Strony

poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Rozpoczęły się zajęcia na japońsko-polskiej letniej szkole hydrobiologii


W poniedziałek rozpoczęły się zajęcia w ramach Summer Course „Hydrobiology and inland environmental science in Poland”, zorganizowanej przez  the Faculty of Fisheries Sciences, Hokkaido University (HU), Japan oraz the Faculty of Biology and Biotechnology, the University of Warmia and Mazury in Olsztyn (UWM). Zajęcia dla studentów z Japonii i Polski koordynowane są przez: prof. Katsutoshi ARAI, prof. Takafumi FUJUMOTO - Coordinators from HU; prof. Alicja BORON - Coordinator from UWM.


środa, 23 sierpnia 2017

Wieczór z owadami


5 września (wtorek), w godzinach 17-21 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na "WIECZÓR Z OWADAMI" na Stacji Hydrobiologicznej w Mikołajkach. W programie ciekawe prelekcje oraz wystawa fotograficzna (TJ).

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

V Olsztyńska Wystawa Dalii (9-10 września 2017)



Miejsce: szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii na terenie Ogrodu Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego UWM w Olsztynie, ul. Heweliusza 22

Program
4-7 września 2017 (poniedziałek – czwartek)
Przyjmowanie e-mailowych lub telefonicznych zgłoszeń udziału w konkursie:
e-mail: teresa.jagielska@uwm.edu.pltel.89 523-44-44 (szklarnia WBiB, w godz. 8.00-15.00); tel. 89 523-48-24(sekretariat Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin WBiB, czynny w godz. 8.00-13.00) 
8 września 2017 (piątek)
8:00–20:00 przyjmowanie zgłoszonych odmian dalii oraz przygotowanie wystawy (szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii)
16:00–20:00 warsztaty(aranżacje kwiatowe obok szklarni WBiB) dla miasta Olsztyn i okolic, których efekty będzie można podziwiać podczas wystawy
9 września 2017 (sobota), godz. 10:00 - 17:00
10:00 oficjalne otwarcie wystawy (szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii)
10:20–17:00 głosowanie wkonkursie publiczności na Dalię10:20-11:00 prace Komisji Konkursowej nad wyborem Najpiękniejszej Dalii i Kompozycji11:30 wręczenie nagród przyznanych przez Komisję Konkursową11:00-16:00 warsztaty: „Dalie na szkle malowane” (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM), „Gipsowy Dalii ślad” (Artysta rzeźbiarz Dąbrówka Tyślewicz, adiunkt Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej),            „Kompozycje z dalii” (grupa M.A.I.K.)
12:00, 13:00, 14:00 – zwiedzanie kolekcji roślin w Ogrodzie Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego
10 września 2017 (niedziela), godz. 10.00-17.00
10:00-14:00 głosowanie wkonkursie publiczności na Dalię
10:00-15:00 plener malarski dla miasta Olsztyn i okolic (obok kolekcji dalii)15:00 ogłoszenie wyników konkursu publiczności na Dalię i Kompozycję Wystawy17:00 zakończenie wystawy (możliwość zabrania kwiatów do domu)
W trakcie wystawy (sobota-niedziela) będzie możliwość wykonania oryginalnych pamiątkowych zdjęć. Zapraszamy również na kawę i herbatę.

Organizatorzy V Olsztyńskiej Wystawy Dalii (osoby bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie wystawy):
Wydział Biologii i Biotechnologii UWM:
  • Teresa Jagielska,
  • Stanisław Czachorowski,
  • Sylwia Okorska,
  • Janina Bieniaszewska,
  • Łukasz Paukszto,
  • Jan Jastrzębski,
  • Alina Szarejko,
  • Wiesława Kolano,
  • Aldona Fenyk,
  • Elżbieta Wilińska;
Grupa wolontariuszy M.A.I.K:
  • Magdalena Pitura,
  • Joanna Iwetta Krekin,
  • Iwona Pauk,
  • Joanna Lubowiecka,
  • Karina Ignatowicz;
Ośrodek Dydaktyczno-Doświadczalny UWM:
  • Jacek Olszewski,
  • Jerzy Ciechanowski,
  • Anna Wysocka,
  • Dorota Słomińska,
  • Waldemar Słomiński,
  • Marianna Walo;
Politechnika Gdańska:
  • Dąbrówka Tyślewicz

Sponsorzy:
Centrum Ogrodnicze Zieleń-Bogusławscy Spółka jawna www.zielen24.pl
Szkółka Roślin Ozdobnych ISMENA Grażyna Świątkowska http://ismena.olsztyn.pl
Agroma Olsztyn Grupa Sznajder Sp.z o.o. www.agroma.olsztyn.pl
Polski Związek Działkowców, Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie www.ozpzd-olsztyn.pl
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie www.w-modr.pl
Firma Dary Natury Mirosław Angielczyk, Koryciny  www.darynatury.pl

Patronat medialny:

Gazeta Olsztyńska,   Radio Kortowo,   TV Kortowo

piątek, 18 sierpnia 2017

Letni Głos Przyrody


Letni „Głos Przyrody” już w sprzedaży. W najnowszym „GP” obserwujemy przyrodę m.in. przez obiektyw aparatu fotograficznego.

- W cyklu „Z drugiej strony kadru”, w którym prezentujemy ciekawe zdjęcia, a autorzy opowiadają, jak doszło do ich powstania, i udzielają wskazówek warsztatowych, o zamiłowaniu do fotografowania wszystkiego, co lata, i udanym spotkaniu z trzeplą zieloną pisze Michał Kaczorowski.

- W całkiem nowym autorskim cyklu „Jak fotografować zwierzęta” Sebastian Sołtyszewski podaje zasady obowiązujące fotografa przyrody i radzi, o jakich porach dnia, z jakiej odległości, pozycji itd. najlepiej fotografować ptaki, ilustrując to przykładami własnych zdjęć, zarówno tych interesujących pod względem kolorystyki czy ujęcia, jak i wykonanych niepoprawnie.

- Justyna Cilulko-Dołęga zabiera nas w detektywistyczną podróż w przeszłość „Od bydła do tura”, w której dotrzemy do czasów, kiedy ludzie udomawiali tura, potężnego przodka bydła domowego, i dowiemy się, że krowa to wcale nie nazwa gatunku. Tur jest także bohaterem komiksu „Reporter Kacperek na tropie…”, w którym Maciej Trzepałka wysyła Kacperka na otwarcie „Parku turajskiego”.

- Magda Mądrawska-Okołów przegląda „szaty z przyrodniczej szafy” modraszka korydona, u którego pan i pani noszą się w innych kolorach, a w całym swoim życiu motyle te (tak samo jak cała masa innych owadów) diametralnie zmieniają wygląd, przechodząc przeobrażenie zupełne. Magda przypatruje się także dziko żyjącym pszczołom i pogarszającym się warunkom ich życia. Jak można pomóc tym niezbędnym w przyrodzie zapylaczom roślin? O tym w artykule „Dbajmy o pszczoły”.

- Efekty pracy pszczół zobaczymy m.in. w najnowszym odcinku opowiadania Katarzyny Żywot-Góreckiej o wiejskim kocie Kleofasie („Letnią porą w sadzie”), w którym Ania, jej przyjaciele i niezastąpiony Kleofas pomagają w zbiorze wiśni i poznają korzyści z prowadzenia sadu tradycyjnego. A jak spędzają lato Karolina i Dominik (Katarzyna Lewańska-Tukaj „Księga lasu”)? W leśniczówce, w towarzystwie jej nowego mieszkańca, którym jest szczeniaczek gończego polskiego i którego próbują nauczyć podstawowych komend.

- W cyklu „Z Głosem Przyrody nie pomylę…” Michał Kaczorowski wyjaśnia, czym różnią się z wyglądu borówki, żurawina oraz bażyna. Dorota Zielińska („Ptaszenie jest fajne”) opowiada, co ciekawego dzieje się w świecie ptaków u progu lata. Anna Makowska i Lilka („Spacer w przyrodę”) wyprawiają się na zachód od Wisły, żeby podziwiać jedne z najstarszych polskich dębów, a potem wkroczyć do ptasiego królestwa u ujścia Warty.

- Hanna Będkowska pisze o tym, jak groźnym żywiołem jest ogień i jak zachowywać się w lesie, żeby nie wywołać pożaru („Podaj przyrodzie pomocną dłoń”). Skrzacia brać korzysta z pomocy Ducha Lasu dla obrony przed quadowcem rozjeżdżającym leśne ścieżki (Agata Wojtko „Duch Lasu kontra quad”), a babcia Arturka wkracza z herbatą z czarnej porzeczki do walki z przeziębieniem (Anna Majewicz-Wojciechowska „Witamina C pomoże”). W „Zielniku palce lizać” przedstawia się pałka szerokolistna. Czy wiecie, że każda jej część, a nawet pyłek nadają się do jedzenia?

- W nowej rubryce „Przyroda pod rękę z plastyką” Ewa Rejnus pokazuje, jak zrobić różaną mandalę z biedronką. Dlaczego róża i biedronka? Ponieważ krzew różany w jej ogrodzie zaatakowany przez mszyce uratowały właśnie biedronki.

- Jak zawsze są rebusy, zagadki, kolorowanki, ciekawostki i konkurs. Czytajcie, rozwiązujcie łamigłówki i koniecznie wybierzcie się na posprzątanie lasu (znalezienie zaśmieconych miejsc zapewne nie będzie trudne…). Zobaczycie na własne oczy, jak pięknie wygląda las bez śmieci, a do tego możecie wygrać namiot!

Redakcja

czwartek, 17 sierpnia 2017

Plakat V Olsztyńskiej Wystawy Dalii


Aktualny plakat reklamowy V Olsztyńskiej Wystawy Dalii, dziękujemy sponsorom i mediom za chęć udziału w naszym wydarzeniu, dalie w kolekcji uniwersyteckiej pięknie kwitną, można je oglądać już teraz na terenie Ogrodu Ośrodka Dydaktyczno-Doświadczalnego, przy szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii, przy ul. Heweliusza 22, w godz. od 8.00 do 15.00, w innych godzinach po uzgodnieniu.

Teresa Jagielska

piątek, 11 sierpnia 2017

Dalie zakwitły... i potrzebują pomocy. Są chętni?


W kolekcji dalii UWM zakwitło już ok.50% roślin. Przygotowania do wystawy już się rozpoczęły.

16 sierpnia b.r. o godz. 9.30 w szklarni Wydziału Biologii i Biotechnologii przy ul. Heweliusza 22 odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie przydzielenia zadań. Jeżeli ktoś chce do nas dołączyć - zapraszamy do pomocy.

Zapraszamy też do współpracy na warsztatach przed wystawą tj. 8 września od 16.00 do 20.00 w czasie których wykonamy wspólnie część dekoracji, które będzie można podziwiać w czasie wystawy.

Do 30 sierpnia przyjmujemy zgłoszenia na te warsztaty: teresa.jagielska@uwm.edu.pl

Teresa Jagielska