Strony

wtorek, 27 września 2016

WYPOŻYCZ SOBIE NAUKOWCA” (rok akademicki 2015/2016)


Niżej tematy zaproponowane przez Wydział Biologii i Biotechnologii w ramach cyklu „WYPOŻYCZ SOBIE NAUKOWCA”, w minionym roku akademickim (2015/2016). Nowa propozycja już niebawem na stronie wydziałowej: http://wbib.uwm.edu.pl/wydzial/przyjdz-do-nas-lub-wypozycz-sobie-naukowca

  1. Rozdział barwników liści metodą chromatografii TLC (dr Stanisław Krawczuk) G, L/T;
  2. Biopaliwa- nadzieje i ograniczenia (dr Stanisław Krawczuk) L/T;
  3. Czy każdy chemik jest dobrym kucharzem? (dr Janusz Wasilewski) L/T; wykład możliwy tylko na terenie Olsztyna
  4. Czy pasożyty zawsze szkodzą? (dr hab. Janina Dziekońska-Rynko, prof. UWM), G, L/T;
  5. Nowe niebezpieczne choroby pasożytnicze (dr hab. Janina Dziekońska-Rynko, prof. UWM), G, L/T;
  6. Co powinniśmy wiedzieć przed wyjazdem do krajów tropikalnych (dr hab. Janina Dziekońska-Rynko, prof. UWM), G, L/T;
  7. Czy grzyby wielkoowocnikowe rosną tylko w lesie? (dr Grzegorz Fiedorowicz), SP, G, L; warsztaty terenowe (90 min.) na terenie Olsztyna lub Elbląga w okresie wiosennym.
  8. Rola grzybów wielkoowocnikowych w zbiorowiskach roślinnych (dr Grzegorz Fiedorowicz), SP, G, L;
  9. Kryminalne zagadki CSI - czy biolog molekularny może wskazać przestępcę? (dr Agata Żmijewska), G, L;
  10. Leptyna - hormon o wielu obliczach (dr hab. inż. Gabriela Siawrys), G, L;
  11. Trawy - niepozorni zwycięzcy (dr Paweł Loro), G, L/T;
  12. Tajemnice Antarktyki (dr Paweł Loro), SP, G, L/T;
  13. Rośliny inwazyjne – wrogowie czy sprzymierzeńcy? (dr hab. Hanna Ciecierska, prof. UWM), G, L/T;
  14. Ptaki – cztery pory roku (mgr Krzysztof Lewandowski), SP, G, L/T;
  15. Ile kosztuje bioróżnorodność (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM), G, L/T;
  16. Chruściki – podwodni konstruktorzy domków z jedwabiu i ze złota (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM), G, L/T;
  17. Kiedy trucizna leczy? (dr Mieczysława A. Fenyk), G, L/T;
  18. Co słychać i widać w rezerwacie Las Warmiński? (prof. dr hab. Czesław Hołdyński), G, L/T
  19. Ekofizjologiczne aspekty spoczynku nasion, czyli skąd nasiona ‘wiedzą’ kiedy i gdzie ‘warto’ wykiełkować  (dr hab. Anna Bochenek), L;
  20. Różnorodność świata grzybów (dr Anna Biedunkiewicz), SP, G, L/T; wykład możliwy tylko na terenie Olsztyna,
  21. Pierścienice - w poszukiwaniu krwiodawcy? (prof. dr hab. Aleksander Bielecki), G, L/T; wykład możliwy tylko na terenie Olsztyna;
  22. Stan emocjonalny przy odkryciu drogi prowadzącej do sformułowania nowej teorii – fototaksji dodatniej u pasożytniczych pierścienic (prof. dr hab. Aleksander Bielecki), G, L/T; wykład możliwy tylko na terenie Olsztyna
  23. Ekspertyzy przyrodnicze w „służbie” ochrony przyrody (dr Anna Zalewska), L;
  24. Relikty glacjalne we florze Polski północno-wschodniej (dr Monika Szczecińska), G, L;
  25. Porosty i ludzie (dr Dariusz Kubiak), G, L/T


 Objaśnienia: SP – szkoła podstawowa, klasy IV-V (tylko na terenie Olsztyna), G - gimnazjum, L – liceum, T - technikum

Akcja "Adoptuj pszczołę"

Wiele osób, którym wysyłam maile na temat akcji „Adoptuj pszczołę” pyta mnie o szczegóły akcji oraz chce wiedzieć, czemu właściwie powinniśmy adoptować pszczoły. Powodów jest mnóstwo, ale postanowiłam zebrać pięć najważniejszych. Mam nadzieję, że przekonają Cię, że warto pomagać pszczołom i wziąć udział w akcji „Adoptuj pszczołę”. Pamiętaj, że adopcja jednej pszczoły to tylko 2 złote, a pomoc dla tych pożytecznych owadów – ogromna! Także jeśli poniższe argumenty zachęcą Cię do pomagania pszczołom – wejdź na www.adoptujpszczole.pl i dołącz do akcji!

1. Bez pszczół będziemy mieli problemy z dostępem do urozmaiconej żywności

Pszczoły to dużo więcej niż producentki miodu. Ponad 4000 odmian owoców i warzyw w Europie jest zależne od pracy pszczół, co oznacza, że co najmniej 1/3 tego, co znajduje się na naszych talerzach zawdzięczamy owadom zapylającym. A dotyczy to nie tylko owoców i warzyw, ale też olejów, orzechów a nawet… produktów zwierzęcych! A to dlatego, że zwierzęta gospodarskie żywione są roślinami, które zależne są od pszczół. W Internecie krąży cytat przypisywany Einsteinowi, mówiący, że gdyby pszczoły wyginęły, nam zostałyby cztery lata życia. Nie jest to prawda - przetrwalibyśmy. Ale gdyby pszczoły zniknęły, nasza dieta stałaby się o wiele uboższa a jedzenie duuuuużo droższe (darmową pracę owadów trzeba by zastąpić pracą ludzi - zresztą dzieje się już tak gdzieniegdzie w Chinach).

2. Pszczoły mają problem - w dużej mierze przez człowieka!

Niestety sytuacja tych wyjątkowo pożytecznych owadów jest coraz trudniejsza. Z całego świata - również z Polski - dochodzą informacje o wymieraniu pszczół, o tym, że ich populacje stają się coraz słabsze i mniej liczne a czasem - jak na przykład w Przyczynie Dolnej w 2014 roku - giną w całości w ciągu dosłownie kilku godzin. Przyczyny tych problemów są złożone, ale w dużej mierze odpowiadają za nie ludzie. Bardzo szkodliwe dla pszczół są pestycydy z grupy neonikotynoidów, stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie. Skoro to ludzie szkodzą pszczołom, ludzie powinni im pomóc!

3. Pszczoły hodowlane mają opiekunów, ale dziko żyjące - nie

W Polsce żyje wszystkim znana pszczoła miodna, ale też około 470 gatunków dzikich pszczół! Ta pierwsza ma swoich opiekunów - pszczelarzy. Pszczoły dziko żyjące muszą radzić sobie same. A one również biorą udział w zapylaniu i często robią to lepiej niż pszczoły miodne. Akcja „Adoptuj pszczołę" chce zwrócić uwagę na to, jak istotne są te owady. Tworzyliśmy miejsca do życia dla pszczół samotnic, pomagaliśmy zakładać ogrody i łąki kwietne, a obecnie prowadzimy badania naukowe na temat dzikich zapylaczy - wszystko dzięki temu, że tysiące osób adoptowało pszczoły!

4. Polska może być krajem przyjaznym pszczołom

W Unii Europejskiej obecnie obowiązuje zakaz stosowania trzech bardzo szkodliwych dla pszczół i ludzi pestycydów. Na początku przyszłego roku kraje unijne będą decydować, czy przedłużyć ten zakaz. Jeśli tak się nie stanie, sytuacja pszczół - a co za tym idzie nasza – dramatycznie się pogorszy. Jesteśmy krajem, w którym rolnictwo odgrywa dużą rolę, a bez pszczół i innych zapylaczy, uprawa owoców i warzyw stanie się bardzo trudna. Jeśli będzie nas wystarczająco dużo, uda nam się przekonać naszych polityków, by stanęli po stronie pszczół.

5. „Adoptuj pszczołę" to akcja, której siłą są jej uczestnicy!

„Adoptuj pszczołę" to największa akcja crowdfundingowa w Polsce pod względem liczby uczestników. W dotychczasowych edycjach wzięło w niej udział blisko 20 tysięcy osób. Dzięki temu wielkiemu zaangażowaniu od czterech lat budujemy Polskę Przyjazną Pszczołom. Postawiliśmy 100 hoteli dla owadów zapylających, odbudowaliśmy pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, przygotowaliśmy szkolenia dla rolników, lekcje dla szkół, prowadzimy badania naukowe nad zapylaczami, publikujemy raporty. Tak właśnie działa wielki rój. Dołącz do niego i razem zmieniajmy Polsce w kraj przyjazny pszczołom!

Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Jagiełło


adoptujpszczole.pl

poniedziałek, 26 września 2016

Podsumowanie IV Olsztyńskiej Wystawy Dalii

Miejsce wystawy: szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii na terenie Ogrodu Dydaktyczno–Doświadczalnego, ul. Heweliusza 22, Olsztyn – Kortowo

Program
  • 5-8 września 2016 (poniedziałek – czwartek) Przyjmowanie e-mailowych lub telefonicznych zgłoszeń udziału w konkursie: e-mail: teresa.jagielska@uwm.edu.pl; tel. 89 523-44-44 (szklarnia WBiB, w godz. 8.00-15.00); tel. 89 523-48-24 (sekretariat Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin WBiB, czynny w godz. 8.00-13.00) 
  •  9 września 2016 (piątek) 8:00–20:00 przyjmowanie zgłoszonych odmian dalii i kompozycji oraz przygotowanie wystawy (szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii) 
  • 10 września 2016 (sobota), godz. 10:00 - 16:00 10:00 oficjalne otwarcie wystawy (szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii) 10:20–16:00 głosowanie w konkursie publiczności na Dalię i Kompozycję Wystawy 10:20-11:00 prace Komisji Konkursowej nad wyborem Najpiękniejszej Dalii oraz Najpiękniejszej Kompozycji Kwiatowej 11:30 wręczenie nagród przyznanych przez Komisję Konkursową 11:00-16:00 warsztaty „Dalie na szkle malowane” (dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM) 
  • 11 września 2016 (niedziela), godz. 10:00 – 16:00 10:00-14:00 głosowanie w konkursie publiczności na Dalię i Kompozycję Wystawy, 10:00-11:00 warsztaty florystyczne dla dzieci (dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska), 10:00-15:00 plener malarski z udziałem grupy A*R*T Artystycznej Rezerwy Twórczej UWM w Olsztynie (okolice szklarni WBiB, przy kolekcji dalii) ,15:00 ogłoszenie wyników konkursu publiczności na Dalię i Kompozycję Wystawy, 16:00 zakończenie wystawy (możliwość zabrania kwiatów do domu).
W trakcie wystawy (sobota-niedziela) można było wykonać oryginalne pamiątkowe zdjęcia.

Pomalowane butelki i słoiki, w czasie daliowego pleneru, można będzie zobaczyć ponownie w czasie Nocy Biologów 2017 r.

Komitet organizacyjny IV Olsztyńskiej Wystawy Dalii

  • mgr Teresa Jagielska 
  • dr Grzegorz Fiedorowicz 
  • dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM 
  • dr Sylwia Okorska 
  • dr Jan Jastrzębski 
  • Alina Szarejko 
  • mgr Łukasz Paukszto 
  • mgr inż. Wiesława Kolano 
  • dr inż. Janina Bieniaszewska
  • Dorota Filipiak 
  • mgr Klaudia Bojarowska 
  • mgr Monika Czermińska 
Wolontariusze:

  • Marek Chyliński 
  • Magdalena Pitura 
  • Iwona Pauk 
  • Joanna Iwetta Krekin 
  • Joanna Lubowiecka 
Pomoc innych jednostek:

  •  Ogród Dydaktyczno-Doświadczalny na terenie, którego odbywała się wystawa 
  • Dział Obsługi Gospodarczej i Terenów Zieleni 
  • Dział Obsługi Technicznej i Utrzymania Infrastruktury 
Sponsorzy

  • Centrum Ogrodnicze Zieleń24 – Bogusławscy Spółka jawna www.zielen24.pl 
  • Zakład Ogrodniczy Janusz Łobanowski Florini.pl www.florini.pl 
  • Szkółki Roślin Ozdobnych ISMENA Grażyna Świątkowska http://ismena.olsztyn.pl 
  • Miesięcznik Ogólnopolski Fauna & Flora www.faunaflora.com.pl 
  • Agroma Olsztyn Grupa Sznajder Sp. z o.o. www.agroma.olsztyn.pl 
  • Polski Związek Działkowców, Okręg Warmińsko-Mazurski w Olsztynie www.ozpzd-olsztyn.pl 
  • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie www.w-modr.pl 
  • Dary Natury Mirosław Angielczyk – www.darynatury.pl


Od 10. września 2016 r.  Olsztyn oficjalnie istnieje w florystyce. Imię stolicy Warmii i Mazur otrzymała nowa odmiana dalii, wyhodowana przez Stanisława Lipienia - ogrodnika-pasjonata z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. Pan Stanisław już wiosną przysłał do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego kłącze nowej wyhodowanej przez siebie odmiany dalii. Roślina została posadzona na terenie uczelnianych szklarni, przyjęła się i wydała piękne kwiaty. Chrzest nowej odmiany dalii odbył się podczas zainaugurowanej dzisiaj w szklarniach Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Wystawy Dalii. Chrzestnymi byli: wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch i rektor UWM prof. Ryszard Górecki.

W dwudniowej wystawie dalii uczestniczyło dziewięciu  wystawców, którzy zaprezentowali zwiedzającym ponad 120 odmian tych pięknych kwiatów.

W ocenie jurorów, najpiękniejszą dalię o nazwie Joanna D`Arc wystawiła Dąbrówka Tyślewicz. Drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą dalię zajęła Maria Marczewska z kwiatem o nazwie Cafe Au Lait, a trzecie Stanisław Tomczonej z odmianą Todra.

W konkursie na najpiękniejszą kompozycję z dalii wygrali: Grażyna Sadłowska i Władysław Żarnowski, którzy na konkurs przygotowali bardzo okazałe monidło sukni.

Drugie miejsce w konkursie na kwiatową kompozycję zajęła grupa wolontariuszy w składzie: Magdalena Pitura, Joanna Krekin i Iwona Pauk.

Trzecie miejsce jurorzy przyznali kompozycji przygotowanej przez Renatę Śliwkę.

red.

Mini-fotorelacja z Olsztyńskich Dni Nauki

(Fot. Archiwum UWM)
Kilka zdjęć z tego, co działo się w czasie Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki, a przygotowane było przez Wydział Biologii i Biotechnologii. Więcej zdjęć z innych miejsc niebawem.

St. Czachorowski
(Fot. Archiwum UWM)








sobota, 24 września 2016

Wydział Biologii i Biotechnologii na Nocy Naukowców (2016)



Pracownicy Wydziału Biologii i Biotechnologii przygotowali sporo naukowych i popularnonaukowych atrakcji w czasie zbliżającej się Europejskiej Nocy Naukowców.

Więcej szczegółów na stronie http://www.nocnaukowcow.olsztyn.pl/strona-glowna/


środa, 21 września 2016

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Krimed


Serdecznie zapraszamy na II Ogólnopolską Konferencję Naukową Krimed w Lublinie! Spotykamy się już 18 listopada 2016 roku. Wszelkie szczegóły dotyczące konferencji znajdziecie na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/p1_KRIMED. Nie zwlekajcie, tylko do 10 października możecie zgłaszać się w ramach regularnej rejestracji.

Podczas drugiej edycji naszej konferencji będziemy poruszać tematy z następujących dziedzin: psychopatologii, analizy instrumentalnej, toksykologii sądowej, technik i metod stosowanych w miejscu przestępstwa. Pamiętajcie, że II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Krimed to:

  • Niepowtarzalna okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń dla naukowców, doktorantów i studentów; 
  • Prestiżowe, ogólnopolskie wydarzenie; 
  • Urozmaicony program, m.in. prace badawcze i przeglądowe, wykłady specjalne, wystąpienia ustne, prezentacje posterów; 
  • Możliwość publikacji artykułów w monografii naukowej – 5 pkt. MNiSW; 
  • Profesjonalna organizacja i obsługa wydarzenia. 


Wiktoria Rogucka‎

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Enzymos


Uwaga, jesteście zainteresowani rejestracją na II edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Enzymos? Jeżeli tak, to przypominamy, że nadal możecie zarejestrować się na nią w ramach regularnej rejestracji na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/Enzymos.

Nie zwlekajcie, trwa ona tylko do 25 września. Spotykamy się 5-6 listopada br. w Lublinie. Tym razem poruszamy zagadnienia związane z enzymami w nauce i przemyśle. Pamiętajcie, II edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Enzymos to:

  • Niepowtarzalna okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń dla naukowców, studentów i doktorantów; 
  • Interdyscyplinarna tematyka wydarzenia; 
  • Prestiżowy, ogólnopolski charakter wydarzenia; 
  • Bogaty i szeroki program, m.in. prace badawcze i przeglądowe, wykłady specjalne, wystąpienia ustne, prezentacje posterów; 
  • Możliwość publikacji artykułów w monografii naukowej – 5 pkt. MNiSW; 
  • Profesjonalna organizacja i obsługa wydarzenia. 


Zuzanna Kawińska‎

sobota, 17 września 2016

Zapraszamy na Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki



Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się 14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Wydział Biologii i Biotechnologii przygotował jak zwykle sporo ciekawych propozycji dla małych i dla dużych.

Zapraszamy 21-23 września 2016 r. !

Program: http://dninauki.uwm.edu.pl/

czwartek, 15 września 2016

Hydrobiology and inland environmental science in Poland


Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM trwa międzynarodowy letni kurs pod nazwą „Hydrobiology and inland environmental science in Poland” (12-24. września 2016..), Uczestniczą w nim studenci z Japonii i UWM w Olsztynie.

Kurs i wymiana międzynarodowa to efekt podpisanego w listopadzie 2015 r. porozumienia o współpracy pomiędzy naszą uczelnią a Faculty of Fisheries Sciences, Hokkaido University (HU) w Japonii. W zajęciach uczestniczy dwoje profesorów i czworo studentów z Wydziału Nauk Rybackich Uniwersytetu w Hokkaido oraz czworo studentów UWM.  Kurs obejmie 118 godzin różnych form zajęć dydaktycznych. Zajęcia odbywają się w Laboratorium Diagnostyki Molekularnej, Katedrze Zoologii oraz w terenie. Każdy student bierze udział w 80 godzinach zajęć, m.in. w realizacji dwóch naukowych miniprojektów, w badaniach bioróżnorodności i funkcjonowania ryb żyjących w śródlądowych ekosystemach wodnych Polski. Zajęcia prowadzone są w dwóch czteroosobowych grupach, w których studenci z Japonii i z Polski współpracują ze sobą. Poza certyfikatem ukończenia studenci otrzymają 4 punkty ECTS (UWM) i dwa punkty kredytowe (HU).

Nasi studenci bardzo dobrze współpracują ze studentami z Hokkaido. Naszym japońskim gościom podoba się wyposażenie laboratoriów i pracowni, są zachwyceni kortowskim kampusem, tym, że wszystko tu jest na miejscu. Natomiast my jesteśmy pod wrażeniem ich pilności i zdyscyplinowania. Często chcą nawet przedłużać zajęcia. W czwartek zaplanowaliśmy zwiedzanie laboratoriów w Centrum Akwakultury i Energii Odnawialnej.

W letnim międzynarodowym kursie na Wydziale Biologii i Biotechnologii zajęcia prowadzą: profesorowie Yasuaki Takagi, Takafumi Fujimoto i Hisae Kasai (HU), doktorzy: Dorota Juchno, Anna Leska, Lech Kirtiklis, Olga Jabłońska, prof. Alicja Boroń i doktoranci: Anna Przybył, Aleksandra Szabelska, Karolina Kowalewska z Katedry Zoologii, a także profesorowie: Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Przyrody (WBiB) oraz prof. Dorota Fopp-Bayat, dr Marcin Kuciński z Katedry Ichtiologii (Wydział Nauk o Środowisku) i prof. Andrzej Ciereszko z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

W zajęciach biorą udział: Mr. Mitsuru Endoh, Ms. Fumi Yamaguchi, Ms. Mizuki Fukui, Ms. Fumika Shima (HU). Wydz. BiB: Mr. Grzegorz Montowski, Mr. Oleg Hrywna, Mr. Daniel Kalinowski. Wydz. Nauk o Srodowisku: Ms. Karolina Naumowicz.

Kurs letni „Hydrobiology and inland environmental science in Poland” finansowany jest przez Faculty of Fisheries Sciences, Hokkaido University, natomiast działania mające na celu m.in. poznanie polskiej historii i kultury przez gości z Hokkaido są finansowane przez UWM. Organizatorami i koordynatorami kursu ze strony Uniwersytetu Hokkaido są profesorowie Yasuaki Takagi i Takafumi Fujimoto, a ze strony UWM prof. Alicja Boroń. Udział w kursie jest bezpłatny

Studenci z Uniwersytetu Hokkaido wezmą udział w najbliższych Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, na których zaprezentują język i kulturę swego kraju (21-22 września; godz. 10-11:30; aula w Collegium Biologiae).

Alicja Boroń

więcej informacji na stronie UWM 


wtorek, 13 września 2016

Przy kameralnej muzyce o bioróżnorodności i leśnych tulipanach


15 września w Kętrzynie, krótki wykład pt. "Niezwykłości przyrody regionu - leśne tulipany", przed koncertem muzyki kameralnej Pro Musica Antiqua.

St.Cz.

sobota, 10 września 2016

IV Olsztyńska Wystawa Dalii (film)


Filmowa relacja z Czwartej Olsztyńskiej Wystawy Dalii, otwarcie wystawy i chrzciny odmiany Olsztyn. Materiał Gazety Olsztyńskiej.

St.Cz.

środa, 7 września 2016

Kwiat czy kwiatostan?

Dalie o kwiatostanach pomponowych
Wszyscy podziwiają różnorodność kształtów i barw kwiatów dalii. Mało jednak, kto wie, że właściwie są to kwiatostany. To, co podziwiamy to kwiatostan zwany koszyczkiem. Zbudowany jest on zazwyczaj z drobnych, gęsto ułożonych pojedynczych kwiatów, znajdujących się na rozszerzonym szczycie pędu tzw. osadniku. Taki sam typ kwiatostanu (koszyczek) jest również u stokrotki czy słonecznika. W przypadku dalii w koszyczku (kwiatostanie) mamy dwa rodzaje kwiatów. Kwiaty języczkowe mające płatki korony zrośnięte w dolnej części z rurkę, która stopniowo przekształca się w języczek. Kwiaty te mają symetrię grzbiecistą. Stanowią one najbardziej zewnętrzny okółek kwiatów w kwiatostanie, pełniąc rolę powabni. Często są one płone. Kwiaty rurkowe mają natomiast symetrię promienistą, zazwyczaj są niepozorne, żółto zabarwione i płodne. W kwiatostanie dalii ulokowane są w części centralnej.

Przez lata hodowcy dążyli do osiągnięcia kwiatostanów składających się z jak największej liczby kwiatów języczkowych. Dążono również do uzyskania równych kształtów samych kwiatów języczkowych. Tak powstały kwiatostany pełne, tak dziś podziwiane, o zróżnicowanych kształtach i wielkości.

Obecnie miłośnicy dalii dzielą je na kilka grup właśnie ze względu na kształt i budowę kwiatostanów. Jedną z takich klasyfikacji można znaleźć na stronach The National Dahlia Society. Wg tego podziału wyróżniamy m.in. następujące grupy dalii:

Dalie o kwiatostanach pojedynczych
Grupa 1 – dalie o kwiatostanach pojedynczych (Single-flowered Dahlias)
Zewnętrzną część okółka stanowią kwiaty języczkowe, ułożone zazwyczaj w jeden okółek. W środku kwiatostanu występują liczne, drobne kwiaty rurkowe, zazwyczaj żółto zabarwione. Średnica kwiatostanu zwykle poniżej 10 cm. Są to najprostsze kwiatostany spotykane m.in. u dalii jednorocznych (uprawiane z siewu).

Grupa 2 - dalie o kwiatostanach anemonowych (Anemone-flowered Dahlias)
Kwiatostan zbudowany z jednego lub większej liczby zewnętrznych okółków kwiatów języczkowych, zazwyczaj płaskich. Wnętrze kwiatostanu wypełniają powiększone kwiaty rurkowe, większe niż w przypadku kwiatostanów pojedynczych. Średnica kwiatostanu 10-15 cm.

Grupa 3 - o dalie kwiatostanach kołnierzykowych/kryzowanych (Collerette Dahlias)
Kwiatostany mają zewnętrzny pojedynczy okółek dużych, zwykle płaskich kwiatów języczkowatych; następnie znajduje się wewnętrzny pierścień krótszych kwiatów języczkowych (kołnierz) dookoła centralnie położonych kwiatów rurkowatych. Oba pierścienie kwiatów języczkowych mają często kontrastowe barwy. Średnica kwiatostanu 10-15 cm.

Grupa 4 - dalie o kwiatostanach grzybieniowych/peoniowych (Waterlily Dahlias)
Kwiatostany pełne, zbudowane z kwiatów języczkowych, raczej płaskich lub lekko zgiętych na brzegu. Kwiatostany sprawiają wrażenie dość płytkich, podobnych do kwiatów lilii wodnych. Wysokość kwiatostanu nie przekracza 1/3 jego średnicy. Kwiatostany o zróżnicowanych wymiarach.

Grupa 5 - dalie o kwiatostanach dekoracyjnych (Formal Decorative Dahlias)
Bardzo liczna grupa o kwiatostanach pełnych, składających się prawie wyłącznie z płaskich, szerokich kwiatów języczkowych. Kwiatostany mogą dochodzić do ponad 30 cm średnicy.

Grupa 6 - dalie o kwiatostanach kulistych (Ball Dahlias)
Kwiatostany bardzo pełne, w kształcie kuli czasami lekko spłaszczonej na wierzchołku. Kwiaty języczkowe ułożone są spiralnie, zazwyczaj wygięte i tępo zakończone. Średnica kwiatostanów waha się w granicach 5-15 cm.

Grupa 7 - dalie o kwiatostanach pomponowych (Pompon Dahlias)
Kwiatostany podobne do kulistych, ale o znacznie mniejszych wymiarach i z ciasno ułożonymi kwiatami języczkowymi, które zwijają się na całej długości do środka. Średnica kwiatostanu nie przekracza 5 cm.

Grupa 8 - dalie o kwiatostanach kaktusowych (Cactus Dahlias)
Kwiatostany pełne, o kwiatach języczkowych wąskich, spiczasto zakończonych, z płatkami o brzegach wywiniętych do dołu na więcej niż połowa swojej długości. Wierzchołki płatków często zaostrzone i mocno wygięte do góry, Średnica kwiatostanu w granicach 10-25 cm.

Grupa 9 - dalie o kwiatostanach półkaktusowych (Semi-Cactus Dahlias)
Dalie o kwiatostanach pełnych pośrednich między dekoracyjnymi a kaktusowymi. W porównaniu do dalii kaktusowych płatki kwiatów języczkowych są tu szersze u podstawy i podwinięte najwyżej do 1/3 długości od wierzchołka. Kwiatostany o średnicy w granicach 10-30 cm.


Grzegorz Fiedorowicz

Dalie o kwiatostanach dekoracyjnych

piątek, 2 września 2016

Bioróżnorodność na kamieniach malowana


W czasie 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki zapraszam na warsztaty malowania kamieni i starych dachówek. Motywem będzie lokalna różnorodność biologiczna: pierwotniaki, grzyby, rośliny i zwierzęta. Malowaniu towarzyszyć będą opowieści o przyrodzie.

Opowiadać o świecie (nie tylko przyrodniczym) można na różne sposoby. Poprzez wzniosłe słowa referatów naukowych lub przez zwykłe, wspólne prace, w których mówi się milczeniem. I bycie ze sobą razem. Lub też opowiada się o niezwykłym świecie przyrody. Tak jak kiedyś przy darciu pierza, łuskaniu fasoli lub pracy w polu.

Po co malować? By nadać kamieniom nową wartość. By zwrócić uwagę na świat znikający (różnorodność biologiczna regionu). Kamienie edukacyjne, przywołujące wspomnienia z historii i opowiadające o lokalnej przyrodzie (bioróżnorodności). Do wykorzystania i powielenia jako zajęcia edukacyjne.

Zapraszam

ps. Przynieś ze sobą jakiś kamyk do pomalowania.


(Zobacz cały program)

Stanisław Czachorowski



czwartek, 1 września 2016

Studencki Teatr Kandelabr


O Studenckim Teatrze Kandelabr pisze prof. Stanisław Weider w najnowszym numerze Wiadomości Uniwersyteckich.

Red.

Nowoczesne metody badawcze dla branży farmaceutycznej i kosmetyczne (konferencja)


Jednym z kluczowych elementów determinujących rozwój gospodarczy jest promowanie postaw innowacyjnych i korzystanie przez przedsiębiorców z nowoczesnych technologii. Konferencja jest okazją do zapoznania uczestników z najnowszymi metodami badawczymi stosowanymi w rozwoju leków i produktów kosmetycznych, w szczególności opartymi o badania proteomiczne i techniki spektroskopowe. Ponadto jest okazją na prezentację przedsiębiorcom możliwości współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, które dzięki nowoczesnej i rozbudowanej infrastrukturze wspierają firmy w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej.

Cel konferencji:

  • Prezentacja najnowszych trendów i możliwości w zakresie wykorzystania innowacyjnych technologii i metod badawczych w procesie projektowania i rozwoju leków, suplementów diety i kosmetyków.
  • Prezentacja wybranych rozwiązań z obszaru biologii molekularnej oraz spektroskopii, jako narzędzi do wzmocnienia potencjału innowacyjnego projektów B+R.
  • Przedstawienie korzyści wynikających ze współpracy przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną z instytucjami otoczenia biznesu.

Zbliżają się Olsztyńskie Dni Nauki

Na 14. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki Wydział Biologii przygotował wiele propozycji (szczegółowy program na stronie). Przedstawiamy propozycje katedry Anatomii Porównawczej.

Rozpoznajemy narządy naszego ciała

Zajęcia mają charakter warsztatów praktycznych poprzedzonych krótką prezentacją multimedialną i przedstawieniem zasad prawidłowej obsługi mikroskopu i prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Na wstępie uczestnicy dowiedzą się o poziomach organizacji strukturalnej organizmu oraz wybranych układach i narządach człowieka w aspekcie funkcjonalnym. Następnie uczestnicy na podstawie cech charakterystycznych narządów i tkanek podejmą próby identyfikacji narządów na podstawie fragmentu ich budowy histologicznej. Dodatkowym walorem zajęć będzie możliwość wykorzystania nowoczesnych modeli anatomicznych oraz atlasów elektronicznych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych budową własnego ciała, a szczególnie naszych przyszłych studentów

Katedra Anatomii Porównawczej
Prof. Anna Robak, dr Barbara Wasilewska

Wpływ środowiska na narządy i funkcjonowanie człowieka

Celem zajęć jest analiza wpływu czynników środowiskowych: biologicznych, fizycznych i chemicznych na narządy i układy człowieka z aspektem funkcjonalnym. Uczestnicy poznają podłoże morfologiczne wybranych procesów chorobowych, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu jako całości. Na wstępie zostanie omówiona prawidłowa budowa wybranych tkanek i narządów, a następnie, w aspekcie porównawczym, struktury zmienione chorobowo. Uczestnicy podejmą próbę analizy obrazów mikroskopowych wybranych zmian chorobowych w oparciu o prezentację, mikrofotografie podręcznikowe i dołączone do nich opisy. Obserwacje uczestników będą przedmiotem dyskusji w grupie.

Katedra Anatomii Porównawczej
dr Barbara Wasilewska, Mirosława Domagalska

W pracowni histologa

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z procedurą histologiczną, według której wykonuje się preparaty mikroskopowe techniką parafinową. Technika ta jest wykorzystywana w dydaktyce, badaniach naukowych i w diagnostyce medycznej. W laboratorium histologicznym na przygotowanych stanowiskach uczestnicy będą pod kierunkiem pracowników wykonywać kolejne czynności związane z wykonaniem preparatu, m.in. przygotowanie szkiełek podstawowych, zatapianie tkanki w bloczki parafinowe, krojenie bloczków na mikrotomie, naklejanie skrawków na szkiełka podstawowe na łaźni wodnej. Tak wykonane preparaty będą barwione w tzw. szeregu alkoholowym (uwodnienie skrawków i barwienie fioletem krezylowym), a następnie zostaną odwodnione, prześwietlone i zamknięte w balsamie. Swoje efekty pracy będzie można obserwować pod mikroskopem.

Katedra Anatomii Porównawczej
Prof. Anna Robak, dr Janusz Najdzion, dr Barbara Wasilewska, dr Krystyna Bogus-Nowakowska


Wizualizacja komórek mózgu

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami barwienia tkanki nerwowej oraz ich wykorzystaniem w badaniach naukowych. Uczestnicy poznają różne metody histologiczne i immunohistochemiczne stosowane w badaniach neurochemicznych i neuroanatomicznych, które umożliwiają:
  • poznanie kształtu i budowy wewnętrznej perykarionu - barwienie fioletem krezylowym, metoda Nissla; 
  • poznanie morfologii zewnętrznej neuronu: perykarion z wypustkami dendrytycznymi i aksonem – impregnacja azotanem srebra, metoda Golgiego; 
  • poznanie różnych typów neuronów ze względu na endogennie produkowane substancje (neurotransmitery i neuromodulatory) – techniki immunohistochemiczne: metoda immunofluorescencji i metoda immunoenzymatyczna DAB. 
Uczestnicy przeprowadzą obserwacje preparatów pod klasycznym mikroskopem świetlnym oraz epifluorescencyjnym w celu porównania różnych cech komórki nerwowej (m.in. kolor, kształt i liczba wybarwionych neuronów) charakterystycznych dla każdej z trzech metod, o czym będzie można przekonać się biorąc udział w zajęciach.

Katedra Anatomii Porównawczej
Prof. Anna Robak, dr Krystyna Bogus-Nowakowska

Magiczna moc przeciwciał

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi sposobów wykrywania antygenów w komórce wykorzystując specyficzną reakcję antygen-przeciwciało. Ponadto uczestnicy dowiedzą się jak przeciwciała są produkowane i w jaki sposób są wykorzystywane w laboratoriach naukowych i diagnostycznych. Uczestnicy warsztatów immunohistochemicznych będą mogli samodzielnie przygotować roztwory tzw. przeciwciał pierwotnych i wtórnych i następnie wykonać barwienia immunofluorescencyjne na skrawkach mrożeniowych mózgowia zwierząt w kierunku wykrycia obecności endogennych substancji w neuronach, m.in. katecholamin (dopaminy, noradrenaliny i/lub adrenaliny) oraz enzymów szlaków metabolicznych tych substancji (hydroksylazy tyrozyny – TH, beta hydroksylazy dopaminy – DBH). Efekty swoich prac oraz przykładowych barwień (neuropeptydy) uczestnicy warsztatów będą obserwować pod mikroskopem epifluorescencyjnym BX51 Olympus.

Katedra Anatomii Porównawczej
Prof. Anna Robak, dr Krystyna Bogus-Nowakowska