Strony

środa, 25 marca 2015

Wydział Biologii i Biotechnologii świętuje kolejny sukces

Wydział Biologii i Biotechnologii UWM świętuje kolejny sukces. Polska Komisja Akredytacyjna przyznała mu wyróżniającą ocenę instytucjonalną.
 
Wydział Biologii i Biotechnologii otrzymał w lutym uprawnienia do doktoryzowania na kierunku biotechnologia. Teraz jako jedyny w Polsce może poszczycić się wyróżniającą oceną instytucjonalną w dziedzinie nauk biologicznych. Ocena instytucjonalna dotyczy podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni (wydziałów, instytutów) oraz jakości kształcenia na studiach doktoranckich i studiach podyplomowych, jeżeli są w ocenianej jednostce prowadzone. Decyzja o przyznaniu wydziałowi najwyższej noty zapadła na posiedzeniu PKA 12 marca.
- Aby otrzymać taką ocenę trzeba spełnić co najmniej dwa warunki. W naszym przypadku było to wpisanie się w strategię rozwoju uczelni oraz przestrzeganie wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia.

Współautorem koncepcji rozwoju wydziału, którą WBiB od kilku lat konsekwentnie realizuje był prof. Ryszard Górecki, jeden z jego wcześniejszych dziekanów. Jednym z celów strategicznych było uzyskanie przez WBiB statusu wydziału badawczego i przejście do kategorii A.
- PKA wyróżniła nas również za badania naukowe. Jesteśmy jedynym wydziałem w kraju, który otrzymał taką ocenę w dziedzinie nauk biologicznych – nie kryje dumy prof. Tadeusz Kamiński, dziekan.
- Ciężko pracowaliśmy na tę ocenę. Mamy wiele publikacji z tzw. listy filadelfijskiej. Jesteśmy pod tym względem w czołówce uczelni. Dbamy o jakość kształcenia, zasięgamy opinii studentów, doktorantów i tzw. interesariuszy zewnętrznych. Mamy dobry kontakt ze szkołami, prowadzimy zajęcia dla szczególnie uzdolnionych uczniów, kontynuujemy akcję „Wypożycz naukowca”. Plany na przyszłość? Dobre kształcenie, rozwinięcie badań z dziedziny biotechnologii i jak największe wykorzystanie grantów ze środków unijnych. Być może także uruchomimy anglojęzyczne studia doktoranckie – dodaje prof. Tadeusz Kamiński.
Wyróżniająca ocena instytucjonalna może przysporzyć wydziałowi także wymiernych korzyści finansowych.
- Jednostka naukowa wyróżniona taką oceną ma prawo ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie przez 3 lata. Suma przyznana w pierwszym roku może wynieść do 1 miliona zł – informuje dziekan.
PKA tak m.in. uzasadnia decyzję o przyznaniu WBiB oceny wyróżniającej instytucjonalnej: „Wydział (…) realizuje strategię rozwoju spójną ze strategią rozwoju Uczelni, spełnia wymagania dotyczące funkcjonowania wewnętrznego systemu zapewnienia jakości kształcenia, w tym jego konstrukcji i oddziaływania na doskonalenie jakości kształceni, oraz jakości kształcenia na prowadzonych studiach doktoranckich i podyplomowych. W stopniu wyróżniającym spełnione zostały kryteria jakościowe dotyczące strategii rozwoju, wewnętrznego systemu zapewnienia jakości oraz prowadzenia badań naukowych, zaś w stopniu w pełni - wymagania dotyczące celów t efektów kształcenia na studiach doktoranckich i podyplomowych”.
Instytucjonalna ocena wyróżniająca jest przyznawana na 8 lat. Następna weryfikacja czeka wydział w roku akademickim 2022/23. Instytucjonalną ocenę pozytywną PKA przyznała także Wydziałowi Kształtowania Środowiska i Rolnictwa (w 2013 r.) oraz Wydziałowi Nauki o Żywności (także w 2013 r.).
mah

czwartek, 19 marca 2015

Startup Weekend Olsztyn


Startup Weekend Olsztyn 27-29.03.2015. Zrealizuj własny pomysł lub dołącz do jednego z zespołów budujących projekty przy wsparciu doświadczonych mentorów w trakcie 50-godzinnego maratonu.

środa, 18 marca 2015

Inne spojrzenie na wiosnę (oczami studentki biotechnologii)

(Pierwsze ślady wiosny w studenckim życiu dnia mozolnego)
Są oczywiste oznaki wiosny: a to przyleciały żurawie, a to kwitną leszczyny, przebiśniegi czy wawrzynek wilcze łyko, a to śpiewają już ptaki. Ale czy student biotechnologii biegający od zajęć w laboratorium  do biblioteki, z wykładu na kolokwium itd. ma czas wyjść do lasu by cieszyć się obserwowaniem przyrody i szukaniem zwiastunów wiosny?

Zabiorę Cię teraz w podróż. Wyobraź sobie, że jesteś w swojej komnacie (a niech przez moment będzie bajkowo), jest godzina 4.40, poszłaś spać parę minut po 2. Miałaś ciężki dzień i na dodatek do późna w nocy pracowałaś, bo jesteś studentem przyjacielskim i chciałaś pomóc koledze/koleżance. Powiedzmy, że Twoja komnata wygląda tak jak na zdjęciu (będzie łatwiej to sobie wyobrazić). Śpisz smacznie, aż tu nagle budzi Cię mucha. Oznaka wiosny? No cóż, zimą muchy nie budzą zmęczonych studentów. Hmmm cytując Leśmiana, nie mam wątpliwości, że to zwiastun wiosny!

Pierwsza z brzękiem zbudziła się mucha, 
Pierwsze liście powypełzły z drzew
 I deszcz pierwszy wdudnia mi do ucha
Rozegrzmiały w błyskawicach śpiew.”

Wszystko fajnie, wiosna, ciepło, dłuższe wieczory… ale o 4.40? Muszka gdzieś Cię łaskocze, potem fruwa nad uchem i tak w kółko. Teraz spójrz na zdjęcie wyżej. Tak wygląda teraz Twoja komnata, w której panoszy się oznaka wiosny.

I tak właśnie po raz pierwszy w tym roku ujrzałam jakikolwiek jej zwiastun. Na początku trochę się zirytowałam tym faktem, ale później było tylko coraz lepiej.... wiosna ;).

 
Emilia Tarabasz
(studentka biotechnologii)
 
(Mucha domowa, samiec, fot. James Lindsey at Ecology of Commanster.
Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons)
 

niedziela, 15 marca 2015

Wydziałowa koszulka - Kortowiada 2015


W takich koszulkach pokaże się Wydział Biologii i Biotechnologi na Kortowiadzie 2015.

poniedziałek, 9 marca 2015

Ćwierć miliona odsłon wydziałowego bloga

(Statystyka odwiedzin, stan z dnia 8. marca 2015 r.)
Najpóźniej we wtorek licznik odsłon niniejszego bloga przekroczy 250 000 odwiedzin. Ćwierć miliona odsłon w ciągu blisko pięciu lat, ze stałą tendencją zwyżkową. Blog został założony w maju 2010 roku. Do tej pory ukazało się 908 wpisów, dłuższych lub krótszych.

Nieustająco zapraszam do współpracy. Blog jest nie tylko formą promocji Wydziału ale i sytuacją edukacyjną.... nie tylko dla studentów!

Stanisław Czachorowski

czwartek, 5 marca 2015

Zastosowania makrofitów w ocenie wód płynących

Szanowni Państwo,
w imieniu Organizatorów zapraszam na tegoroczne kursy szkoleniowe realizowane w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kursy dotyczą Zastosowania makrofitów w ocenie wód płynących oraz Hydromorfologicznej oceny rzek w oparciu o River Habitat Survey. Więcej informacji o kursach, a także o organizowanych konferencjach znaleźć można na stronie internetowej pod linkiem http://www.up.poznan.pl/keios/

Z poważaniem
Daniel Gebler
Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu






środa, 4 marca 2015

I Ogólnopolska Konferencja Doktorantów Nauk o Życiu


I Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów Nauk o Życiu – BioOpen, odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2015 r. na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Łódzki więcje: http://acer.biol.uni.lodz.pl/~bioopen

Termin zgłoszeń na konferencję został wydłużony do 15 marca! I Ogólnopolska Konferencja Doktorantów Nauk o Życiu – BioOpen to pierwsze tego typu wydarzenie w Łodzi. Na Konferencji wystąpią wybitni goście ze świata nauki oraz młodzi naukowcy z całego kraju.

W dniach 20-22 kwietnia 2015 r., Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego stanie się miejscem prezentacji dokonań licznych zespołów badawczych, wymiany cennych doświadczeń oraz demonstracji osiągnięć młodych doktorantów. BioOpen to pierwsza konferencja, która obejmuje różne specjalizacje z dziedziny Nauk o Życiu. Ze względu na szeroki zakres podejmowanej w ramach Konferencji problematyki zostało wyodrębnionych sześć sesji tematycznych:

  • Choroby cywilizacyjne - od mechanizmów molekularnych do nowych strategii leczenia, 
  • Fizjologia i biotechnologia roślin, 
  • Komórka - podstawowy model badawczy, 
  • Nanotechnologia w naukach biologicznych, 
  • Neurobiologia, 
  • Życie w skali mikro - od mikrobiologii do biotechnologii. 
 Podczas dni konferencyjnych odbędą się sesje tematyczne obejmujące wykłady plenarne zaproszonych gości, sesje referatowe oraz sesje plakatowe. Ponadto w trakcie trwania BioOpen swoje usługi i produkty zaprezentują cenione i znane firmy z branży life science. Nie zabraknie również atrakcji integrujących środowisko młodych naukowców.

Organizatorzy

wtorek, 3 marca 2015

Zostań dziennikarzem obywatelskim - pisz o przyrodzie i o biologii


Niedawno dotarł do nas najnowszy numer czasopisma edukacyjno-przyrodniczego "Głos Przyrody". Jest okazja by przypomnieć i zachęcić do pisania o biologii szeroko rozumianej. Można zostać przyrodniczym korespondentem i obywatelskim dziennikarzem. Opowiadając innym o przyrodzie można samemu uczyć się.... przydatnych kompetencji w komunikowaniu się i upowszechnianiu wiedzy.
 
Trzy propozycje dla pracowników i studentów:

1. Zapraszamy do publikowania na łamach niniejszego bloga. Część materiałów, wiążących się bioróżnorodnością regionu przedrukowuje na swoich łamach portal natura.

2. Zachęcamy do wysyłania własnych materiałów do wspomnianego czasopisma (Głos Przyrody. Edukacyjny magazyn dla małych i dużych). Można zostać reporterem przyrody.

3. I na koniec propozycja Olsztyńskiej 24. "W odpowiedzi na liczne zapytania i prośby, dotyczące utworzenia specjalnego profilu "Olsztyńskiej 24" na facebook'u, postanowiliśmy wyjść na przeciw Waszym oczekiwaniom! Od dzisiaj, Wy i Wasze artykułu mają szansę na dobre zaistnieć również w rzeczywistości portali społecznościowych! W ciągu ostatnich miesięcy, otrzymaliśmy od naszych dziennikarzy obywatelskich wiele zapytań, dotyczących możliwości utworzenia profilu Olsztyńskiej 24 na facebook'u. Zgodnie z ich prośbami, od teraz artykuły i galerie przygotowane przez nich, będą regularnie pojawiały się nie tylko na naszych stronach, ale także na profilu: Olsztyńska24.pl! Nie pozostaje nam nic innego, niż zachęcić Was do odwiedzenia naszego konta i udostępniania artykułów Waszym znajomym! Redakcja internetowa Gazety Olsztyńskiej"

Przeczytaj cały tekst: Sprawdź Olsztyńską 24 na Facebooku! - Olsztyńska24