Januszko-Giergielewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), która przedstawi temat „Woda –lekarstwo czy toksyna?”, a także prof. dr hab. Tomasz Okruszko (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa), który zaprezentuje temat: "Środowiskowe aspekty w kształtowaniu zasobów wodnych”, serdecznie zapraszamy!

Link do wydarzenia (zapisy)

źródło informacji: http://www.olsztyn.pan.pl/

piątek, 13 listopada 2020

Dwugłos w sprawie „O chorobach wirusowych”

 

W imieniu prof. Włodzimierza Bednarskiego – organizatora spotkań oraz prof. Andrzeja Ciereszko, Prezesa Oddziału, serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach Wszechnicy PAN - Dwugłos w sprawie


Wykład „O chorobach wirusowych”, odbędzie się online na platformie Teams w dniu 17 listopada o godz. 13.00

Prelegentami będą: dr Magdalena Weidner-Glunde, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie (przedstawi temat: „SARS-CoV-2 – co już wiemy”) oraz dr hab. n. med. Andrzej Eljaszewicz, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (zaprezentuje temat: „Odpowiedź immunologiczna podczas zakażenia wirusowego – lekcje wyciągnięte z SARS-CoV -2”.

Link do wydarzenia:

Dwugłos o chorobach wirusowych

czwartek, 12 listopada 2020

Prelegenci Seminarium z cyklu Otwieranie Nauki - Praktyka i Perspektywy



Dr hab. inż. JUSTYNA MOŻEJKO-CIESIELSKA
Wiceprzewodnicząca Rada Młodych Naukowców. Doktor habilitowana w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki biologiczne. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Mikrobiologii i Mykologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z mikrobiologiczną syntezą biodegradowalnych polimerów. Kierownik projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki.

Odbyła liczne staże m.in. w University of Cambridge i University of Oxford w Wielkiej Brytanii, University of Aveiro w Portugalii, University of Applied Sciences w Offenburgu. Za osiągnięcia naukowe otrzymała nagrody i stypendia o zasięgu krajowym i międzynarodowym między innymi stypendium dla wybitnych młodych naukowców (MNiSW), stypendium „Maria und Georg Dietrich” oraz DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Posiada doświadczenie w zakresie eksperckim w gremiach takich jak: Zespół doradczy do oceny wniosków o przyznanie stypendiów dla studentów i wybitnych młodych naukowców, Zespół oceniający do spraw wymiany bilateralnej Naukowców w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jako wiceprzewodnicząca Rady Młodych Naukowców jest zaangażowana w identyfikowanie barier rozwoju kariery młodych naukowców i przygotowanie propozycji rozwiązań wspierających ich rozwój. Członkini Stowarzyszenia „Top500 Innovators”, Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów oraz Polskiego Towarzystwa Genetycznego. 

Więcej o seminarium: http://bg.p.lodz.pl/onpp2020



Tegoroczne bezpłatne Seminarium odbędzie się online 24 listopada 2020 r., i zgodnie z założeniami, ma być przedsięwzięciem skupiającym szerokie grono zarówno bibliotekarzy i specjalistów pracujących w bibliotekach akademickich, a także naukowców i wydawców prac naukowych. Wymiana wiedzy i doświadczeń między naukowcami, bibliotekarzami i wydawcami będzie elementem dyskusji na temat realizacji działań wspierających otwieranie nauki w Polsce.

Trudny czas pandemii, trwający w Polsce od marca 2020 r. spowodował wprowadzenie licznych zmian organizacyjnych w szkołach wyższych, w tym w bibliotekach akademickich oraz w organizacji dydaktyki.

Wirtualne seminarium będzie również okazją do dyskusji o aktualnych zagadnieniach związanych ze skutkami COVID-19 w działalności uczelni, takimi jak zmiana organizacji pracy, elastyczność w zakresie świadczenia usług przez biblioteki, a także wpływ tych zmian na tworzenie oraz realizację polityki otwartej nauki.

Seminarium Otwieranie Nauki: Praktyka i Perspektywy 2020 jest piątą edycją wydarzenia. Poprzednio gospodarzami były: Biblioteka Politechniki Krakowskiej (2016), Centrum Naukowej Informacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (2017), Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu (2018), Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (2019).

środa, 11 listopada 2020

Już przygotowujemy program na Noc Biologów 2021

poniedziałek, 9 listopada 2020

Ruszyła Akademia Ciekawości UWM w Olsztynie

 


Akademia Ciekawości to nowy projekt realizowany przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głównym powodem powstania tego projektu jest aktualna sytuacja epidemiologiczna, która uniemożliwia tworzenie wielu wydarzeń, a celem nadrzędnym jest popularyzacja nauki i wartościowych treści. Nieodłącznym elementem Akademii jest studio nagraniowe, w którym realizowane będą wszystkie projekty.





niedziela, 8 listopada 2020

Poszukiwani są wolontariusze do pomocy w stacji sanitarno-epidemiologicznej

 


❗️PILNE❗️
Poszukiwani są wolontariusze do pomocy w stacji sanitarno-epidemiologicznej❗️
Wolontariat daje możliwość zaliczenia części zajęć praktycznych lub praktyk.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem:

Drogie studentki i drodzy studenci!

Wychodzimy do Was z prośbą w imieniu Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie o pomoc w tych ciężkich czasach. Poszukiwani są wolontariusze z różnych wydziałów do konkretnych zadań. Dzięki udziału w wolontariacie będziecie mogli ubiegać się o zaliczenie zajęć, części zajęć lub praktyk!

Poszukiwani są studenci i doktoranci:

  1. z wiedzą z zakresu biologii – osoby z  weterynarii, biologii oraz innych pokrewnych kierunków, których zadaniem będzie prowadzenie wywiadów telefonicznych z pacjentami potencjalnie zakażonymi SARS-CoV-2
  2. z Wydziału Prawa i Administracji ze znajomością KPA do nakładania kar w trybie administracyjnym
  3. z wiedzą z zakresu informatyki

Prośba ma charakter pilny, prosimy o mobilizację! Zgłaszać możecie się poprzez wypełnienie WNIOSKU i złożenie go do Władz Wydziału/Szkoły Zdrowia Publicznego/Filii w Ełku.

piątek, 6 listopada 2020

Program BioLAB - staże badawcze w USA

Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech instytucji w USA studentom studiów magisterskich oraz doktoranckich nauk biologiczno-chemicznych i medycznych:

  • University of Virginia, Charlottesville
  • University of Chicago, Chicago
  • University of Texas: Southwestern Medical Center, Dallas
  • Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City
Podczas stażu studenci prowadzą samodzielne badania w nowoczesnych laboratoriach, których wyniki często są publikowane w recenzowanych czasopismach naukowych. Oprócz tego biorą aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę. W niektórych przypadkach mają również możliwość wykorzystania wyników badań do pracy magisterskiej/doktorskiej w uczelni macierzystej.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej programu BioLAB: https://fulbright.edu.pl/biolab/

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i doktorantów nauk biologiczno-chemicznych do składania wniosków do Programu BioLAB 2021-22. Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2021 r.


Program BioLAB umożliwia odbycie rocznego stażu badawczego w laboratorium znajdującym się w jednej z czterech instytucji w USA: 

  • University of Virginia, Charlottesville

  • University of Chicago, Chicago

  • University of Texas: Southwestern Medical Center, Dallas

  • Oklahoma Medical Research Foundation, Oklahoma City


Podczas stażu studenci prowadzą samodzielne badania w nowoczesnych laboratoriach, których wyniki często są publikowane w recenzowanych czasopismach naukowych. Oprócz tego biorą aktywny udział w życiu amerykańskiej uczelni, uczestniczą w seminariach, wykładach gościnnych oraz poznają amerykańską kulturę. W niektórych przypadkach mają również możliwość wykorzystania wyników badań do pracy magisterskiej/doktorskiej w uczelni macierzystej. 


Udział w Programie obejmuje:

  • Stypendium w wysokości ~ $29 500 – $33,000, w zależności od kosztów utrzymania, w niektórych przypadkach uwzględniające zwrot kosztów podróży; pełne ubezpieczenie medyczne

  • Pomoc w otrzymaniu wizy F-1 lub J-1 na pobyt w USA (koszt wyrobienia wizy pokrywa student)

  • Przygotowanie do wyjazdu prowadzone przez pracowników Komisji Fulbrighta oraz absolwentów programu


O staż w ramach Programu BioLAB mogą się ubiegać osoby, które:

  • Spełniają wymagania do otrzymania wizy F-1 lub J-1

  • Studiują kierunek biologiczny, chemiczny lub medyczny

  • W roku wyjazdu będą studentami studiów magisterskich lub doktoranckich w polskiej uczelni lub jednostce badawczej i utrzymają aktywny status studenta podczas stażu

  • Uzyskały wysoką średnią z toku studiów (4,0 lub wyższą)

  • Wykazują się dobrą znajomością języka angielskiego, zwłaszcza w zakresie terminologii naukowej


Formularz zgłoszeniowy i wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie fulbright.edu.pl/biolab.


czwartek, 5 listopada 2020

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy artykuł naukowy napisany przez doktoranta Wydziału Biologii i Biotechnologii

Dziekan oraz Przewodniczący WRSD Wydziału Biologii i Biotechnologii ogłaszają, że Konkurs na najlepszy artykuł naukowy napisany przez doktoranta Wydziału Biologii i Biotechnologii w roku akademickim 2019/2020 wygrywa publikacja naukowa autorstwa Pani mgr Marleny Gudelskiej pt.: “The expression of chemerin and its receptors (CMKLR1, GPR1, CCRL2) in the porcine uterus during the oestrous cycle and early pregnancy and in trophoblasts and conceptuses” opublikowana w czasopiśmie Animal (doi: 10.1017/S175173112000097X; IF=2.4, MNiSW 200 pkt).

Komisja Konkursowa przyznaje Pani mgr Marlenie Gudelskiej dofinansowanie w wysokości 3000 PLN, które może być przeznaczone na prowadzenie dalszej działalności naukowej zgodnie z §5 Regulaminu Konkursu Wydziału Biologii i Biotechnologii na najlepszy artykuł napisany przez doktoranta.

Serdecznie gratulujemy!
Przewodniczący WRSD WBiB - mgr Robert Stryiński
Dziekan WBiB - prof. dr hab. Iwona Bogacka

środa, 4 listopada 2020

Dr Wioleta Czelejewska - „Rola neurokininy A i B w lokalnej regulacji wydzielania prolaktyny u świni domowej (Sus scrofa domestica) podczas cyklu rujowego"

 

Z wielką radością informujemy, że 29. października 2020 podczas posiedzenia Rady Naukowej Dyscypliny nauki biologiczne, stopień doktora otrzymała Pani Wioleta Czelejewska z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt, UWM w Olsztynie. Świeżo upieczona Pani Doktor realizowała pracę pt. „Rola neurokininy A i B w lokalnej regulacji wydzielania prolaktyny u świni domowej (Sus scrofa domestica) podczas cyklu rujowego". Promotorem pracy był Pan Prof. dr. hab. Stanisław Okrasa a Promotorem Pomocniczym – Pani dr Agata Żmijewska. Recenzje pracy wykonała Pani Prof. dr hab. Krystyna Koziec z Katedry Fizjologii i Endokrynologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Pani Prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta z Zakładu Fizjologii Zwierząt Uniwersytetu Warszawskiego. 

Na wniosek Pań Recenzentek, przy pozytywnej opinii Rady Naukowej Dyscypliny nauki biologiczne, praca doktorska została wyróżniona. Serdecznie gratulujemy Pani dr Wioletcie Czelejewskiej i życzymy dalszych sukcesów🌷. 

Serdeczne gratulacje składamy również Panu Prof. dr. hab. Stanisławowi Okrasie i Pani dr Agacie Żmijewskiej🌹.

Prof. dr hab. Nina Smolińska