Strony

środa, 30 września 2020

Jak przetrwać w lesie? - zajęcia terenowe

 


Jak przetrwać w lesie?

Jak przetrwać w lesie i nie zginąć z głodu?

Na to, i inne pytania szukała odpowiedzi klasa IIIC podczas zajęć terenowych w Bażantarni.

Zajęcia te zostały wylicytowane przez uczniów podczas ostatniego finału WOŚP, ale z powodu pandemii mogły się odbyć dopiero teraz. O jadalnych i trujących roślinach opowiadał dr Grzegorz Fiedorowicz z Wydziału Biologii i Biotechnologii UW-M w Olsztynie.
Podczas spaceru skosztowaliśmy pąków liściowych lipy, młodziutkich pędów świerku, a nawet świeżych liści pokrzywy. Poznaliśmy też kilka przepisów np. na syropy, racuchy z kwiatami lipy, a nawet (psst!) na nalewki. Po drodze spotkaliśmy muchomora sromotnikowego (na zdjęciu), ale tego nie mogliśmy nawet dotknąć, bo jest śmiertelnie trujący.
Wspólne wyjście zakończyliśmy ogniskiem.


Oprac. Katarzyna Zarzeczna

źródło: http://www.2lo.elblag.pl/wydarzenia/1301-jak-przetrwac-w-lesie-zajecia-terenowe.html




wtorek, 29 września 2020

Zaproszenie na spotkanie naukowe: dr Magdalena Kozhevnikova -"Biotechnologiczne hybrydy"

Zespół Antropologii Niezdyscyplinowanej ZAND przy Ośrodku Etnologii i Antropologii Współczesności w IAE PAN zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się we wtorek 6 października 2020 roku, o godz. 15:00 (on-line).

Naszym gościem będzie dr Magdalena Kozhevnikova, która wygłosi referat: Biotechnologiczne hybrydy

 

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w seminarium proszę o kontakt mailowy do 4 października (niedziela wieczór), żebym mógł Państwu przesłać link do spotkania w aplikacji MS Teams. Adres e-mail: smyrzy.smyrzy@gmail.com

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Łukasz Smyrski i Zespół ZAND

 

Problematyka seminarium

Rozwijające się biotechnologie i coraz większa ingerencja w organizmy ludzi i innych żywych stworzeń, zmusza humanistów do nowego spojrzenia na relacje człowieka z otoczeniem i rezygnacji z myślenia o człowieku jako o gatunku uprzywilejowanym.

W tym kontekście przedstawione zostaną biotechnologiczne praktyki hybrydyzacji i chimeryzacji człowieka, zarówno ze światem zwierzęcym, roślinnym, jak i materią nieożywioną. Mają one głównie pragmatyczne cele, takie jak pozyskanie ludzkich komórek macierzystych, wyhodowanie organów do transplantacji, stworzenie zwierzęcych modeli ludzkich chorób itp. Potencjalnie jednak możliwe jest znaczne rozszerzenie spektrum ludzkich możliwości (human enhancement), aż po zdolność regeneracji, widzenia w ciemności, zwiększenia siły mięśni itd., co mogłoby doprowadzić do tworzenia ludzi z określonymi cechami do realizacji pewnych zadań państwowych i społecznych (żołnierze, ratownicy ekstremalni, sportowcy), bądź stanowiłoby gwarancję zwiększenia odporności na pogarszające się warunki ekologiczne i rozszerzałoby możliwości adaptacji do nowych warunków życia (na przykład w trwale zanieczyszczonym środowisku, w zmienionym klimacie lub w kosmosie).

Hybrydyzacja i chimeryzacja zostaną zaprezentowane w świetle nabierających coraz większego znaczenia post- i transhumanizmu. Wnioski będą dotyczyć między innymi konieczności zbudowania nowej, ponadgatunkowej etyki.

 

Dr Magdalena Kozhevnikova – antropolożka i bioetyczka, studiowała w Polsce i Niemczech, przez kilka lat pracowała w Rosyjskiej Akademii Nauk. Zainteresowania badawcze: podmioty pozaludzkie, hybrydy i cyborgi, biotechnologie i bioetyka, animal studies.

 

sobota, 26 września 2020

Kolejna habilitacja na Wydziale

 


Z ogromną dumą i radością informujemy, że 24. września 2020 r. podczas posiedzenia Rady Naukowej Dyscypliny nauki biologiczne, stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych otrzymała Pani dr Justyna Możejko-Ciesielska z Katedry Mikrobiologii i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. 

Tytuł osiągnięcia naukowego "ANALIZA TRANSKRYPTOMU I PROTEOMU PSEUDOMONAS PUTIDA KT2440 PODCZAS SYNTEZY POLIHYDROKSYKWASÓW ŚREDNIOŁAŃCUCHOWYCH". 

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym oraz prywatnym

piątek, 25 września 2020

VII Konferencja Naukowa z cyklu "Metabolomics Circle"



Szanowni Państwo

W imieniu Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego oraz Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Pana prof. dr hab. Adama Krętowskiego, mam przyjemność zaprosić do udziału w VII Konferencji Naukowej z cyklu "Metabolomics Circle", która odbędzie się w dniach 04-06.11.2020 w formie online. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wykłady uznanych autorytetów w dziedzinie metabolomiki, wykłady doświadczonych naukowców, a także komunikaty ustne młodych naukowców. Dodatkowo, planowana jest sesja plakatowa, warsztaty, a także panele dyskusyjne. Wszyscy autorzy będą mieli możliwość zgłoszenia do Advances in Medical Sciences manuskryptów przygotowanych w oparciu o prezentowane wystąpienia ustne lub posterowe. Prace, które uzyskają pozytywne recenzje zostaną opublikowane.

Zgłoszenie udziału w Konferencji w formie biernej, a także nadsyłanie streszczeń można dokonywać za pomocą formularza (https://www.umb.edu.pl/MetCircle2020/Rejestracja) do 04.10.2020 roku.

Wszelkie informacje o Konferencji, także o wysokości opłaty, znajdą Państwo na naszej stronie internetowej https://www.umb.edu.pl/MetCircle2020.

Jeżeli uważają Państwo, że informacja o Konferencji Naukowej "Metabolomics Circle 2020" powinna dotrzeć jeszcze do innych osób, bardzo proszę o jej przekazanie.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

w imieniu Organizatorów Przewodniczący Komitetu "Metabolomics Circle 2020"

Dr hab. Michał Ciborowski

wtorek, 22 września 2020

Już w listopadzie ruszą "Cykliczne spotkania z nauką"

Zapraszamy serdecznie na pierwsze „Cykliczne spotkania z nauką” w listopadzie 2020 roku (dokładną datę podamy wkrótce). 

W ramach tego spotkania odbędą się cztery, krótkie (45 minutowe) wykłady i dwa warsztaty (każdy dwie godziny lekcyjne). Już dzisiaj możemy poinformować, że wykłady będą dotyczyły różnych zagadnień: wirusów (temat, który w obecnych czasach powinien zainteresować każdego!), grzybów (zarówno pożytecznych jak i zagrażających człowiekowi), chromosomów (na których znajdują się geny „decydujące” jacy jesteśmy) oraz układu ruchu człowieka (warto wiedzieć skąd bierze się nasza sprawność!). 

Wykłady adresowane są do młodzieży licealnej jak również do szerokiego grona zainteresowanych. Planujemy ich przeprowadzenie w auli Collegium Biologiae UWM; zgodnie z przepisami dotyczącymi zapobiegania Covid-19. 

W czasie warsztatów można będzie poznać i doświadczalnie sprawdzić metody wykrywania cukrów, białek, lipidów i kwasów nukleinowych oraz przeanalizować strukturę i funkcje DNA i RNA. Planujemy przeprowadzenie warsztatów w niewielkich liczebnie grupach; zgodnie z przepisami dotyczącymi zapobiegania Covid-19. 

Szczegóły dotyczące tematyki wykładów i warsztatów oraz data spotkania wkrótce!

Dorota Jucho

Więcej o projekcie "Spotkania z nauką"

poniedziałek, 21 września 2020

Konkurs grantowy ONKOgranty IV

 


Realizując cele Statutowe Fundacji, Zarząd Polskiej Ligi Walki z Rakiem ma zaszczyt ogłosić rozpoczęcie naboru do IV edycji konkursu Onkogranty, w którym poszukujemy nowych, dotychczas nie finansowanych przez inne instytucje projektów eksperckich i edukacyjnych, twórczo nawiązujących do Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024.

Powołanie Onkologicznego Funduszu Grantowego jest efektem naszego przekonania o bogactwie koncepcji i doświadczeń różnych środowisk społecznych oraz instytucji zainteresowanych zmianami w polskim systemie walki z rakiem.

Podstawowym celem Funduszu jest aktywizacja i wsparcie inicjatyw zgłaszanych m.in. przez organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje naukowe, zespoły badawcze i przedsiębiorstwa. Wsparcie udzielane będzie w formie grantów przyznawanych w drodze otwartego konkursu. Liczymy, że efektem powołania Funduszu będzie wzmocnienie kapitału intelektualnego poprzez zwiększenie udziału strony społecznej w wysiłkach na rzecz podniesienia skuteczności zwalczania chorób nowotworowych

 

W IV edycji najlepsze projektu zostaną wyłonione w trzech kategoriach:

     Onkologia w czasach pandemii

     Onkologia w warunkach domowych

     Jak poprawić skuteczność profilaktyki pierwotnej i wtórnej? 

Termin zgłaszania projektów upływa 12 października 2020 r.

Wyniki IV edycji Konkursu zostaną ogłoszone do 20 stycznia 2021 r.

 

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres e-mail: onkogranty@ligawalkizrakiem.pl.

piątek, 18 września 2020

Na UWM powstaje mała encyklopedia przyrody

 


50 nauczycieli akademickich z trzech wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaangażowało się w stworzenie małej encyklopedii przyrody. To jeden z elementów projektu „Spotkania z Nauką” w którym uczestniczą także pracownicy Biblioteki UWM. Szczegóły zdradził nam prof. Stanisław Czachorowski.

Projekt Spotkania z nauką jest przedsięwzięciem z zakresu popularyzacji nauk ścisłych z wykorzystaniem aktywizujących metod przekazu oraz budowaniem pozytywnego obrazu nauk przyrodniczych poprzez bezpośredni kontakt z naukowcami w przestrzeni uniwersyteckiej, z wykorzystaniem nowoczesnych metod komunikacji. Odbywać będzie się to w formie wykładów i warsztatów wyjazdowych, zajęć na uczelni, wystaw oraz pikników naukowych.

"Projekt adresowany jest głównie do uczniów szkół średnich, ale i szerokich kręgów społecznych. Będzie trwał łącznie dwa lata. Są to cykliczne spotkania z nauką na terenie uczelni. Również we wrześniu rozpoczęliśmy wyjazdy z warsztatami (głównie terenowymi) do szkół" - tłumaczy prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Kolejnym elementem działań naukowców jest upowszechnianie wiedzy w formie pisanej. "Nazwaliśmy to umownie małą encyklopedia przyrody. Powstanie co najmniej 150 haseł dotyczących biologii i nauk biologicznych. Prawie codziennie na blogu projektowym ukazują się artykuły. Na podstawie prostych opisów chcemy opowiadać o zasadach, prawach zachodzących w przyrodzie ożywionej. Oczywiście nie jest to encyklopedia wielotomowa, ale krótki poradnik - jeszcze jedna forma upowszechniania nauki."

W jaki sposób wybierane są hasła i tematy? "Na razie pracownicy piszą to, co chcą. Czekamy też na zgłoszenia ze szkół. Takie pierwsze zapotrzebowania się pojawiły - np. co to są wirusy? Chcemy uczniom w formie dialogu - za pośrednictwem zdalnej komunikacji i internetu - opowiadać na pytania."

W prace zaangażowali się już naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii, Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Nauk Społecznych. Wpierają ich także pracownicy Biblioteki UWM w Olsztynie.

Z prof. Stanisławem Czachorowski spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Źródło: Radio UWM FM

Nasza nowa Pani Doktor Justyna Maria Dulska

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów świeżo wypromowanej dr Justynie Dulskiej.🌹Gratulujemy również Pani Promotor Prof. dr hab. Irenie Giełwanowskiej i Panu Promotorowi pomocniczemu dr Piotrowi Androsiukowi.

wtorek, 15 września 2020

Naukowcy z UWM opracowują encyklopedię przyrody


Ponad 150 haseł dotyczących roślin, grzybów i zwierząt będzie liczyć encyklopedia przyrody, przygotowywana przez naukowców z UWM. W projekt zaangażowanych jest grupa 50 nauczycieli akademickich z kilku wydziałów oraz pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej.

Naukowcy z wydziałów: Biologii i Biotechnologii, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Nauk Społecznych i pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej opracowują krótkie, ilustrowane artykuły o roślinach, grzybach, zwierzętach. Będą to opisy gatunków wirusów, bakterii, roślin, grzybów i zwierząt oraz różnorodnych zjawisk czy pojęć biologicznych, a także nowych odkryć naukowych, np. mikrochimeryzmu. Powstanie w ten sposób encyklopedia przyrody, adresowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

- Przygotowujemy popularnonaukowe, krótkie artykuły, dotyczące nauk biologicznych. Jest to kontynuacja wcześniejszej współpracy z „Gazetą Olsztyńską”, w której publikowaliśmy cykl „Natura – Warmia i Mazury”. Biologia jest fascynująca i ciągle pojawiają się nowe, zaskakujące odkrycia. O takiej biologii i przygodzie naukowej chcemy opowiadać – mówi dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska WBiB, zaangażowany w projekt.

Hasła w encyklopedii pojawiają się od początku września, codziennie jedno. Na razie jest ich kilkanaście. Będą ilustrowane także krótkimi filmikami Naukowcy planują również przygotowanie materiałów dydaktycznych z propozycjami wykorzystania artykułów z encyklopedii w formie różnorodnych gier dydaktycznych, np. na terenie Kortowa. Encyklopedia ma wersję internetową, są to wpisy na blogu projektu, ale wkrótce powstanie też specjalna zakładka, porządkująca i systematyzująca.

W pierwszym, prototypowym wydarzeniu edukacyjnym będzie można uczestniczyć już w czasie tegorocznych Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Biolodzy zaproszą na wycieczkę pod hasłem „Tajemnice Jeziora Płociduga oraz do udziału w grze internetowej Straszne, trujące, jadowite - tajemnicze istoty z miejskiej łąki – przygotowanej wspólnie z pedagogami z Wydziału Nauk Społecznych.

- Wersji papierowej na razie nie planujemy, bo 150 haseł to za mało, ale może pojawią się mniejsze, dydaktyczne opracowania zawierające tematyczne wpisy, np. dotyczące grzybów czy owadów. Projekt się rozwija. Liczymy na współpracę i pomysły innych osób, nie tylko z UWM – dodaje prof. Czachorowski.

Mała encyklopedia przyrody to nieformalna nazwa jednego z zadań projektu „Spotkania z Nauką”, popularyzującego nauki ścisłe z wykorzystaniem wykładów i warsztatów wyjazdowych, zajęć na uczelni, wystaw oraz pikników naukowych. Projekt adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół średnich woj. warmińsko-mazurskiego i województw sąsiednich.

- Dodatkowy cel to popularyzacja oferty kształcenia UWM wśród młodzieży licealnej. W czym tkwi moim zdaniem największa wartość tego projektu? Chcemy budować kapitał naukowy regionu oraz rozwijać nowy model edukacji pozaformalnej. Zmuszeni zostaliśmy do edukacji zdalnej i hybrydowej. Minie epidemia, a my dalej będziemy w coraz większym zakresie rozwijać nowe formy kształcenia hybrydowego i nowe formy współpracy ze szkołami. Przy okazji odkrywamy i eksperymentujemy z różnego rodzaju prototypami. Systematycznie i powoli wyłania się zupełnie nowy model szkoły i uniwersytetu. Ten proces trwa na całym świecie od lat co najmniej kilkunastu. Jednym z przejawów tego procesu są na przykład coraz liczniejsze centra nauki - u nas np. Kortosfera. Cieszę się, że UWM jest aktywnym uczestnikiem tego światowego i cywilizacyjnego trendu. Nie jako bierny obserwator, ale aktywny eksperymentator – dodaje prof. Czachorowski.

„Spotkania z Nauką” kontynuują wcześniejsze działania popularyzatorskie, realizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim: Uniwersytet Młodego Odkrywcy, Ogólnopolska Noc Biologów, Międzynarodowy Fascynujący Dzień Roślin, Olsztyńska Wystawa Dalii, Wypożycz Sobie Naukowca, Przyjedź do nas na warsztaty. W przygotowywaniu haseł małej encyklopedii przyrodniczej bierze udział ponad 50 naukowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Małgorzata Hołubowska


Więcej o projekcie: https://spotkanianauka.blogspot.com/p/o-projekcie.html

oraz na stronie:  https://spotkanianauka.blogspot.com/


źródło: eGazeta

sobota, 12 września 2020

Jestem Przyjacielem Lasu - Jesień 2020

 


Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 
Warmińsko-Mazurski Okręg Ligi Ochrony Przyrody 
Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela

Zapraszają 
Do udziału w XIII edycji programu
„Jestem Przyjacielem Lasu-Jesień 2020”



Las bezinteresownie daje nam same korzyści takie jak np.;
  • Wytwarza tlen,
  • Filtruje zanieczyszczenia powietrza,
  • Chroni przed wysychaniem ziemi i osłania przed wiatrem, magazynuje wodę,
  • Daje grzyby jagody i drewno,
  • Leśne kąpiele zapewniają lepsze zdrowie,

Las jest naszym Przyjacielem. My odwzajemniamy się lasom okazując im szacunek i ich mieszkańcom. Wiadomo, że las to złożony system biologiczny a my będąc w nim jesteśmy gośćmi.

Zbliża się jesień. Spadają żołędzie. Zapraszamy do udziału w akcji mającej pomoc mieszkańcom lasów w przetrwaniu zimy. Zbierajmy je i przekazujmy leśnikom. Te żołędzie leśnicy będą zimą wysypywać w lesie, gdy dzikom i innym zwierzętom trudno będzie zdobyć pożywienie. Pamiętajmy, że żołędzie zbieramy z dębów rosnących poza lasami, bo w lesie to wiadomo, każdy smakosz, sam je znajdzie. Z tego będzie, nie tylko pokarm dla zwierząt, ale i nowy dębowy las. W naszych lasach żyje piękny ptak sójka, która wybiera się za morze i wybrać się nie może. Ona również przylatuje do miejsc dokarmiania żołędziami i je zjada. Jednak nie tylko, bo część chowa w leśnej ściółce, jako zapasy i potem nie o wszystkich pamięta gdzie je schowała. Wyliczono, że to może być nawet 4600 żołędzi, czyli bardzo dużo. I właśnie z tych, które ona nie znajdzie i nie zje, wiosną wyrosną piękne dęby.

Zdjęcia z przekazania żołędzi leśnikom prosimy przesyłać do 21 października na adres: zow-mlop@outlook.com.

Podsumowania ilości przekazanych żołędzi dokonamy 26.10.2020 r. o godz. 9.30 jak każdego roku w siedzibie Lasu Miejskiego Olsztyna z podziękowaniami dzieciom za zebrane żołędzie i przekazanie (chętnym) do posadzenia sadzonki „Dęby Przyjaciół Lasu” – z zachowaniem pełnego reżimu rygorów epidemiologicznych. Wysadzone sadzonki, możemy nazwać, tak jak TEN, który uniemożliwia nam organizację z Wami takich jak zawsze spotkań. Sadzonki dębu, które jak każdego roku otrzymujemy od Pana Nadleśniczego Nadleśnictwa Wichrowo mgr inż. Aleksandra Sawczuka.

Wiadomo, że aby być prawdziwymi przyjaciółmi, trzeba się nawzajem poznać. Proponujemy, więc o zapoznanie się z załączonymi materiałami przygotowanymi przez leśników z wiedzy o lesie i jego mieszkańcach. Oczywistym jest, aby najlepiej poznać las, jego mieszkańców i skorzystać z dobrodziejstw zdrowotnych trzeba w nim być, do czego 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY. 

środa, 9 września 2020

Stabilizacja na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM

 


Prof. Iwona Bogacka kontynuuje misję kierowania Wydziałem Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O najważniejszych wyzwaniach stojących przed pracownikami i studentami tej jednostki naukowo-dydaktycznej oraz formie realizacji zajęć w nowym roku akademickim opowiedziała naszemu reporterowi.

Prof. Iwona Bogacka do składu kolegium dziekańskiego Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie dołączyła w połowie poprzedniej kadencji. Początkowo pełniła funkcję Prodziekana ds. nauki. A następnie - w październiku 2019 roku - zastąpiła na stanowisku Dziekana prof. Tadeusza Kamińskiego, który został powołany do Rady Uczelni. Kieruje także pracą Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt.

"Był to bardzo dynamiczny okres w moim życiu. Obowiązków było bardzo wiele. Wcześniej mówiłam sobie, że nigdy takiej funkcji się nie podejmę. Ale po namyśle podjęłam się tych obowiązków. I muszę przyznać, że był to okres bardzo trudny i intensywny. Rozpoczęliśmy wdrażanie nowego prawa o szkolnictwie wyższym - Konstytucji dla Nauki. Był to też okres przygotowania i promowania dyscypliny: nauki biologiczne" - podsumowuje ostatnie dwa lata pracy.

W kadencji 2020-2024 w pracy kolegium dziekańskiego wspierać będą ją - podobnie jak w ostatnich dwunastu miesiącach - dr Beata Dulisz (Prodziekan ds. kształcenia) oraz prof. Aleksander Świątecki (Prodziekan ds. studenckich). "Te osoby się sprawdziły, są bardzo zaangażowane. Za część naukową odpowiedzialna jest przewodnicząca rady dyscypliny - prof. Nina Smolińska. Ta współpraca układa nam się znakomicie, wręcz wzorcowo. Atmosfera jest również idealna, więc nie widziałam potrzeby zmian na tych stanowiskach. Oprócz tego mam nadzieję, że wspiera mnie cały wydział. Niezwykle ważne są działania wszystkich pracowników i ich zaangażowanie."

Najważniejszym wyzwaniem na kolejne lata będzie utrzymanie wysokiej kategorii naukowej. "Czeka nas ewaluacja w 2022 roku. Bardzo solidnie się do niej przygotowujemy. Mimo, że dorobek naukowy plasuje nas w czołówce wydziałów na Uniwersytecie, mamy tę świadomość i powinniśmy mieć tę pokorę, że nie jesteśmy oceniani i porównywani z wydziałami naszego Uniwersytetu, ale z bardzo silnymi jednostkami w kraju a do tego jeszcze instytutami badawczymi. To sprawia, że ta ewaluacja będzie bardzo trudna. Jestem przekonana, że uda nam się osiągnąć co najmniej kategorię B+, bo to daje nam taką gwarancję stabilności. Zdajemy sobie sprawę z tego, że niższa kategoria oznaczałaby utratę możliwości nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego. Ale to również bardzo duże straty finansowe dla wydziału."

Z prof. Iwoną Bogacką spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, z której dowiecie się także, w jaki sposób prowadzone będą zajęcia dydaktyczne w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021.

Posłuchaj materiału Radia UWM FM


źródło: http://www.uwmfm.pl/news/126/czytaj/6484/wydzial-biologii-i-biotechnologii-uwm.html 


wtorek, 8 września 2020

Na czym polega działanie chemeryny?

 

Prof. Nina Smolińska z Katedry Anatomii i Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od 2018 roku realizuje projekt naukowy "Rola chemeryny w macicy świni w okresie okołoimplantacyjnym". Głównym obszarem jej zainteresowań badawczych jest endokrynologia rozrodu.

Tematyka badań prowadzonych obecnie przez prof. Ninę Smolińską nie jest przypadkowa. "Prowadzimy badania z zakresu regulacji hormonalnej układu rozrodczego już od wielu lat. Osobiście prowadziłam w tym temacie swoje studia doktoranckie. I już wtedy takim pierwszym hormonem, który badaliśmy była leptyna. Więc tak naprawdę ten projekt jest kontynuacją tamtych badań."

Zespołem badawczym kieruje prof. Tadeusz Kamiński. "Obszarem naszych zainteresowań jest endokrynologia rozrodu a szczególnie rola adipokin. Adipokiny to związki wydzielanie przez komórki tkanki tłuszczowej (adipocyty). Hemeryna jest jedną z takich adipokin wydzielaną przez adipocyty. Jej rola została odkryta w 2003 roku i jest dość dobrze poznana, jeśli chodzi o metabolizm. Sporo wiadomo na ten temat. Zależność pomiędzy odżywianiem a tym co się dzieje w układzie rozrodczym znana była już od dawna. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to, jak się odżywiamy wpływa na to, jak się rozmnażamy. Więc powiązanie tych związków wydzielanych przez tkankę tłuszczową z regulacją układu rozrodczego ma ogromne znaczenie. Do niedawno sądzono, że tkanka tłuszczowa jest głównie magazynem energii. A już dzisiaj wiadomo, że oprócz tego jest wspaniałym narządem endokrynnym, który syntetyzuje i wydziela wiele substancji biologicznie czynnych. Jest ich 600! Więc w planach mamy kolejne badania dotyczące tych związków."

Dlaczego badania prowadzone są akurat na świniach? "To gatunek doskonały jeśli chodzi o model badawczy. Pod wieloma względami lepszy niż dotychczas używane gryzonie - choćby z punktu widzenia fizjologicznego. Dlatego powiedziałabym, że z punktu widzenia etycznego jest to łatwiejsze, ponieważ korzystamy z materiału rzeźnianego, czyli takiego, który i tak jest przeznaczony do konsumpcji. To ważne, ponieważ te badania możemy w dłuższej perspektywie przekładać na to, co dzieje się u człowieka. Ale świnia domowa jest też bardzo ważnym zwierzęciem gospodarczym w naszym kraju, więc wszystkie wyniki, które uzyskamy przyczynią się do takiej skutecznej ingerencji w procesy rozrodu tych zwierząt i obniżą straty finansowe, które dotykają hodowców zajmujących się rozmnażaniem tego gatunku."

Z prof. Niną Smolińską spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Badania finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 13. Zostały zaplanowane na 36 miesięcy. Kwota, którą naukowcy otrzymali na swój projekt to 1,2 miliona złotych. "Kończymy już część badawczą, eksperymentalną. Projekt kończy się w styczniu 2021 roku. Mamy już opublikowane dwie prace i mnóstwo wyników, które opracowujemy. Będziemy w najbliższym czasie się z tego rozliczać."

źródło: Radio UWM FM

czwartek, 3 września 2020

Dalie - nie ma tylko niebieskiej


Wreszcie są. Każda inna, a wszystkie dorodne, piękne i strojne. O kim mowa? O daliach z uniwersyteckiej kolekcji. Większość z nich weszła w fazę intensywnego kwitnienia. Można je podziewać w uniwersyteckim ogrodzie.

Kolekcja uniwersyteckich dali znajduje się w Ogrodzie Dydaktyczno-Doświadczalnym obok szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii. Liczy ok. 250 odmian dalii ogrodowej,  wysadzonych roślin jest prawie 500. Co roku część wypada po przezimowaniu, część odmian jest nowych dzięki wymianie z okolicznymi miłośnikami tych roślin.

Mgr inż. Teresa Jagielska z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii jest założycielką i opiekunką uniwersyteckiej kolekcji dalii. Zna każdą roślinę w swej kolekcji, niekoniecznie jednak każdą - z nazwy odmianowej.

- Ten rok nie jest zbyt dobry dla dalii. Wystartowały późno. Potem przydusiła je zimna i sucha wiosna, po której nadeszły deszcze i chłody. Po nich pojawiły się mszyce, a w końcu nadciągnęły ślimaki. Teraz atakuje je szara pleśń. Na szczęście nasze dalie jakoś sobie z tymi przeciwnościami losu radzą - mówi Teresa Jagielska.

Niektóre kortowskie dalie zaczęły kwitnąć już w czerwcu. Obecnie kwitnie większość odmian. Kwitnienie zakończy pierwszy mróz. W kortowskim ogrodzie można podziwiać dalie pomponowe, kuliste, kaktusowe i dekoracyjne. Krzewy mają od 30 cm wysokość do ok. 1,5 m. Jedne obsypały kwiaty wielkości piłki pingpongowej, inne - piłki do siatkówki. Kolory? W tym dalie są najmocniejsze. Dominują różne odcienie czerwieni i pomarańczowego i żółtego. Sporo jest białych i liliowych, nie ma tylko koloru niebieskiego.

Dalie wymagają dużo pracy. Jesienią trzeba ich karpy wykopać i przechować przez zimę. Na wiosnę podzielić bulwy, wybrać zdrowe sadzonki i posadzić. Lubią ziemię przewiewną, lekko kwaśną, dobrze nawiezioną, z dodatkiem dolomitu. Potem w czasie wegetacji służy im nawadnianie, a do tego słońce. Trzeba również zastosować podpory - przywiązać je do drewnianych palikówKażdego roku w opiece nad daliami pomagają Teresie Jagielskiej wolontariusze, w zamian za pomoc mogą pozyskać sadzonki dalii lub innych roślin znajdujących się w szklarni WBiB. W tym roku ze względu na koronawirusa zostali przy niej najwytrwalsi wolontariusze - Alina Szerejko, prof. Czesław Hołdyński z Wydziału Biologii i Biotechnologii, mgr Anna Niedziela z Wydziału Matematyki i Informatyki, dr Sylwia Okorska z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Andrzej Urbaniak z żoną Reginą. W pracach pomagały również osoby spoza uczelni: Barbara LipińskaHalina Konieczna oraz Beata Soboń z synem Michałem (student UWM). Wszyscy - to miłośnicy dali.

Dalie są wymagające, ale odpłacają ogrodnikowi pięknym wyglądem. Nic dziwnego, że każdy z nich chce się nimi pochwalić. Okazją do tego była korowska wystawa dali i konkurs na najpiękniejszy kwiat i kompozycję, podczas których swoje dalie mogło pokazać wiele osób z okolicy. W tym roku jednak tego wszystkiego z powodu pandemii nie będzie.

- Przygotowujemy jednak wystawę zastępczą w Internecie na facebookowym profilu naszego wydziału oraz podczas Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Można będzie wysyłać zdjęcia swoich kwiatów i filmów do grupy na Facebooku https://www.facebook.com/groups/632433150983203 . Można też będzie kompozycje przynieść do naszego ogrodu 19 września. Te przyniesione kompozycje, jak też te, które same zrobimy Telewizja Kortowo sfilmuje i pokaże na stronie Olsztyńskich Dni Nauki, a my wraz z nadesłanymi zdjęciami zademonstrujemy na wydarzeniu na Facebooku i stronie WBiB – informuje Teresa Jagielska.

Jeśli jednak, ktoś będzie chciał przyjść do kortowskiego ogrodu i obejrzeć uniwersytecka kolekcję - to nie ma przeszkód.

lek, foto. Katarzyna Wróblewska

źródło: http://www.uwm.edu.pl/egazeta/nie-ma-tylko-niebieskiej

wtorek, 1 września 2020

Nowe władze na nowy rok akademicki


1. września oficjalnie pracę rozpoczęły nowe władze uczelni oraz dziekani wszystkich wydziałów powołani na kadencję 2020-2024.


➡️ W kadencji 2020-2024, z mianowania Rektora Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, dr. hab. Jerzego Przyborowskiego, prof. UWM, funkcje Prorektorów pełnić będą:

🔸 Dr hab. Mirosław Gornowicz, prof. UWM - Prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej
🔸 Prof. dr hab. Jerzy Jaroszewski - Prorektor ds. polityki naukowej i badań
🔸 Prof. dr hab. n. med. Sergiusz Nawrocki - Prorektor ds. Collegium Medicum
🔸 Dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM - Prorektor ds. studenckich
🔸 Prof. dr hab. Paweł Wielgosz - Prorektor ds. umiędzynarodowienia uczelni
🔸 Dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM - Prorektor ds. kształcenia

➡️ W kadencji 2020-2024 funkcje Dziekanów pełnić będą:

🔸 prof. dr hab. inż. Urszula CZARNIK (Dziekan Wydziału Bioinżynierii Zwierząt)
🔸 prof. dr hab. Iwona BOGACKA (Dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii)
🔸 dr hab. inż. Dariusz POPIELARCZYK, prof. UWM (Dziekan Wydziału Geoinżynierii)
🔸 dr hab. Andrzej SZMYT, prof. UWM (Dziekan Wydziału Humanistycznego)
🔸 prof. dr hab. Krzysztof JANKOWSKI (Dziekan Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa)
🔸 dr hab. n. med. Leszek GROMADZIŃSKI, prof. UWM (Dziekan Wydziału Lekarskiego)
🔸 prof. dr hab. Adam DOLIWA (Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki)
🔸 prof. dr hab. Bogdan LEWCZUK (Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej)
🔸 dr hab. Mariola GRZYBOWSKA-BRZEZIŃSKA, prof. UWM (Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych)
🔸 dr hab. Joanna OSTROUCH-KAMIŃSKA, prof. UWM (Dziekan Wydziału Nauk Społecznych)
🔸 prof. dr hab. inż. Adam LIPIŃSKI (Dziekan Wydziału Nauk Technicznych)
🔸 prof. dr hab. inż. Małgorzata DAREWICZ (Dziekan Wydziału Nauki o Żywności)
🔸 dr hab. Jarosław DOBKOWSKI, prof. UWM (Dziekan Wydziału Prawa i Administracji)
🔸 prof. dr hab. szt. muz. Benedykt BŁOŃSKI (Dziekan Wydziału Sztuki)
🔸 ks. dr hab. Marek ŻMUDZIŃSKI, prof. UWM (Dziekan Wydziału Teologii)
🔸 dr hab. n. med. Jadwiga SNARSKA, prof. UWM (Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego)
🔸 dr Jacek MROZEK (Dyrektor Filii w Ełku)